Zavřít reklamu

Recenze iPhone 6s: takový tu ještě nebyl nebo snad ano?

recenze iPhone 6s Lsa iconRok s rokem se sešel, listy pomalým, plovoucím pohybem klesají k zemi, sluneční paprsky se pracně snaží prodrat do skulinek mezi mraky, aby nás ohřály, my na sebe navlíkáme teplé bundy, sandále házíme na téměř rok zpět do botníků a opět máme dilema, zda si pořídíme nový iPhone, který je narozdíl od minulého roku vylepšením stávajícího modelu. Velikost displeje, vzhled telefonu, pruhy i vystouplá čočka, to vše zůstalo, ale na druhou stranu jsme se dočkali velkých vylepšení uvnitř jablečného telefonu, který oslní novým 3D Touch displejem, lepším předním i zadním fotoaparátem, výrazně rychlejším procesorem, větší operační pamětí a novými funkcemi. Představuji vám iPhone 6s – velkého hráče na poli chytrých telefonů pro rok 2015 a 2016.

V redakci jsme nemohli vydržet, a tak jsme minulý pátek nasedli do autobusu s několika podivně vypadajícími lidmi mířícími pravděpodobně za lepším životem do sousedního Německa, kde jsme i my v drážďanském Apple Storu zakoupili předobjednaný iPhone 6s Space Black v 16 GB variantě. Celý týden jsme si s telefonem hráli, fotili, natáčeli ve 4K, mačkali na 3D Touch displej a celkově všelijak testovali, abychom vám jako první magazín o Applu v České republice a na Slovensku přinesli recenzi, která vám má pomoci v rozhodování se, zda se pro koupi nového iPhonu rozhodnout či nikoli. Uvařte si kávu nebo čaj, pohodlně se usaďte, svůj starý iPhone otočte displejem dolů, aby nezáviděl a vychutnejte si recenzi iPhonu 6s – Usaina Bolta všech dosavadních iPhonů a možná i smartphonů.


Balení: víc se toho nevešlo
Abychom opravdu na nic nezapomněli, shrňme si tedy i balení a jeho obsah. Uvnitř se nenachází nic nového a stejně jako v minulých letech zde najdeme Lightning kabel, 5W adaptér a sluchátka Apple EarPods. Na nich je elegantně položeno úzké papírové pouzdro, ve kterém najdete příručku v příslušném jazyce, dvojici samolepek s logem nakousnutého jablíčka a nakonec samozřejmě šikovně uchycenou jehlu pro vysunutí slotu na sim kartu. Na pouzdře pak leží tvrdá, papírová podložka s dvěma otvory, jeden pro snadné vyndání papírového pouzdra a podložky a druhý pak na vystouplou čočku fotoaparátu. Na podložce už na milimetr přesně leží samotný skvost, kvůli kterému je celá krabička takto zkonstruovaná – iPhone 6s.

Co se týče konkrétního designu krabičky, tak ten prošel oproti loňské verzi mírnou změnou. Na delších stranách najdete nápis iPhone 6s, na kratších pak logo společnosti Apple. Nahoře lehce vystupuje obrázek samotného iPhonu, který samozřejmě barevně, velikostně i polohově přesně odpovídá iPhonu uvnitř, což jen poukazuje na malé detaily, na kterých si Apple nechává vždy záležet.

recenze iPhone 6s balení

Design: kráska a zvíře
Když Apple minulý rok představil iPhone 6 a 6 Plus s ne moc zrovna hezkými pruhy a vystouplou čočkou fotoaparátu, zvedla se neuvěřitelná vlna kritika, že přece není možné, aby společnost, která vždy lpí na designu, představila něco tak ohavného. Postupem času negativní ohlasy lehce utichly, ale i tak si mnoho potenciálních zákazníků nový iPhone nepořídilo právě kvůli jeho vzhledu. Musím se přiznat, že jsem mezi všechny ty kritiky patřil také a celý rok jsem se tak nějak snažil zvyknout si hlavně na pruhy pro antény, u kterých nemůžu stále uvěřit, že je navrhoval Jony Ive. Asi jsem si nezvykl ani nyní, co jsem si pořídil iPhone 6s, a tak nějak jsem stále zastáncem designu iPhonu 5 a 5s, který se mi ani po těch letech neokoukal.

Z druhého úhlu pohledu po čase zjistíte, že na zadní stranu příliš často  nekoukáte a obvykle ji stejně hned skryjete krytem. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že je správné pořídit si telefon, který se vám nelíbí jen proto, že ho skryjete do obalu. Zvlášť, když jde o telefon překračující hranici 20 000 Kč. Ovšem drtivá většina uživatelů telefon v obalu skutečná má a mnohdy jej z něj za celou dobu nevyndá.

Dovolím si tvrdit, že obal je u iPhonu 6s nutností a to právě kvůli vystouplé čočce. Zpočátku jsem moc nechápal, co na ní ostatním tolik vadí. Samozřejmě jsem si nemyslel, že vypadá dobře, ale nepřišla mi jako důvod, proč si telefon nepořídit. Nyní, když jsem si pořídil iPhone 6s, jsem to celé pochopil. Čočka vás bude neuvěřitelně iritovat hlavně z toho důvodu, že se budete bát, aby se fotoaparát nepoškrábal a vy tak neměli méně kvalitní fotografie. To se sice jen tak nestane, jelikož Apple používá safírové sklo, které je mnohem více odolné vůči škrábancům, než třeba Gorilla Glass u displeje, ale kovový rámeček okolo čočky se odře až příliš snadno a po čase už ani nemá svou původní barvu.

Na druhou stranu tím, čím mě iPhone 6s i loňský iPhone 6 vždy oslní je právě displej, na který koukáte nejčastěji. To, jak je po všech stranách lehce zaoblený působí skvěle a přikláním se k názoru, že všechny prvky na obrazovce působí jako kdyby z telefonu vystupovaly. Právě lehce zaoblený displej mi u designu celého telefonu přijde mnohem krásnější, elegantnější a futurističtější, než tomu bylo u předchozích modelů.

Dost už ale bylo řečí okolo věcí, které již znáte z minulého roku a pojďme se vrhnout na to, čím letošní iPhone 6s opravdu zaujme a proč byste opět měli rozbít pořádně velké prasátko a poté na pultech v obchodech obrátit peněženky naruby a nový iPhone 6s si pořídit.

recenze iPhone 6s

3D Touch displej
: skvělý pomocník, ale jen někde
Myslím, že mohu otevřeně napsat, že jednou z největších, ne-li vůbec tou největší novinkou u iPhonu 6s je právě zcela nový 3D Touch displej. Stojí vůbec za to? Funguje tak jak má? Je to vážně takové terno? A co vlastně všechno umí? To jsou otázky, které napadají pomalu každého zájemce o nový iPhone a já na ně zkusím nyní odpovědět.

Jak asi všichni víte, 3D Touch displej umí rozeznat sílu stisku, kterou vynaložíte, když se displeje dotýkáte. V celé práci mu pomáhá ještě haptický motorek, který dává uživateli zpětnou vazbu, zda-li se mu povedlo právě to, co chtěl. 3D Touch je neuvěřitelně návykový a dává ovládání iPhonu zcela nový rozměr a mnohdy opravdu ulehčuje práci. Navíc je jednoduše zábavný a vás neustále láká jej zkoušet a pořád dokola si připomínat, co vlastně všechno umí. Když po čase vezmete svůj starý iPhone bez 3D Touch do ruky, neustále mačkáte na displej ve snaze vyvolat funkci, na kterou jste si už zvykli iPhonu 6s, ale samozřejmě se žádná nabídka nebo funkce nevyvolá a vám tak připadá starý iPhone, který jste milovali, jako zastaralý, pomalý a neefektivní.

Jenže stojí 3D Touch displej za to, abyste odložili starý model a šli si pro iPhone 6s? I když, jak už jsem zmínil, je neuvěřitelně návykový a mnohdy usnadňuje práci, tak si myslím, že se bez něho možná i lze obejít. 3D Touch displej sice nabídne spoustu zkratek například na ikoně aplikace, jenže stejně tak se do jisté oblasti v aplikaci dostanete i starým způsobem, který je asi stejně rychlý. Navíc spousta aplikací ještě 3D Touch ani nepodporuje, a tak jednou jej využít můžete, ale jindy musíte do aplikace normálně, což jen způsobí to, že budete běžným způsobem chodit i do aplikací, které 3D Touch podporují, protože vás prostě nebaví si pokaždé připomínat, jestli aplikace, kterou právě chcete otevřít, 3D Touch podporuje či nikoli. Ovšem když už jsem u nabídky ikon aplikací, tak na většinu hlavních ikon systémových aplikací se můžete spolehnout a poměrně snadno si například navyknete na rychlé vytáčení oblíbených kontaktů díky silnějšímu stlačení ikony aplikace telefonu, díky čemuž zavoláte nejčastějším kontaktům opravdu rychle, nebo třeba u aplikace Zprávy se okamžitě dostanete do konverzace s konkrétním člověkem, se kterým jste si psali naposledy, což vše také mnohdy urychlí. Tak trochu mi ale například právě u aplikace Zprávy chybí při 3D Touch nabídce nějaké označení, že právě určitý kontakt vám napsal a vy se tak do něj můžete hned prokliknout. Podobného rozšíření bychom se ale moli dočkat v některém z následujících updatů.

recenze iPhone 6s 3D Touch upozornění

Že jsem tak trochu zkritizoval nabídky u aplikací ještě neznamená, že je 3D Touch zbytečný. Kde opravdu vidím jeho velkou sílu je při přepínání mezi aplikacemi. Na iPhonu 6s totiž stačí na levé straně silnější zmáčknou displej, přejet doprava a okamžitě se dostanete do vedlejší aplikace. Takto se lze zcela jednoduše a hlavně rychle a pohodlně překlikávat mezi sousedními aplikacemi. Podobně můžete vyvolávat i multitasking, který se jinak vyvolává dvojitým stisknutím tlačítka Home, tudíž tlačítko můžete ušetřit a ovládat přepínání 3D Touch displejem. Další velké a návykové využití vidím ve vyvolávání touchpadu. Stačí zatlačit při psaní na klávesnici a můžete jezdit kurzorem a snadno označovat případně opravovat text. Na touchpad jsem si zvykl okamžitě a využívám jej denně a vidím v něm jednu z nejlepších funkcí 3D Touch. Na funkci Peek and Pop jsem si prozatím příliš nezvykl a používám ji jen zřídkakdy. Mnohdy jde totiž naopak funkci, která vás spíše zpomalí, jelikož při náhledu vás většinou něco zaujme, ale nevidíte celý obsah, takže odkaz, zprávu nebo fotografii stejně otevřete celé, protože se chcete dozvědět více nebo si obsah prohlédnou lépe. Navíc funkce peek požaduje, abyste neustále drželi silně stlačený prst na displeji, což rozhodně není příjemné na trošku delší čtení a už po pár vteřinách vás začne bolet prst.

Zbývá poslední otázka. Funguje 3D Touch displej tak, jak má? Krátce bych mohl odpovědět, že tak z 85% ano, pojďme si to ale trochu rozvést. Za prvé je nutno podotknout, že ne zrovna každý má jakýsi cit pro ovládání všemožné elektroniky. Už kolikrát jsem se totiž setkal, že spousta lidí má například problém scrollovat na trackpadu u Macbooku. O sobě si dovolím tvrdit, že mám jakousi přednost ovládat všechnu elektroniku tak, jak to od uživatele vyžaduje. A to jsem si potvrdil i u 3D Touch. Všem lidem, co jsem telefon půjčil, tak nikdo z nich nedokázal ovládat 3D Touch. Samozřejmě chápu, že to chce chvilku seznámení a cviku, ale ani po několika dlouhých minutách neustáleho zkoušení nedokázali přijít na to, jak mají zatlačit, aby vše fungovalo tak, jak má. Jenom prosté silnější stisknutí aplikace jim nešlo a s vyvoláním multitaskingu si už vůbec nevěděli rady, jelikož to je někdy obtížnější i pro mne. Když jsem minulý týden vyndal telefon z krabičky a poprvé jej zapnul, tak nějak jsem hned věděl, jak 3D Touch používat a přišlo mi to hned jasné, jako kdyby zmíněnou funkci měly telefony na trhu již několik let. Právě proto bych si dovolil tvrdit, že s 3D Touch se lehce vytratila ta naprostá jednoduchost, se kterou prezentoval Steve Jobs první iPhone v roce 2007, ale možná je jen otázkou času, než Apple funkci vypiplá k naprosté dokonalosti podobně jako Touch ID.

Abych vše o 3D Touch displeji tedy shrnul, tak v něm vidím velkou budoucnost především pro aplikace třetích stran nebo i pro samotný Apple, jelikož všem programátorům se otevřela cesta do zcela nového světa, který Apple teprve začal objevovat, ale začal velice dobře. Oproti konkurenci totiž přinesl zajímavé funkce, na které si uživatel zvykne opravdu rychle a stanou se pro něho rutinní při ovládání telefonu. I když ne každý využije vše, co 3D Touch nabízí, určitě každý najde minimálně jednu funkci, kterou si zamiluje a nebude si moct v budoucnu představit ovládání telefonu jinak.

recenze iPhone 6s 3D Touch

Rychlost: Touch ID, Safari a iOS
 všemu vládnou
Tak a jdeme pořádně chválit. Právě bezkonkurenční rychlost úplně všeho je na iPhonu 6s jeden z nejhlavnějších důvodů, proč si ho pořídit. Je neuvěřitelně rychlý ve všem, na co si jen vzpomenete. Ať už jde o spouštění aplikací, hraní her,  focení, využívání všech funkcí v celém systému a nakonec hlavně prohlížení webových stránek v Safari, tak iPhone 6s vládne. Pro někoho, kdo má iPhone 5s a starší bude iPhone 6s tak rychlý, bezchybný a odladěný, že ani nebude stíhat pozorovat, s jakou rychlostí se vše objevuje na displeji. Hlavně při prohlížení stránek v Safari je znát obrovský rozdíl a to především na mobilním internetu. Nevím, jak už více rychlost iPhonu 6s popsat, ale nesetkal jsem se nikdy s žádnou chybou, s žádným zadrhnutím ani s ničím podobným, s čím jsem se setkal u svého předchozího iPhonu. iOS 9 je zcela plynulý a bez chyb. Mohu vás upozornit, že jsem hodně náročný, což dokazují i mnohé výtky v textu výše, ale rychlosti celého iPhonu není vůbec co vytknout

Nové Touch ID skutečně dokazuje, že je druhé generace, jelikož umí skvěle pracovat s vlhkými nebo i mokrými prsty a uzamčenou obrazovku uvidíte vždy tak na jedno mrknutí oka. Rychlost Touch ID je mnohdy až překvapivá a setkáte se jen s opravdu málo případy, kdy by vám odmítlo správně přiložený prst. Na konkrétní srovnání rychlosti se ještě zaměříme v článku, který vyjde během následujícího týdne a ve kterém porovnáme rychlost Touch ID na iPhonu 6 a iPhonu 6s.

Jak už asi víte, iPhone 6s disponuje 2GB operační paměti RAM, která dopomáhá rychlejšímu procesoru ve svižnosti celého systému. Ve skutečnosti větší RAM poznáte opravdu jen Safari, kde budete moct zobrazit stránku, kterou jste otevřeli i před několika dny, bez toho, aniž by se znovu načítala. Stejně tak se už nestává, že by se při přechodu zpět znovu stránka načítala. Sice tak vteřinu trvá, než je opět plně připravena na skrolování a rozklikávání jednotlivých prvků, ale větší RAM je rozhodně znát.


Baterie: výdrž, kterou že ji ani nečekáte
Pokud se někdo vzhledem k lehce menší kapacitě baterie bál, že výdrž iPhonu 6s bude stát za starou bačkoru, tak pozorně čtěte. Od iPhonu 6s jsem čekal jen malé zlepšení výdrže baterie oproti starému iPhonu 5, ale dočkal jsem se něčeho, co mě neskutečně potěšilo. Přijde mi, že iPhone 6s vydrží snad dvakrát více, než můj předchozí iPhone, který byl ale jen rok starý, jelikož byl v rámci záruky vyměněn za zcela nový kus, tudíž baterie na tom s celkovou kapacitou nebyla ještě nikterak špatně. Nevím, zda-li je to skvělou optimalizací iOS 9 na iPhone 6s, jelikož právě na tomto systému odborníci z Applu iPhone 6s testovali ještě před jeho uvedením, nebo zda se na všem podílí úsporný procesor, ale výdrž musím rozhodně pochválit. V redakci máme jeden iPhone 6, který je starý jen několik měsíců a jehož výdrž není zrovna ukázková.

Jen pro příklad uvedu, že ráno v 9:00 jsem odjel z domova, celý den jsem byl připojený ke 4G, poté několik hodin k Wi-Fi, volal jsem přibližně 20 minut přes FaceTime, dohromady tak hodinu a půl poslouchal Apple Music a hudba byla uložena v iCloud Music Library, tudíž se stahovala z internetu přes mobilní síť, celý den jsem odepisoval na zprávy přes iMessage a Messenger, prohlížel často webové stránky v Safari, kontroloval příspěvky a projížděl Facebook, a když jsem se vrátil ve 21:30 domu, tak jsem měl neuvěřitelných 53%. Je pravda, že se jednalo o trochu výjimečný případ, protože další den, kdy jsem odjel a přijel ve stejnou dobu, už jsem se domu vrátil se 38% a to mi přišlo, že jsem telefon používal stejně nebo možná ještě o něco méně. Možná jsem jen prohlížel náročnější webové stránky, nebo měl častěji rozsvícený displej. I tak jde oproti starším modelům, jako je iPhone 5s a iPhone 5, o obrovský skok.

Server phonearena dokonce ve svých testech uvedl, že iPhone 6s je na tom s výdrží baterie lépe, než loňský, větší iPhone 6 Plus, čemuž se snad ani nechce věřit. Každopádně všechny testy dokazují, že iPhone 6s výdrží na jedno nabití déle, než loňský iPhone 6. Podrobněji se na porovnání výdrže loňského a letošního modelu zaměříme příští týden, kdy si pro vás přichystáme článek celkového porovnání mezi iPhonem 6 a iPhonem 6s.

iPhone 6s battery life

Live Photos: vplujte do děje
O co vlastně jde? Live Photos jsou pohyblivé fotografie, které zaznamenávají vše před a po vyfocení fotografie. Tudíž můžete normálně fotit, ale u všech fotografiích budete mít možnost přehrát i to, co se dělo 1,5s před pořízením fotografie a 1,5s po vyfocení fotografie. Ve výsledku je tedy animace dlouhá 3 vteřiny a narozdíl od gifů obsahuje i zvuk. Výsledný soubor se skládá jak z fotografií, tak i z videa, a co se objemu dat týče, tak je jen 2x větší, než běžná fotografie, což je poměrně slušné, jelikož jde normálně o 12 MPx fotografii. Na iPhonu 6s se Live Photos přehrají tak, že silněji stisknete 3D Touch displej. Živou fotografii si dokonce můžete přidat i jako tapetu a na uzamčenou obrazovku, kde ji také přehrajete silnějším stisknutím displeje.

Rozhodně si ale nemyslím, že byste Live Photos využívali neustále. Jde totiž o funkci, kterou zapnete spíš jen v takovém momentě, kdy očekáváte, že by výsledek mohl být zajímavý. Je to trochu škoda, protože v případě, že se snažíte vyfotit jistý moment, který ale nastal těsně předtím nebo těsně potom, co jste zmáčkli spoušť, tak by vás živá fotografie mohla zachránit a vy byste ten moment měli alespoň na animaci v podobě Live Photo. Jinak si ale myslím, že díky Live Photos si mohou uživatelé vytvořit vskutku zajímavá pozadí pro své iPhony nebo Apple Watch a už nyní mě napadá několik zajímavých momentů, kde je hodlám využít.

Co bych živým fotografiím na iPhonu 6s vytkl je jejich úplná neplynulost. Vůbec se totiž nemohou srovnávat s živými tapetami, které Apple servíruje na iPhonu 6s, jelikož ty jsou opravdu nádherné a naprosto plynulé. Live Photos někdy totiž působí tak, jako kdyby se jednalo o kraťoučké video, kterému chybí nějaké snímky. Při rychlejšímu pohybu totiž uvidíte jakýsi zásek, jako kdyby se najednou pohyblivý objekt přemístil, i když jistá animace tam je, tak nepůsobí úplně plynule. U pomaleji se pohybujících objektů je ale animace bezproblémová a vypadá mnohem plynuleji, což ostatně můžete vidět přímo na apple.com.

Kdybych měl tedy na závěr vše shrnout, tak si osobně myslím, že Live Photos je příjemná funkce, se kterou dají vymyslet opravdu zajímavé věci a dobře ji zužitkovat. Jinak se ale držím názoru, že nejde o jednu z klíčových vlastností nového iPhonu 6s, kvůli které by se měl zákazníky rozhodnout přejít na nejnovější jablečný telefon. Jde o pěkný bonus, se kterým si můžete vyhrát a pomůže vám zachytit další vzpomínky a trochu lépe vás dokáže vnořit do momentu, kdy byla fotografie pořízena. Určitě si tak lépe vybavíte podrobnosti, atmosféru a vše ostatní, co s konkrétní fotografií souviselo.

Na videu níže můžete vidět, jak se Live Photos pořizují a jak následně přehrávají. Povšimněte si, že nahoře musíte funkci aktivovat, aby se živá fotografie pořídila. Stejně ji tak můžete i vypnout. Při přehrávání pak můžete vidět zmíněný trhavý pohyb při rychlém pohybu, jelikož rybka náhle rychle odplavala ze záběru pryč.

Fotoaparát: lepši jako vždy
Nejtěžší téma recenze iPhone 6s, ale jdeme odhodlaně na něj. Fotoaparát u iPhonů je jakási oddělená část, důvod a touha, proč si zákaznicí jablečný telefon vůbec pořizují. iPhone se téměř vždy uměl pochlubit skvělým fotoaparátem a to i navzdory nízkému počtu megapixelů oproti konkurenci. Apple ale moc dobře ví, že kvalita fotografií není o megapixelech, ale o něčem úplně jiném. I přesto letos neodolal a s příchodem iPhonu 6s jsme se dočkali 12-megapixelového senzoru, s možností nahrávat 4K videa a u iPhonu 6s Plus s optickou stabilizací obrazu nejenom u fotografií, ale právě také u videa.

Fotografie z iPhonu 6s mají sytější barvy, jsou realističtější a mají větší rozlišení, tudíž i po přiblížení jsou jednotlivé detaily ostřejší. Navíc fotoaparát umí během mžiku zaostřovat, přizpůsobovat se světlu a celková rychlost je opravdu znát, obzvlášť v porovnání se staršími modely. Co se týče celkové kvality fotografií, tak  progres je znát, ale není zase až tolik výrazný. Fotografie jsou kvalitnější, ale spíše až při podrobnějším zkoumání, kdy máte fotografie z obou telefonů vedle sebe a vidíte jednotlivé rozdíly v ostrosti, v sytosti barev a v dalších menších detailech. Vzhledem k tomu, že už fotoaparát v iPhonu 6 nebo dokonce i v iPhonu 5s byl vynikající, tak jsme se v této oblasti nedočkaly nějakého markantního rozídlu. Jednoduše řečeno – fotografie jsou lepší, ale pokud nefotíte oběma telefony naráz, tak rozdíl mnohdy nepoznáte.

*Fotografie níže jsou jen zmenšené náhledy. Pro plné zobrazení rozklikněte vždy konkrétní fotografii.

recenze iPhone 6s foto1

recenze iPhone 6s foto3

recenze iPhone 6s foto4

recenze iPhone 6s foto5

recenze iPhone 6s foto2

Obrovským vylepšením ale prošla přední FaceTime kamera, která se dočkala 5-megapixelového snímače a hlavně Retina Flashe, tedy blesku v takové podobě, že se do běla rozzáří displej, který osvítí váš obličej a vy tak získáte kvalitní fotografie i v horších světelných podmínkách. U fotografií z předního fotoaparátu je vidět obrovský rozdíl v kvalitě a vy si náhle uvědomíte, že váš iPhone fotil strašné selfie. Vaše tvář je mnohem čistší, detailněji zachycena i vykreslena a dokonce i pozadí není při horším světle zrnité. Přední fotoaparát u iPhonu 6s i vás, přes všechny zachycené detaily, dokáže udělat na fotografii hezčí a čistší. S Retina Flash jsou fotografie dokonce mnohdy lepší, než bez něho a to i v momentě, kdy fotografii pořizuje za poměrně dobrých světelných podmínek. Pokud je tedy u vás focení selfie na každodenním pořádku, pak je pro vás iPhone 6s správnou volbou, jelikož na fotografiích budete vypadat dokonale, čistě a hlavně realisticky, což mnohé selfie fotoaparáty špičkových smartphonů neumějí.

4K video: jen pro vyvolené
Na konec jsem si schválně nechal 4K video, které je jednou z největších novinek letošního telefonu s logem nakousnutého jablíčka. Když jsem výše uvedl, že zadní fotoaparát iPhonu 6s neprošel zase tak výraznou změnou, tak se domněnka netýkala právě 4K videa. To je totiž bravurní a pořizování videa iPhonem posouvá na zcela novou úroveň. Myslím si, že mnozí youtubeři, amatérští filmaři či běžní lidé s kamerou na oslavách mohou své drahé přístroje odložit nebo si je ani nemusí kupovat a mohou sáhnout rovnou po iPhonu 6s. Videu ve 4K na iPhonu 6s snad ani není co vytknout. Kvalita je jednoduše skvělá, na smartphone nad očekávání a pomocí iPhonu 6s lze vytvořit takové video, že ani nepoznáte, že je natočené pouhým smartphonem. Právě zmíněný fakt dokazuje i profesionální youtuber Dom Esposito, který na iPhone 6s natočil úžasné video ve 4K, které vám dokáže sílu letošního modelu v oblasti natáčení videa a že jím lze u mnohých nahradit kamery.

Dvě věci bych ale přeci jen iPhonu 6s respektive spíše Applu vytkl. 4K video je skvělé, o tom není  pochyb, jenže právě u něho se ukazuje viditelný rozdíl mezi iPhonem 6s a iPhone 6s Plus. Díky optické stabilizaci videa jsou nahrávky ve 4K z většího iPhonu jednoznačně lepší, jenže ne zrovna každému sedí obrovský 5,5palcový displej. Další výtkou je, že plný potenciál 4K videa dnes využije prozatím jen několik málo majitelů. Apple totiž prozatím nabízí jen jeden jediný produkt, na kterém si 4K video z iPhonu 6s přehrajete a to je Retina 5K iMac, jehož cenovka startuje na 64 000 Kč. Dokonce ani nová Apple TV 4 nepodporuje 4K video z iPhonu 6s, což je nepochopitelné a Apple tak trochu rozbíjí svůj ekosystém, ve kterém vše dávalo smysl a vše k sobě vždy sedělo.


Nahrávat na iPhonu 6s ve 4K je skvělé například pro youtubery, kteří chtějí svým odběratelům poskytnout kvalitní video ve vysokém rozlišení, mezi kterými může být několik, kteří 4K rozlišení doopravdy využijí, protože vlastní jeden z dražší 4K nebo dokonce už 5K monitorů, jejichž cena sice klesá, ale pořád je poměrně vysoká a běžný uživatel si jej stále jen tak nekoupí.

Právě díky youtuberům se dostáváme k další nevýhodě 4K videa z iPhonu 6s a tou je právě YouTube. Apple přímo na svých stránkách navrhuje, abyste video upravili v iMovie pro iOS a rovnou jej nahráli na YouTube, který narozdíl od Vimeo, 4K plně podporuje. Jenže nahrané video na YouTube se zkompiluje a jeho kvalita plně neodpovídá kvalitě videa přehrávaného na Macu po překopírování z iPhonu. S tímto problémem jsem se setkal i já při pokusu nahrát na YouTube ukázkové video z mého iPhonu 6s. Právě z tohoto důvodu jsem se rozhodl nahrát video jako soubor na ulož.to, odkud si jej můžete po rozkliknutí obrázku níže všichni stáhnout a přehrát v plné kvalitě na svém PC nebo Macu. Jde jen o kraťoučké video, aby nebylo příliš obsáhle a mohl si jej stáhnout opravdu každý. Video bylo pořízeno v rychlosti, kdy jsem telefon rychle vytáhl z kapsy a začal okamžitě nahrávat. I přes mé rychlé pohyby je kvalita videa skvělá a není vůbec poznat, že jsem rychle máchal telefonem ve snaze stihnout vše zachytit.

reenze iPhone 6s 4K video

Resumé: pro někoho ano, pro jiné možná
Po vyčerpávajícím sepsání recenze iPhone 6s jsme se konečně dostali na konec. Abych vše shrnul do několika následujících vět, musel jsem hodně zapřemýšlet a zvážit všechna pro a proti. Dospěl jsem k názoru, že iPhone 6s je takový update smartphonu od Applu, který jsme tu ještě neměli. Sice na první pohled vypadá téměř stejně jako loňský model, ale uvnitř a částečně i na povrchu se dočkal mnoha razantních změn. V první řadě je zde 3D Touch displej, který je nástupcem technologie Multi Touch a posouvá nám ovládání telefonu na zcela novou úroveň. Je naprosto jasné, že 3D Touch nebo Force Touch displej začnou brzy nabízet i ostatní výrobci smartphonů, ale Apple se opět ujal vedení a diktuje, jak by mělo vše okolo displeje citlivého na sílu stisku vypadat. Zároveň jsem se dočkali příjemností jako Live Photos, rychlejšího Touch ID a pevnějšího těla, které jsou zajímavé, ale nedávají nám důvod pro upgrade. A nakonec tu máme to nejzásadnější – lepší zadní a především přední fotoaparát, podporu pro nahrávání 4K videa, ale hlavně výrazně rychlejší procesor, 2GB RAM, vylepšenou Wi-Fi anténu a dvojnásobně rychlejší LTE čip, který zajišťuje opravdu plynulé procházení webu na 4G, které už v České republice chytáte téměř všude. iPhone 6s je tak model, který tu ještě nebyl zejména z toho důvodu, že je s obrovským náskokem připraven na budoucnost. Myslím si, že pokud si pořídíte iPhone 6s, tak dlouhou dobu nebudete muset, kvůli obrovskému výkonu, přecházet na novější model.

Zároveň vřele doporučuji pořídit si iPhone 6s všem majitelům starších zařízení jako je iPhone 5s, 5 nebo dokonce 4s, protože rozdíl ve výkonu je jednoznačně obrovský a nový iPhone budete kvůli jeho rychlosti milovat. Ihned nebo po čase si zamilujete i větší uhlopříčku a pochopíte, že s větším displejem se pracuje mnohem lépe, rychleji a efektivněji. Navíc delší výdrž baterie je něco, čeho se u iPhonu 6s nabažíte do sytosti a najednou pochopíte, že váš starý model je už opravdu starý a že byl vlastně docela pomalý a malý.

Co se týče majitelů loňského iPhonu 6, tak u nich bych si troufl říct, že upgrade není úplně nutný. iPhone 6s je sice o poznání výkonnější, ale například kvalita fotografií není nikterak výrazně rozdílná, rychlejší spouštění aplikací je také zanedbatelné a výdrž na baterii je v podstatě stejná. Důvodem by mohl být zejména 3D Touch displej, rychlejší LTE, 4K video či výrazně lepší FaceTime fotoaparát. Toho samého a ještě něčeho navíc se ale dočkáme i za rok u iPhonu 7 a možná se dokonce zbavíme vystouplé čočky a nevzhledných pruhů.

Je tedy otázkou, zda chcete po roce opět vyprázdnit svou peněženku nebo si letos uděláte radost něčím jiným a půjdete až do dalšího modelu, který nabídne to samé včetně zcela nového designu a možná i většího progresu v oblasti pořizování fotografií. iPhone 6s je tu i včetně mnohých vylepšení, která opravdu lákají, a tak je jen na vás, zda do něho půjdete či nikoli. Větší porovnání s loňským modelem přineseme během následujícího týdne a vy tak budete moci získat přesnější informace, zda si příští pátek iPhone 6s pořídit či nikoli.

iPhone 6s 3D Touch

|
75
Leitz

Diskuze

  klobouk dolu, recenze je dobra a obsahla, no i presto bych rekl ze podle mne je nejvice inovativni proti lonsky verzi RAM, toch ID a 3Dtouch. Jenze ram co se tyce safari mne az tak nezajima, spise to ze aplikace ktere se mi porad dokola nacitaji kdyz sem sel delat na chvili neco jiny bylo fakt otravny a hlavne na mem iphone 6 plus kde je treba buffovat full hd rozliseni, takze tohle a jeste vylepsenej tochu id jsou hlavni duvody proc vubec uvazuji nad upgradem. touch id jde sice skvele, ale pokud je pravda to co pises ze touch id jde i na vlhkych a mokrych prstech, tak neni co resit, protoze mam vodotesnej obal a je vybornej, no prave nemoznost v bazenu odemykat cez touch ID byla fakt otravna jelikoz heslo moc nepouzivam tak ho mam nastaveny hodne slozity a ne jenom 4-6 mistni. 3D toch je taky zajimavej, ale jak i bylo napsano zatim ho neni moc kde vyuzit, takze pro mne osobne jsou vyse napsane dve veci prednejsi nez fotaky, procesor atd. 🙂

  Reagovat

  Sourness: Je to hodně různý, ale v průměru má fotka tak okolo 3-4 MB. Myslím si, že obyčejným uživatelům 16GB postačí, dokonce i já jsem si s ním vždy vystačil, ale na 4K video to rozhodně není, protože se ti do 16 GB iPhonu vejde tak 15 minut, když nainstaluješ ještě pár základních aplikací a vyfotíš například okolo 500 fotek nebo i o něco víc.

  Reagovat

  Amnart: Jo, ale já jsem počítal s běžným používáním telefonu, tedy ne že s ním budeš natáčet jen 4K, ale také stáhneš pár nejpoužívanějších aplikací a vyfotíš fotografie.

  Reagovat

  4K video ma zmysel ked si kupite iPhone zo 128GB pamätou,ale nie na 16ke,dalej musite vlastnit aj nejaku TV ktora to podporuje aby si to clovek mohol prehrat,inak neviem aky by to malo zmysel,prezerat si 4K na iPhonu na tak malej obrazovke je trosku blbost,a pokial viem tak tocit 4K na iPhone 6sPlus je nieco ine ako tocit na mensom 6sku,na Plusku je opticka stabilizacia a na klasickom 6sku uz nie,takze je to rozdiel,tym nam apple chce naznacit chcete top?kupte si 6sPlus a najlepsie zo 128GB variantou pretoze na mensich kapacitach ste co sa tyka 4K omezovany,ale zase nie kazdemu to 4K video chyba,mne osobne urcite nie,ja tocim alebo fotim na telefone fakt zriedka,a na nejake tie momentky alebo par videi s nejakej oslavy si vystacim aj zo sucasnym 5s,ale to neznamena ze ked to ja pouzivam zriedkakedy ze iny uzivatel je taky isty ako ja zalezi od priority jak to kto bude pouzivat,zatial na fotenie nocnej oblohy sa mojej zrkadlovke nevyrovna ani ten najlepsi mobil na svete,a to si tu fakt budem tvrdit svoje ani tento najnovsi iPhone sa na zrkadlovku nechyti

  Reagovat

  Díki za fajn recenziu.

  Neodpustím si komentár ku vyjadreniam že „4K nemá zmysel, pretože si ju nemáte na čom prehrať“:
  Videozábery začnú byť zaujímavé, väčšinou až o pár rokov, takže to že TERAZ ich nemáte kde prehrať neznamená, že o pár rokov to neoceníte. Mám v iMACU video zábery ešte z VHS (zábery staré 20-30 rokov), keby v tej dobe bola možnosť točiť na pásky vo full HD, práve dnes by som to ocenil.

  Reagovat

  Jo super recenze, to se musí nechat. A asi me to i presvedcilo si pockat na tu sedmu. Ted mám ip6 a ipad mini retina a spis prodam ted miniho a poridim si čtyřku. No uvidime co nabídne sedmička ale nepochybuju o tom, ze zachovaj stejnej displej ne-li lepsi a mozna i lepsi senzor ve fotaku …. nevim no. Kazdopadne diky za ulehčení rozhodnutí :o).

  Reagovat

  4K je v poho aj na 16 GB a nemyslím si, že pokiaľ človek využije iCloud bude problém s miestom, mám na svojom 16GB iPhone 28GB fotiek z toho tak 300 videí a stále mám 1,5 GB voľné a mal by som aj viac keby pomažem blbosti, ktoré sa z času na čas každému nahromadia ako napríklad, že mám 2 hry ktoré majú spolu 3,5 GB a jednu z nich hrám tak raz za dva mesiace, takže dá sa v pohode existovať aj s 16 GB pokiaľ človek používa iCloud a radšej si zaplatím mesačne euro zaň ako za iPhone + 100 GB keď to nevyužijem 🙂

  S tým 3D Touch som to hovoril už po predstavení, funkcia ma zaujala, ale príde mi úplne nepraktická ako sa píše v článku, niektoré úkony trvajú dlhšie, sú nezmyselné či trvajú rovnako dlho ako klasické ovládanie a naviac to som si neuvedomoval že to môže byť pre nikoho aj obtiažne na použitie, no krása…

  Jediné čo sa mi na ňom páči je multitasting a trackpad z klávesnice. Inak som myslel, že s force touch naložia inak…

  Reagovat

  S 16GB se prostě vyjít nedá. I když budu využívat icloud, fotky a videa tam, hudbu přes apple music, tak budu muset mít FUP jako prase. Já to všechno sice mam, 4G se raketově rozrůstá ale pořád není všude. Pokud to sečtu a podtrhnu, těch 2500 navíc za 64GB se mi vyplatí a je to pohodlnější než to tahat po icloudu a amusic. A ne každýho baví se štrachat v hudební knihovně a přemýšlet co zrovna offline mám a co ne. 4K video pokud nejde změnit na menší je v 16GB šibeniční. Neříkám že se to nedá ale za ten opruz se vyplatí připlatit. A to moc netočím, nefotím a aplikaci na každou kravinu taky nemám.

  3D Touch a ostatní vychytávky jsou super a prostě skovej model jak má být. Z šestky měnit nebudu jako dosud každý rok nový. Touch ID byla podle mě větší a užitečnější pecka než 3D Touch. Taky už si to bez TouchID neumíte představit?

  Reagovat

  Já mám nyní strašné dilema… Vlastním iPhone 6 16GB a chtěl jsem přejít na Plusko (kvůli velikosti displeje) a 64GB (pořád bojuji s místem). Ale teď nevím, jestli to realizovat s modelem 6S nebo počkat na verzi iPhone 7 Plus 64GB… Nejvíc masakr je cena upgradu 27.500 – 12.000 = 15.500 CZK – nevím, jestli mi to za to stojí nebo ne 🙁

  Reagovat

  Páni prečo potrebujete riešiť furt tú 16Gb verziu?! však keď už niekto dáva cez 700€ za mobil tak už tých 100€ za 64Gb o*rať. A aspoň sa potom človek nemusí strachovať koľko má v mobile miesta 🙂 btw, bol tu niekto minulý rok v mzone pri polnočnom predaji?

  Reagovat

  Vacsinu ludi nezaujima to ze sa da pracovat aj so 16GB modelom ak sa chce, ide o to ze Apple vyslovene ukazuje middle finger a nuti ludi kupovat 64GB modely. Je koniec 2015. Je nejaky dovod (iny ako zisk pre Apple) ficat na rovnakej konfiguracii ako z 2011 ? Cista nenazranost zo strany tejto a viacerych technologickych spolocnosti. Velke minus pre Apple odomna, ak sa chcu tak silou mocou odlisovat a carovat usmev zakaznikom na tvari, nech ponuknu 64-128. A dalsi rok 32.

  Reagovat

  Chápu, že lidi koukají na cenu, ale opravdu si myslíte, že kdyby neexistovala 16GB verze, že by 64GB byl levnější?

  Na tomhle nejvíc Apple vydělává, rozdíl v nákladech je malý, rozdíl v ceně mezi verzemi s vyšší pamětí patřičný.

  Každopádně 16GB je dneska opravdu málo, ale existují případy lidí, kterým to stačí.

  I tak nemá cenu koukat na ceny 16GB verzí, ale porovnávat jen 64GB vs 128GB, díky základní verzi se iPhone stává dostupnějším pro větší množinu zákazníků.

  Neexistence 32 GB verze zase tolik nevadí, i když já mam teď telefon z 32GB a je to tak akorát 🙂

  Reagovat

  Daniel Prazak : chtel bych se zeptat jestli jste na displeji noveho iphonu nepozoroval mirne zazloutnuti oproti iphonu 6. Porovnaval sem oba vedle sebe pri prohlizeni webu pres safari a proste bila na iphonu 6 je belejsi a i celkove podani barev se mi zda vyvazenejsi. Podotykam ze jas displeje byl nastaven u obou stejne. Diky

  Reagovat

  F12: Nemám na to rovnaký názor, absolútne sa nestarám o to čo v iPhone mám alebo nie, jednoducho nemanažujem to a nechávam to na OS a pri 16 GB mať takú kapacitu ako mám s tým, že tam mám blbosti, (ktoré vlastne ani moc nepotrebujem, len som nejak lenivý ich vymazať, lebo prečo, keď mi tam nezavadzajú) je super. Mám 2100 MB mesačne a využívam Apple Music, nepotrebujem strašný paušál a priemernú spotrebu mám okolo 1,5 gb.

  Predsa upload fotiek na iCloud prebieha až na wifine a za dostatočnej kapacity baterky. Taktiež hudbu počúvam prevažne na wifi – nieje problém.

  Vieš ono, to či máš 16 GB alebo 64 GB je úplne jedno, pokiaľ máš Mac či iné zaraidenia a chceš mať všetky knižnice všade synchronizované, pretože telefón ti ajtak všetko uploadne na iCloud (ak službu používaš) a tým pádom z toho vznikne čo? To že budeš mať voľných teoreticky 45 GB – teda u mňa by to tak bolo pokiaľ by som fotky nechal optimalizované.

  Takto sa dá vlastne aj povedať, že ušetrím, lebo nepotrebujem kúpiť drahší iPhone a radšej kúpim iCloud a za tie roky používania ma to výjde lacnejšie.
  Keby kúpim vyššiu kapacitu ajtak by som platil aj iCloud aby som mohol mať celé knižnice všade so sebou aktualizované čiže, iCloud platím tak či tak, no za iPhone s vyššou kapacitou nemusím a na tom ušetrím 100 €.

  Inak vysvetlené, iCloud rieši problém s kapacitou – je to elegantnejšia a lacnejšia cesta ako uchovávať veľké množstvo dát a preto si nemyslím, že 16 GB je nepoužiteľné.

  S Touch ID súhlasím, myslím, že je to väčšia pecka ako 3D touch.

  Kaparzo: ja som bol, ale len pozrieť 😀

  Reagovat

  Já jsem si v Drážďanech predevcirem koupil 6s (taky jen 16GB :D) ale mě stačí.. A řeším problém. Když v nastavení nastavují hlasitost, vše je slušně hlasité. A to hlavně zvuk zámku displeje. Jakmile jdu mimo nastavení a zamknu displej, hlasitost je o dost nižší.. Je to chyba telefonu, nebo softwarová záležitost? Myslím, ze u klasické 6 jsem to neměl… A upřímně, dost mi to vadí.. Nikdo nedokáže říct, čím to je a zda to je špatně. Mohl by to, prosím, někdo z majitelů 6s zkusit? Díky moc.

  Reagovat

  Podle mě není za či se omlouvat – mužů Té poprosit, zda bys nezkusili u svého iPhonu udělat zkoušku toho problému, který mám já? Je to asi o 3 příspěvky výše…

  Reagovat

  Mohl byste někdo zkusit toto, prosím:
  Zmacknu ikonu telefonu, potom home button a následně opět ikonu telefonu.
  Na ten druhy pokus mi telefon nikdy nereaguje, stejně tak na Safari a další systémové ikony. Na opakovaný stisk telefon reaguje. Díky

  Reagovat

  Recenze pěkná, ale neúplná. Ve srovnávací tabulce výdrže baterií jsou záměrně vyzobané takové modely, aby se nové iPhony vešly do první pětky. Kdyby tam byl loňský Nexus 6 (3220 mAh), LG G4 (3000 mAh), Note 5 (LG G4 (3000 mAh) či současná novinka Xperia Z5 Premium (3430 mAh), tak ta tabulka vypadá ÚPLNĚ jinak.
  Totéž fotografie v bledě-modrém = fotky jsou pořízené v ideálních podmínkách. Doposud jsem zde ještě neviděl fotky v horších světelných podmínkách (tmavá místnost, šero, tma..).
  Nic proti nikomu ani ničemu, jen mám pocit, že by nové iPhony byly nejlepší i kdyby měly baterii 500 mAh a světelnost objektivu f/3.0

  Reagovat

  Buttom.CZ: V tý tabulce vůbec nešlo o to, aby byl iPhone v první pětce, ale aby se ukázal rozdíl mezi jednotlivými modely applovských telefonů. Kdyby šly odebrat všechny ostatní telefony, tak bych tam nechal jenom iPhony a udělal snímek, ale to nešlo.

