• iPhone
 • Mac
 • Apple Watch
 •  
  iStores.sk
  iPhone 8 iOS 11 macOS HS iPhone X
  iStores.sk

  Dnes je to přesně 10 let, co Apple představil první iPhone!

  Apple a především pak jeho nejslavnější produkt – iPhone, dnes slaví velké výročí. Na den přesně před 10 lety (9. ledna 2007) totiž Steve Jobs v čase 9:41 ukázal na Macworld Conference první iPhone. Jak jistě všichni víte, jednalo se o revoluční produkt, který výrazně změnil vývoj mobilních telefonů. Apple totiž dokázal vytvořit zařízení, které bylo na jednu stranu neuvěřitelně jednoduché, tudíž jej zvládalo ovládat i malé dítě a na druhou stranu nabízelo pokročilé funkce, i když v některých oblastech nešlo o ty nejpokročilejší na trhu. iPhone rozdělil svět technologií na dva tábory – jedni jej považovali za převratné zařízení a druzí se mu naopak smáli a tvrdili, že takový produkt za cenu, za kterou se prodával, nemůže absolutně uspět. Čas ale ukázal, jak se druhá skupina šeredně mýlila.

  Ani po deseti letech neexistuje na planetě telefon, který by se prodával lépe. iPhone je dokonce nejúspěšnější produkt v historii a za poslední roky jeho popularita ještě rapidně vzrostla. Už první generace si vedla velice dobře. Z iPhonu byl totiž fenomén hned po samotném představení, přitom prodávat se začal až o pět měsíců později, konkrétně 29. černa, a to jen v USA. Ke konci roku 2007 se pak dostal do Spojeného království, Francie, Portugalska, Irska, Austrálie a také do sousedního Německa. V ČR se nikdy neprodával. Při zahájení prodejů na něj stály před obchody Appplu a operátora AT&T tisíce zákazníků dlouhé fronty a během chviličky jej měla většina poboček vyprodaný. Sám Apple poté oznámil, že za pouhých 30 hodin prodal 270 000 kusů.

  První iPhone v porovnání s iPhonem 7:

  První iPhone byl na svou dobu i poměrně slušně hardwarově vybavený. Nabízel ARM procesor S5L8900 s taktem 412 MHz od Samsungu (s grafickým koprocesorem PowerVR MBX 3D), 128MB operační paměť, 2-megapixelový zadní fotoaparát (neuměl nahrávat video), baterii o kapacitě 1400 mAh, úložiště s kapacitou 4GB, 8GB a 16GB (4GB se přestala po chvilce prodávat), Wi-Fi (802.11 b/g), Bluetooth 2.0, proximity senzor, senzor okolního světla, akcelerometr a poté hlavně 3,5palcový displej s rozlišením 320×480 (163 ppi), který disponoval revoluční technologií Multi-Touch, jenž umožňovala ovládat telefon pohodlně prsty a podporovala různá gesta.

  Hlavní předností iPhonu ale nebyl ani tak hardware, nýbrž software. Steve Jobs na konferenci oznámil, že jejich telefon běží na upraveném OS X, který se nejprve označoval jako iPhone OS. Až od třetí verze (konkrétně od iOS 3.2) se z něho stal iOS. První verze iPhone OS nabízela jen základní aplikace. Tehdy ještě neexistoval App Store, tudíž nebylo možné si oficiálně doinstalovat další aplikace tak, jak to známe dnes. Obchod s aplikacemi přišel až s druhou verzí systému a první iPhone podporoval iPhone OS až do verze 3.1.3.

  V dnešní době je první iPhone poměrně vzácnost. Ten, kdo vlastní funkční kus s originální krabičkou a třeba ještě s první verzí systému, je opravdový šťastlivec (viz náš čtenář). Takové kousky se totiž na aukčních severech prodávají za desetitisíce až statisíce korun a jejich cena každým rokem stoupá. Úplně nejvyšší hodnotu pak mají kusy, které jsou zabaleny v originální krabičce, na které je ještě nepoškozená fólie. Cena takových kousků se pohybuje mezi čtvrt a půl milionem českých  korun.

  Leitz

  Diskuze

   Super článek. Je neuvěřitelné kam se iPhone za deset let posunul.
   Tak snad jim to Cook neposere.

  Napsat komentář

  Zobrazit celou diskuzi
  Přispět

  Bazar

  Fórum

  • Poslední příspěvky
   Odpovědi
   Zobrazení
   Poslední příspěvek

  Další články

  Face ID vs. sluneční brýle. Jak zajistit, aby skenování proběhlo vždy úspěšně?
  Face ID se podařilo prolomit, tentokrát k tomu stačila speciální 3D maska
  Jak na “++” aplikace známé z jailbreaku: část 1. – vývojářský profil
  Nadšenec si vytvořil iPhone X s čistě průhlednými zády
  Někteří majitelé iPhonů 8 a iPhonu X hlásí problémy s GPS, oprava je už na cestě
  KGI: Zájem o iPhone X v příštím roce ještě poroste. iPhone 8 Plus se prodává lépe, než se očekávalo
  6 zajímavých aplikací z App Store, které by vám tento týden neměly uniknout (7.11. – 12.11. 2017)
  Jak v iOS zobrazit detailní historii nákupů v App Storu a iTunes
  Tohle pouzdro váš iPhone 6 Plus či 6s Plus ochrání, rozšíří mu úložiště a navrch ještě nabije
  7 skvělých iOS aplikací, které dnes stáhnete zcela zdarma (10.11. 2017)
  Majitelé iPhonů X bohužel hlásí další problém. Některým se na displeji zničehonic objevila zelená čára
  První jailbreak systému iOS 11.1.1 pro iPhone X je tady, má však ještě vůbec smysl?
  Apple by měl do konce roku předběhnout Samsung a stát se tak největším výrobcem smartphonů
  Displej některých iPhonů X přestává v chladném počasí reagovat na dotyk. Apple už pracuje na opravě
  Designér s českými kořeny ukazuje, jak by mohl příští rok vypadat iPhone X Plus
  itunes-icon
  Jak iPhone 8 nebo iPhone X nuceně restartovat a dostat se s nimi do Recovery či DFU režimu
  Loňský iPhone 7 se prodával ve třetím čtvrtletí tohoto roku výrazně lépe než letošní iPhone 8
  Vytvořte si na iPhonu X pomocí této tapety skvělou iluzi průhledného displeje
  HighSky - Obchodujte online