Zavřít reklamu

Olympionik, úřadující mistr Evropy a aktuální vicemistr světa, to vše jsou tituly, které obklopují jméno muže, se kterým vám dnes přinášíme rozhovor. Dráhová cyklistika je tak trochu věda a proto nás zajímalo, jak profesionální sportovci na nejvyšší světové úrovni využívají pro svou práci technologie a to nejen ty od Applu a zda je to skutečně tak, jak nám sám Apple prezentuje. Tomáš Bábek se s námi podělil o své zkušenosti spojení nejmodernějších technologií a sportu, který budí respekt a obdiv.

Ahoj Tome, vím že fanouškům cyklistiky se nemusíš příliš představovat, ale zkus to udělat pro naše čtenáře.
Zdravím vás, jmenuji se Tomáš Bábek a jsem český reprezentant v dráhové cyklistice, aktuální vicemistr Světa, úřadující mistr Evropy, celkový vítěz Světového poháru 2016/2017, olympionik, 29-násobný mistr ČR

Rozhovor s tebou samozřejmě neděláme jen tak, ale hlavním důvodem proč věřím že zaujmeš naše čtenáře je spojení profesionálního sportovce na nejvyšší světové úrovni s technikou. Sám používáš MacBook, iPhone a produkty společností TomTom nebo JBL. Jaké aplikace související se sportem najdeme v tvém iPhonu nebo Macu?
Předně musím říct, že jsem poměrně dost aktivní člověk i mimo sport a potřebuji aby IT technika sloužila mně a né já ji. Proto jsem se rozhodl využívat produkty Apple, které jsou sice drahé, ale bezkonkurečně rychlé a jednoduché. Žádné zasekání po půl roce používání, ani žádné časté otravování s aktualizacemi apod. jako u jiných OS. Na Macbooku i iPhone pracuji hlavně s aplikací iMovie, kde se velmi jednoduše a rychle dají sestříhat pěkné filmy, které točím na tréninku akční kamerou. Na iPhonu pak využívám ještě aplikaci MySports od Tomtomu, která zaznamenávají statistky z mých hodinek Tomtom při tréninku. Tyto hodinky mám rád, protože měří samotné přímo z ruky veškéré údaje, které potřebuji při tréninku znát (např. rychlost, průměr, tep, ujetá vzdálenost, kalorie, a ještě mají hudební přehrávač:))

14991419_1807310172859517_8615335613636249098_o
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Využívají tvoji trenéři například iPad nebo další produkty pro analýzu výkonů nebo nějaké speciální měření?
Využíváme často slowmotion videa na iPhone či iPadu, dá se dobře využít při analýze techniky jízdy, např. u pevných startů.

Profesionální sportovci na tvé úrovni tráví tréninkem a regenerací drtivou většinu svého času. Vím o tobě, že miluješ hudbu a doprovází tě jak při relaxaci, tak i při samotném tréninku. Prozradíš nám co posloucháš a jak často máš sluchátka v uších?
Sluchátka mám v uších velmi často, nejčastěji před závodem, když se dostávám do předzávodního stavu (tzv. alfa, flow, …atd. výrazů je mnoho). Poslouchám hlavně rytmické rychlé a basové písničky. Nejčastěji elektronickou hudbu. Mám rád např. Calvina Harrise, Don Diablo, a další DJ’s.

17310339_1865730253684175_5098893887768566353_o
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Je mi jasné že na kole je to nemyslitelné ale například při relaxaci nebo na stacionárním kole posloucháš hudbu raději ze sluchátek nebo volíš reproduktor? Jaká sluchátka a reproduktory v současné době používáš?
V současné době jsem navázal spolupráci se značkou JBL, jejichž bezdrátové produkty (což, ocení každý sportovec) považuji za to nejlepší na trhu. Protože mám rád pořádné věci a maximální výkon, ale zároveň často cestuji, používám přenosný reproduktor JBL Xtreme s neuvěřitelným výkonem. Zvuk reproduktoru je ohromující, ale zároveň si ho můžu vzít na trénink do posilovny, na velodrom, ale třeba i na grilování s kamarády. Co se týče sluchátek, tak využívám sportovní bezdrátová sluchátka JBL Inspire 500, mají krásný čistý zvuk a drží v užších jako přibité i při pořádném sprintu.

17758333_1877252782531922_8052189341728301058_o
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Co vše je pro tebe z pohledu dráhové cyklistiky důležité měřit. Je to i kadence nebo v tvém případě stačí čas a tepová frekvence. Používáš na měření nějakou speciální aplikaci?
Jak jsem již říkal, používám teď sportovní hodinky Tomtom a k nim aplikaci MySports  Tomtom. V cyklistice se velmi často měří výkon ve Wattech pomoci speciálních měřičů, např. SRM. Všechny další potřebné údaje jako je kadence, rychlost, vzdálenost a tep pak jednoduše sleduji zmíněnými hodinkami. Z aplikací čistě v telefonu je pak zajímává určitě Strava.

Abychom se nebavili jen o technologiích, jaké jsou tvé plány do budoucna a co je pro tebe sen, který si chceš ve sportu splnit?
Můj sen, jako sen Vicemistra světa je jasný, je to určitě zisk dresu Mistra světa. No a samozřejmě zisk olympijské medaile v Tokyu 2020

Děkuju moc za rozhovor a přeji vše jen to nejlepší a hlavně co nejvíc úspěchů a pevné zdraví. Chceš ještě něco vzkázat svým fanouškům a našim čtenářům?
Já děkuji za rozhovor Romane. Fanouškům, chci vzkázat aby si život užívali, sportovali a každou překážku, která je v životě potká brali jako výzvu, či zkoušku, která se dá překonat. Inspiraci můžete najít zde.

14890311_1801493186774549_1229568509629355601_o
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější