Zavřít reklamu

Společnost nVidia, která se zabývá především výrobou grafických akcelerátorů, včera oznámila překvapivou novinku. V noci na dnešek skrze tiskovou zprávu na trh uvedla nejnovější počin s názvem Titan Xp. Jedná se o nejvýkonnější grafickou kartu, která je na trhu k dispozici. Společně s tímto oznámením přišlo také další, a to že tato nová karta bude připravená pro použití na platformě Apple, díky nové betaverzi ovladačů (společně s podporou ostatních karet generace 10xx).

Specifikace jsou ohromující, jedná se totiž o (konečně) plně odemčené jádro gp102, které obsahuje 12GB DDR5X VRAM na frekvenci 11,4Gb/s, plný počet, tedy 3840 výpočetních jader CUDA, které běhají na taktech 1,6Ghz a hrubém výpočetním výkonu 12 TFLOPS. Cena je stanovená na 1200 dolarů a zahájení prodejů začne v průběhu dubna. Vzhledem k typu karty (Founder’s Edition) bude její distribuce možná jen skrze oficiální web nVidie.

Společnost tímto krokem naštvala nejednoho svého zákazníka. V průběhu několika měsíců se totiž jedná již o třetí vydání nové karty v tomto segmentu. Původní Pascal Titan X (v této generaci označován jako Titan XP, tedy vesměs stejným způsobem, jako nová karta, ačkoliv jsou odlišné) nVidia vydala loni v létě. Karta měla disponovat téměř celým odemčeným jádrem GP102. Stejně jako každý rok se očekávalo, že na Titan X naváže herní model, který bude částečně osekaný, ale ve finále zhruba stejně (nebo o něco více) výkonnější. Tak se také stalo a před dvěma měsíci nVidia představila kartu GTX1080 Ti, která nabízela stejný (nebo vyšší) výkon než původní Titan XP, ovšem za cenu o 500 dolarů nižší. Včera představená novinka na tom bude výkonnostně zase o něco lépe, cena se však opět vrátila na úroveň 1200 dolarů.

Rozhořčení z nové karty tak není jen z naprosto nesmyslného označení, které se akorát plete vzhledem k současným zažitým označením karet aktuální generace, ale také kvůli ceně. Profesionálům byl loni nabídnut top model, který měl mít plně aktivované jádro a měl být vystřídán novou generací. Jak se zdá, nVidia měla s Pascalem ještě jiné plány a rozhodla se tak podojit spotřebitele (a profesionály) ještě více.

nvidiatitanxp fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: Macrumors

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější