Zavřít reklamu

LivesportFirmu, pro niž pracuje, znají sportovní fanoušci na celém světě. V barvách české společnosti Livesport vede Pavel Cvetler vývoj aplikací, které tento měsíc překonaly úctyhodnou hranici. „Ze začátku jsem všechno musel zkoušet sám,“ vzpomíná šéf mobilních vývojářů.

Počítat v milionech jsou v Livesportu zvyklí. Jejich weby navštíví měsíčně v souhrnu přes 65 milionů uživatelů, kteří hledají rychlé sportovní výsledky. To je velmi slušná návštěvnost, ale podobně důležité jsou dnes pro firmu sídlící v Praze její mobilní aplikace. Ty si od roku 2013, kdy první verze „přistála“ v App Storu, stáhlo do svých mobilů a tabletů už přes 20 milionů uživatelů. Za tímto úspěchem stojí momentálně sedmičlenný mobilní tým, který vede Pavel Cvetler.

Jak jste se vůbec k programování dostal?
Možná to bude znít divně, ale já chtěl programovat už od mala. Zaujalo mě to v pěti letech, když táta přinesl domů první počítač, což byla třiosmšestka. Dělal na ní účetnictví a hrál hry, což se mi strašně líbilo. Hry se líbily čím dál víc, až jsem si o něco později začal říkat, že by mě bavilo je tvořit. Na střední jsem pak měl štěstí na učitele, který mě k programování přivedl. Myšlenka vyvíjet hry se mě držela až do vysoké školy. Když jsem zjistil, co všechno za tím je, tak jsem dneska rád, že hry nedělám.

Po vysoké škole jste šel rovnou do Livesportu?
Práci jsem začal hledat už na škole a brzy jsem měl tři možnosti, kam jsem mohl jít.  V první firmě mě chtěli vzít na Java vývojáře, ale moc se mi nelíbil pohovor. Hodili přede mě kupu papírů, abych je vyplnil. Ani mi nic o té firmě neřekli, pak se mi jen ozvali, že mě vzali. To druhé bylo dělat zakázkové weby v PHP, což mě úplně nenadchlo. Do Livesportu jsem původně ani nechtěl jít, protože už jsem měl další nabídky, ale nakonec jsem se tam šel podívat. Petr Burian, vedoucí vývoje a můj současný šéf, mi o projektu hodně řekl. Líbilo se mi, že tomu rozumí a že si o tom se mnou povídá. To mě přesvědčilo.

Jaké jste měl zkušenosti s mobilními aplikacemi, když jste do firmy přišel?
Tehdy jsem si myslel, že slušné, ale dnes vidím, že jsem se pořád měl co učit – a pořád mám. Měl jsem za sebou bakalářku i diplomku zaměřené na mobilní aplikace. Kdykoli jsme ve škole měli možnost zrealizovat projekt jako aplikaci, udělal jsem to, takže když jsem do Livesportu nastupoval, chtěl jsem aplikace dělat. Tak to taky dopadlo, i když jsme se k nim dostali až později.

Proč později?
Nejdřív jsem hodně pracoval na webu, který se neustále vylepšuje. Mobilní aplikaci jsme zkoušeli delegovat na externí firmy, jenže to nefungovalo. Já měl zkušenosti hlavně s Androidem, ale Livesport chtěl nejdřív udělat aplikaci pro iOS. Tak jsem řekl, že to zkusím – přečetl jsem si k tomu několik knížek, prohlédl různá videa, naučil se to a začal všechno zkoušet sám. Za relativně krátkou dobu byla aplikace hotová. Spouštěli jsme ji v roce 2013 a tři měsíce nato jsme udělali i verzi pro Android. Postupně se k práci přidávali kolegové a v posledních letech jsou aplikace týmovou prací.

Takže současné aplikace vycházejí z té původní?
Ano, akorát teď už je vyvíjí tým lidí. Jen na iOS pracují tři kluci, na Androidu další tři, se mnou je nás tedy sedm. Většina lidí z mého týmu měla původně zkušenosti jen s webem, ale naučili se to.

Jak moc jim při tom pomáhaly meetupy a konference pro vývojáře?
To jsou samozřejmě důležité zdroje informací. Poslední dobou jsme ale byli na pár akcích, kde se řešily problémy, se kterými jsme se už v minulosti museli sami vypořádat. Tak jsme si řekli, že je možná načase, abychom zas my prozradili něco z toho, co děláme. Výsledkem je náš první Livesport Talk, na kterém se 13. října v Impact Hubu v Praze chceme víc představit lidem, kteří se zajímají o naši práci a o to, jaké technologie používáme. Já tam budu povídat o tom, co obnáší testování desítek aplikací, a kolega Honza Hnízdil o svém přechodu z PHP na mobilního vývojáře.

cof

Dobrou reklamou určitě je, že vaše aplikace mají přes 20 milionů stažení. Kolik lidí je ale skutečně používá?
Podle našich čísel většina z nich.

Co je nejtěžší na spuštění aplikací spojených s webem, který sledují po světě desítky milionů uživatelů?
Nejtěžší pro nás bylo stanovit nutné minimum, které vydáme. To je myslím těžké pro všechny projekty. Tvůrci mají tendenci stále přidávat nové věci a čekat na to, až bude aplikace nejlepší. Není stanovený konec, kdy ji vydat. Je těžké zvolit ten správný moment. Každopádně aplikaci jsme měli už dost propracovanou a nabitou informacemi přímo při spuštění.

Čemu se ve firmě věnujete nyní?
Společně s mým týmem se staráme o celou produktovou řadu FlashScore, což je vlajková loď firmy. Co se týče aplikace, tak se hlavně snažím předávat zkušenosti klukům, kteří teď na ní nejvíc pracují. Abych byl konkrétnější: mezi zajímavější věci, které jsme v poslední době řešili, patří přihlašování do aplikace a synchronizace napříč všemi platformami, iOS, Androidem i webem.

Ke zrychlení synchronizace na zařízeních navíc používáme trochu méně známou a viditelnou část push notifikací. Ty většina lidí zná jako pop up na telefonu, ale dají se využít právě i pro synchonizaci. Push notifikace samotné, ať už ty synchronizační, nebo pop up, představují obrovské množství zpráv, které musíme zpracovat a odeslat ve velmi krátkém čase. S tím souvisí jeden z našich hlavních úkolů – pořád vymýšlíme, jak optimalizovat výkony serverů, aby zvládaly odbavovat ohromné množství uživatelů.

O Livesportu
Společnost Livesport vyvíjí už od roku 2006 stránky s live výsledky a dalšími sportovními informacemi. Na webech FlashScore, které jsou vlajkovou lodí firmy, najdou jejich uživatelé na celém světě výsledky z více než 30 sportů a 5 000 soutěží. Stejné pokrytí mají dnes i aplikace Livesportu, které si od roku 2013 stáhlo přes 20 milionů uživatelů.

Související články

Dnes nejčtenější

.