Zavřít reklamu

iPhone 2G iPhone SE icon

Všechno vypuklo v roce 2007. Psal se 9. leden a v San Francisku začala konference MacWorld. Před samotnou konferencí se očekávalo, že Apple představí novou generaci Maců, ale přesto ve vzduchu byla cítit napjatá atmosféra, protože někteří tušili, že Apple představí svůj nový produkt, ale nikdo krom samotného Applu o ničem nevěděl. Po krátkém úvodě začal tehdejší CEO Applu, Steve Jobs mluvit o revolučních produktech, které kdy společnost za svou existenci vytvořila. Měli bychom podotknout, že v tu dobu již existoval iPod.

Po představení revolučních produktů pronesl Jobs větu: „An iPod, a phone and an internet communicator…“ stejnou větu zopakoval ještě několikrát. Po krátkém přemýšlení Jobs mluvil směrem k publiku a řekl: „Rozumíte mi? Tohle nejsou 3 rozdílné věci, tohle je jedno zařízení! iPhone!” tím to všechno začalo. Dnes můžeme mluvit o tom, že 9. leden změnil celý svět. Změnil způsob, jakým dnes používáme mobilní telefony, změnil celé technologické odvětví. iPhone je dnes nejpopulárnější mobilní telefon světa a Applu obstarává největší zisky. Pojďme se teď společně podívat na to, jak vypadaly jednotlivé iPhony a které novinky každá generace přinesla.

ip 2G header

Jak již z úvodu vyplývá, první iPhone byl představen v San Francisku 9. 1. 2007. Je poněkud zajímavé, že byl dříve označován pouze jako iPhone a po vydání iPhonu 3G, ke kterému se ještě dostaneme byl již první iPhone označován jako iPhone 2G. Už Steve Jobs řekl, že nejnudnější a nesložitější část na telefonech jsou tlačítka. Bylo jich podle Jobse opravdu hodně a nedali se přizpůsobovat. Přesně proto Apple představil plně dotykový telefon, který měl pouze jediné tlačítko. Právě jedno tlačítko umístěné pod displejem už roky dominuje mobilním telefonům, které mají na svých zádech logo nakousnutého jablíčka. Už původní iPhone měl  naprosto jedinečné unibody tělo, což v té době nebylo běžné. To znamená, že vše bylo poskládáno v jednom zařízení bez možnosti výměny krytu. Jednou z nejvíce kritizovaných věcí u nového fotoaparátu byl fotoaparát – ten měl rozlišení 2-megapixely a dokonce ani neuměl nahrávat videa. Špatný fotoaparát ale kompenzoval rychlý procesor Samsung S5L8900, který byl taktovaný na 412 mHz, který doplňovala architektura ARMv11. Uvnitř prvního iPhonu jsme taktéž mohli nalézt 128MB operační paměť RAM, kapacita byla v tu dobu opravdu velká. V dnešní době si nedokážeme takto malou kapacitu operační paměti představit. Pro uživatele bylo připraveno integrované flashové uložiště o velikosti 4, 8 a 16GB. První iPhone byl dodávaný pouze v jedné barevné kombinaci, a to s hliníkovým zadním krytem, který měl na spodní části plastový kryt kvůli průchodnosti GSM a WiFi signálu. iPhone 2G byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iPhone OS 1.0. Nejvyšší verze, kterou je možné do původního iPhonu nahrát je iPhone OS 3.1.3, z roku 2009. Baterie s kapacitou 1400mAh vydržela nabitá 8 hodin, a to pokud jste uskutečnili hovor na 2G síti. Hmotnost celého zařízení byla 135 gramů a telefon disponoval 3,5palcovým displejem, který měl rozlišení 480 x 320 pixelů. Výrobu samotného iPhonu prováděla pouze firma Foxconn.

iPhone byl uveden na trh promyšlenou reklamní kampaní. Za její součást by se dalo považovat již představení telefonu, které z přístroje udělalo hit už několik měsíců před zahájením jeho prodeje. Podle zprávy Apple se v prvních 30 hodinách po zahájení prodalo 270 000 iPhonů, u AT&T bylo za stejnou dobu zaregistrováno 146 000 přístrojů.

iphone 2G
ip 3G header

Druhým smartphonem od společnosti Apple, který byl představen jako nástupce modelu iPhone 2G, je iPhone 3G. Nový iPhone byl představen 9. června 2008 na vývojářské konferenci WWDC. Mezi nové vlastnosti druhé generace patří podpora UMTS sítí a také GPS anténa, další velké hardwarové změny se nekonaly. O trochu se, ale snížila kapacita baterie a to na 1150 mAh, která přesto vydržela o 2 hodiny více, než v případě původního iPhonu. Procesor měl stejný, jako úplně první iPhone. Svým designem byl velice podobný iPhonu 2G, až na to, že byl přibližně o 0,7mm tenčí a měl plastový zadní kryt, který opravdu velice trpěl na praskání a škrábance. Rozlišení a uhlopříčka displeje zůstala stejná. Poprvé Apple představil iPhone ve dvou barevných variantách, a to černé a bílé. V případě černé verze mohl mít iPhone 3G kapacitu paměti 8 nebo 16GB. Je zajímavé, že bílá varianta byla prodejná pouze v 16GB kapacitě. Fotoaparát měl taktéž stejné parametry jako původní iPhone. Zařízení bylo dodáváno s operačním systémem iPhone OS 2.0 a nejvyšší podporovaný systém byl iOS 4.2.1, z roku 2010.

iphone 3G
ip 3Gs header

V pořadí třetí generace iPhonu nepřinesla žádnou designovou změnu a proto nebyl název „iPhone 4G“, ale iPhone 3GS. Zmiňovaný smartphone byl představen 8. června 2009 na konferenci Worldwide Developers Conference (WWDC), která se konala v v San Franciském Moscone Center. Dá se však říct, že uvnitř telefonu nastaly velké změny. Apple integroval nový procesor, konkrétně Samsung S5PC100 ARMv7 Cortex-A8, který byl taktovaný na 600 MHz. O plynulý běh se starala i operační paměť RAM, která byla zvýšena na 256MB. Tuto změnu si vyžádaly hlavně aplikace, které byly stále náročnější. Také iPhone získal kvalitní grafický procesor s podporou OpenGL 2.0. Největší novinkou ale byla možnost natáčet video v 480p, kvůli tomu byl také vylepšen fotoaparát, který měl tentokrát 3-megapixely. Je také velice zajímavé, že stále chyběl blesk, který by kvalitu fotografií zlepšoval. Další novinkou byla možnost ovládání hlasem nebo kompas uvnitř telefonu. Zvýšila se i kapacita baterie, která dosahovala 1219 mAh, což umožňovalo telefonovat 12 hodin v 2G síti. Displej si ale stále zachoval stejné parametry jako dříve. iPhone 3GS byl podobně jako jeho předchůdce prodávaný ve dvou barvených variantách, a to bílé a černé. Pro obě dvě barevné verze jsme si ale mohli vybrat ze tří velikostí kapacit flashového úložiště– 8, 16 a 32 GB. iPhone 3GS byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iPhone OS 3.0. Nejvyšší verze, kterou je možné na tento iPhone nahrát, je iOS 6.1.6, z roku 2014.

iphone 3Gs

ip 4 header

Čtvrtá generace iPhonu, který vyšla v roce 2010 byla opravdu přelomová. Apple si uvědomil, že začal trochu stagnovat v oblasti vývoje iPhonů. Představil smartphone, který mnoha lidem vyrazil dech. iPhone 4 jako první telefon nabídl displej s rozlišením 960 x 640 pixelů při zachování stejné velikosti displeje jako u tří předchozích iPhonů, hustota pixelů tak byla 326ppi. Krom změny displeje byl změněn i design. Od plastu Apple přešel ke sklu a nerezové oceli. Na novém iPhonu jsme nelezli hrany a iPhone se tak stal opravdu luxusním a přitažlivým mobilním telefonem. Pro některé byl ale design opravdu špatný, protože některé iPhone řezal do ruky a špatně se držel, to však šlo vyřešit zakoupením nějakého obalu. Výrazné změny se dočkal i procesor, který byl pojmenován Apple A4 a nabízel jedno jádro s taktem 800 mHz. Kapacita operační paměti RAM se zvýšila 512 MB. Další změny se dočkal i fotoaparát, který byl 5 megapixelový a dokázal nahrávat video v 720p HD rozlišení. iPhone 4 také již dostal blesk. Zařízení bylo dostupné ve 2 barevných variantách – bílé a černé. Je zajímavé, že iPhony bílé barvy byly dříve dostupné, než iPhony barvy černé. Kapacita baterie se zvětšila oproti iPhonu 3GS konkrétně o 16% na 1420 mAh. Změnila se také tloušťka zařízení a to o 3mm. iPhone 4 byl tlustý přibližně 9,3mm. iPhone 4 byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iOS 4.0. Nejvyšší podporovaná verze iOS je 7.1.2 (jedná se o nejstarší iPhone, který podporuje iOS 7 z roku 2013). iPhone 4 již nebyl zahrnut mezi přístroje podporující iOS 8.

Pouze u iPhone 4 je jeho očíslování v souladu s jeho pořadím v řadě iPhone. Jeho čtvrté pořadí odpovídá jeho očíslování (4.) – všechny předchozí modely měly číslování, které neodpovídalo jejich reálnému pořadí, stejně tam všechny následující, a bude-li se Apple držet stávající metody číslování, již nikdy žádný iPhone nebude mít odpovídající číslovku.

iphone 4
ip 4s header

I pátá generace iPhonu poněkud překvapila a v roce 2011 Apple vydal nový iPhone 4S. Přístroj dostal opět nový dvoujádrový procesor Apple A5, který byl taktovaný na 1 GHz. Paměť RAM zůstala úplně stejná. Jedná se o první iPhone, který nabídl 64 GB úložiště. Mnoho lidí očekávalo, že Apple konečně zruší 16GB variantu, to se ale nestalo. Apple dokonce představil ještě menší 8 GB kapacitu úložiště. Opět nás ani nepřekvapí, že Apple vylepšil i samotný fotoaparát, který měl tentokrát rozlišení 8-megapixelů a dokázal natáčet videa ve Full HD při 30 fps. Kapacita baterie zůstala úplně stejná. iPhone 4S se stal prvním iPhonem, který začal podporovat hlasovou asistentku Siri. iPhone 4S byl také opět nabízen ve dvou barevných variantách. Zmiňovaný iPhone byl dodáván s operačním systémem iOS 5.0. Zařízení aktuálně podporuje iOS 9.3.2. Je pravděpodobné, že iPhone 4S již nedostane iOS 10.

ip 5 header

Někteří označovali iPhone 5 jako iPhone 4SS nebo iPhone 4S+. Oproti předchůdcovi nabídl mírný redesign, který se týkal hlavně použití hliníku místo skla na zadním krytu. iPhone 5 také byl mnohem lehčí, a to konkrétně 112 gramů. Také byl tenčí, a to od 1,7mm. Není překvapením, že iPhone 5 nabídl opět rychlejší procesor Apple A6, který nabídl kromě vyšší frekvence (1,3 GHz) také vlastní Apple architekturu. Zlepšení se také dočkala operační paměť RAM, která nyní měla kapacitu 1 GB. Po dlouhé době se nedočkal zlepšení fotoaparát, který zůstal stejný. Poprvé se změnila velikost displeje, který dostal 4palcovou uhlopříčku při rozlišení 1136 x 640 pixelů. Baterie se zvětšila nepatrně, a to na 1440 mAh. iPhone také díky šesté generaci mohl surfovat na LTE síti. Poprvé také došlo ke změně nabíjecího konektoru – z 30-pinového konektoru se stal 8-pinový Lightning konektor, který Apple využívá dodnes. Opět byl iPhone 5 nabízen ve dvou barevných variantách – černé a bílé.

iphone 5
ip 5c header

V roce 2013 se Apple vydal trochu jinou cestou, vydal dva nové mobilní telefony. Teď bude řeč o iPhonu 5C, který byl označován jako „levný iPhone“. V případě iPhonu 5C by stálo za to, zkopírovat předchozí článek o iPhonu 5, protože v útrobách iPhonu 5C se zvětšila jenom kapacita baterie, a to na 1507 mAh. iPhone 5C byl nyní nově dostupný v nových pěti výrazných barevných variantách, a to konkrétně v – bilé, žluté, zelené, modré a růžové. Oproti svým předchůdcům ještě byl použit na výrobu polykarbonát, místo obvyklého hliníku a skla. iPhone 5C byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iOS 7.0 a podporuje aktuální iOS 9.3.2

iphone 5c
ip 5s header

iPhone 5S byl první telefony, který měl výkon počítače. Jednalo se o první mobilní telefon, který měl 64-bitový procesor Apple A7, který byl taktovaný na 1,3 GHz, který doplňuje pohybový koprocesor Apple M7. Operační paměť RAM měla stejnou velikost jako v případě modelů 5 a 5C, tedy 1GB. iPhone 5S nabízí také stejné rozlišení displeje jako předchozí generace. iPhone 5S přinesl obrovskou vychytávku, kterou byl dlouho očekávaný snímač otisků prstů, který je též označován jako Touch ID. Apple vyslyšel i přání některých uživatelů a zvětšil i kapacitu baterie na 1570 mAh. Fotoaparát si zachovává stejné rozlišení jako předchůdci, ale má nový fotočip, který dokáže nově nahrávat takzvaná Slow Motion v 120 fps videa. Poprvé se však objevuje nová barva – Gold, která je dostupná vedle barvy Space Gray a White.

iphone 5s
ip 6 header

Nástupcem modelu 5S a 5C byla opět dvojice telefonů, tentokrát byly 19. září roku 2014 představeny iPhony 6 a iPhony 6 Plus. Po dlouhé době Apple zvětšoval obrazovku –  iPhone 6 disponuje úhlopříčkou 4,7″, iPhone 6 Plus pak úhlopříčkou o velikosti 5,5″. Stejně jako u modelu 5S zůstalo u obou nástupnických modelů zachováno spektrum dostupných barevných provedení (šedá, stříbrná, zlatá). Zásadní změny se také dočkal design. Také jsme se poprvé dočkali větší kapacity paměti – konkrétně 128GB. Oba dva mobilní telefony pohání procesor Apple A8 s 64-bitovou architekturou, který doplňuje pohybový koprocesor M8. Po dlouhé době také Apple vylepšil fotoaparát, který má nově 8-megapixelů a v případě iPhonu 6 Plus i stabilizaci obrazu. Fotoaparát také dokáže natáčet slo-mo záběry při 120 nebo 240 snímkách za sekundu. Apple také do iPhonů integroval poprvé NFC čip, který slouží pro Apple Pay platby, bohužel Apple Pay ještě zatím není dostupné v České republice. iPhone 6 a iPhone 6 Plus byly dodávány s předinstalovaným operačním systémem iOS 8.0 a podporují aktuální iOS 9.3.2.

iphone 6
ip 6s header

9. září roku 2015 předstoupil před publikum na konferenci v San Francisku CEO Applu, Tim Cook, který společně se svým týmem představil zbrusunové iPhony – iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Velikost obrazovek se nezměnila a je stejná jako u předchozích modelů. Na první pohled iPhony vypadají úplně stejně jako loňské modely, ale přesto jsme se dočkali několik novinek, včetně nové Rose Gold barvy. Apple vylepšil co se dalo. Začneme dvoujádorvým procesorem Apple A9, který je taktovaný na 1,8GHz. Zvýšila se také paměť operační paměť RAM, která má nově kapacitu 2 GB. Vylepšení se také dočkal fotoaparát, který má 12-megapixelů a dokáže pořizovat i 4K videa. Hlavní novinkou je nový 3D Touch displej, který je citlivý na tlak a díky tomu přináší nové možnosti. Apple také představil funkci Live Photos – jde o snímek, respektive 3 sekundové animované video. Výrazného vylepšení se dočkalo i Touch ID, které je nově označováno jako Touch ID 2.0, který nově reaguje opravdu velice rychle. iPhone 6s a iPhone 6s Plus byly dodávány s předinstalovaným operačním systémem iOS 9.0 a podporují aktuální iOS 9.3.2.

iphone 6
ip se header

Applu se zalíbilo vytvářet větší telefony, po kterých poptávka stále stoupá. Doposud poslední 4palcový iPhone byl označován jako iPhone 5s a uživatelé ho mohli zakoupit poprvé v roce 2013. Pokud jste tedy donedávna chtěli 4palcový mobilní telefon s logem nakousnutého jablka, museli jste pořídit přes dva roky starý model. Kalifornský gigant ale představil 21. března na první letošní konferenci nový iPhone SE (Special Edition), který se stal terčem kritiků, ale zároveň mnoho uživatelů vydání iPhonu SE pochválila.

Jednoduše řečeno, iPhone SE působí, jako kdyby inženýři Applu našli ve svých počítačích složku s designem iPhonu 5S a jednoduše ji přejmenovali na iPhone SE. Tím jsem chtěl naznačit, že je iPhone SE designově naprosto k nerozeznání od iPhonu 5S. Jediné, co může odlišit iPhone SE od staršího bráchy je nápis “SE”, který se nachází na samotných zádech telefon a pak ještě matné hrany. Nově také 4″ iPhone získal Rose Gold variantu.

Jednou z nejzásadnějších novinek, kterou si pro nás Apple přichystal v porovnání s iPhonem 5S je čip A9. Jedná se o čip s 64bitovou architekturou, který doplňuje úsporný pohybový koprocesor A9. Ve výsledku to tedy znamená, že iPhone SE má 2x rychlejší CPU, než iPhone 5S a dokonce 3x rychlejší GPU. Jednou z dalších velkých novinek je i nový fotoaparát. Abych to uvedl na pravou míru, stejný fotoaparát nalezneme i u iPhonu 6s. Konkrétně se tedy jedná o 12-megapixelový fotoaparát iSight s 1,22µ pixely. Fotografie jsou v porovnání s iPhonem 5s realističtější a mají o něco sytější barvy. Pokud budeme porovnávat iPhone 5s a iPhone SE musíme říct, že iPhone SE dokáže natáčet podobně jako iPhone 6s také 4K videa. Dále iPhone podporuje Apple Pay, Live Photos, ale Apple do malého těla neintegroval 3D Touch.

iphone se

Pokud jste dočetli článek až sem, víte, které hlavní novinky dostal každý telefon od Applu. Musíme podotknout, že novinek bylo mnohem více, ale v tomhle článku vám ukazujeme ty nejzásadnější. Jaký iPhone byl podle vás ten nejlepší?

3036070-poster-p-2-one-gif-all-iphones-up-to-6

Dnes nejčtenější

.