  S fotkami máš pravdu, ale horší podmínky si nechávam až na samotné porovnání iPhonu 6 a iPhonu 6s

  Reagovat

  Jozko:
  Tak ako som na to porovnanie pozeral tak samsung robil určite lepšie foto… bud mi niečo ušlo alebo proste vidím že samsung to zvláda lepšie…. ak sa mýlim tak mi to hádam niekto vysvetlí..

  Reagovat

  Pistak máš pravdu.

  Video na The Verge som kukal už pred časom a je jasne vidieť, že Samsung vo foťáku o niečo vedie, ale rozdiel je vcelku zanedbateľný, ak si dobre spomínal najlepšie si poradil s nočnou fotkou diaľnice a aj pri portréte ponúkol vernejšie farby, ostatné fotky viac menej každý v niečom inom lepší, takže by som povedal, že všetky tri foťáky sú veľmi vydarené a zákazník neurobí chybu nech pôjde do ktoréhokoľvek modelu a príde si na svoje pri fotení. LG malo fajn zase fotku z prenej kamery za šera.

  Reagovat

  Neustále se tady řeší, že nemůže vystačit 16GB paměť. Mám na to opačný názor.

  Předplácím si za 1€ měsíčně 50GB místa na iCloud, mám Spotify (+ mnoho offline hudby) a 16GB paměti mi stačí již od iPhone 3GS. Nikdy jsem neměl problém s tím, že by mi to nestačilo. Nyní mám více než 700 fotek, pár her, nějaké ty nejpotřebnější aplikace a stále mám něco okolo 1.5GB volného místa.

  Reagovat

  Venco stačí, protože musí! Místa není nikdy dost. Mě nestačí ani 64GB. 16GB je prostě málo.

  Velikost určená pro ty, kteří si vypůjčí od babiček a rodičů, dva roky šetří a pak si koupí iPhone, jen aby mohli být cool.

  Nebo pak druhá sorta lidí, kterým je jedno kolik to má paměti, protože s tím jen volají a chodí na facebook (občas ta hudba)

  Reagovat

  koss: Uplne suhlasim. 16GB je joke a je to pre ludi co maju 5 aplikacii, 5 albumov a 5 fotiek.. Ja robim casto FHD 60fps videa a mam loseless iTunes v iPhone. Zatial to je celkom v pohode (8GB volneho zo 64GB), ale ak Apple da 4K 60Fps na dalsi iPhone.. Idem do 128.

  Reagovat

  hovnozle – máš pekný nick. Ale k veci, po aktualizácii na Majora som musel zadať meno a heslo serveru odchádzajúcej pošty. V prípade e-mailu s prílohou napr. dokumentu v office, ktorý som obdržal alebo vytvoril a chcem ho preposlať, musím použiť voľbu „preposlať ako prílohu „. Klasický pád aplikácie neregistrovaný.

  Reagovat

  Ellendway: plný súhlas, som an tom rovnako, akurát mám omnoho viacej fotiek.

  Venca, koss: absolútne nemáte pravdu. Keď si už kúpite iPhone, skúste ho aj používať a nie sa oháňať tým, že mám 128GB drahý iPhone. Môj názor?
  Práve vy čo kupujete veľké kapacity sa chcete ukázať a byť cool za to čo máte a potom to takto všade vypisujete. Apple zarába práve na vás, vďaka vašej nevedomosti, vďaka ktorej máte „strach“ že 16 GB nestačí.

  Poďme diskutovať.

  Súhlasím s tým, že vzhľdom na to, ako dlho je tu s nami 16GB už by bol čas na zmenu alebo nemyslím si, že je to prúser.

  Ja používam Mac a kompletné služby čo mi Apple dáva, vďaka tomu mám iPhone lacnejší a dá mi viac. Tak si len kupujte zbytočne veľké kapacity, zato, že neviete využiť služby, ktoré Vám Apple dáva alebo ich začnite využívať uvidíme, či ešte stále budete toho názoru, že 16 GB nestačí. Možno v dobe pred iCloud Libraries som sem tam riešil mmiesto, odvtedy už nie.

  Hádanka:

  Mám v iPhone 28GB fotiek, neobmedzené množstvo hudby (nápoveda: vďaka Apple MUSIC), cca 20 apps, ktoré aktívne využívam a tri hry, ktoré majú veľkousť 3 GB.
  iPhone mi toho dá viac akoby mi dal 64GB model bez iCloudu a ešte ušetrím 100 € za vyššiu kapacitu.
  Mám 16GB iPhone, ako je to možné? 😉

  Tip 1: Niesom kúzelník.
  Tip 2: Niesom klamár (alebo mám priložiť screen pre iCloud nevedomích?)

  Ak niekto je gamer a jeho priorita na telefóne je hrať sa, natáčať celovečerný film na jeden záber alebo sleduje na iPhone filmy (čomu nerozumiem z akého dôvodu niekto sleduje filmy na svojom malom mobile, keď môže na telke či PC, ale nič proti gustu) potom to beriem späť.

  Reagovat

  jozko: Škatuľkovať to hneď do „bez signálu v prachu“ je trošku zcestné a hneď vysvetlím prečo:

  1. signál máš dnes pomerne dobrý všade v mestách a aj na dedinách, rozširuje sa rýchlo aj LTE, nepamätám, kedy som bol mimo signálu a potreboval niečo

  2. doma máš wifinu ( ja mám Airport Express – Airplay skvelé cez  MUSIC)

  3. ak sa predsalen nachádzaš mimo signálu, tak si tam plánovane a hudbu si dáš vopred offline ak ju potrebuješ alebo ju nebudeš niekde v lese počúvať a nemyslím si, že zrovna v hore si budeš chcieť na svojom iPhone prezerať kompletnú 28 GB knižnicu fotie (ide to keby náhodou, len všetky nebudú v plnej kvalite)

  Záver? Mám to všetko v mobile. To či fyzicky alebo nie je jedno, pretože sa to tvári rovnako a aj to funguje rovnako (žiadny delay), + som ušetril na vyššej kapacite, ale ak žiješ na severnom póle, sorry bude ti asi lepší iPhone s 128 GB – vtedy vrelo odporúčam.

  Reagovat

  Ne není všude dobrý signál a když jsem zrovna na chatě byl bych v řiti . To že ti to stačí je akorát důkaz že kvůli tomu aby jsi ušetřil děláš kompromisi.
  Já nemusím nic ukládat a vždy vše a všude mám k dispozici včetně offline uložené hudby Google play , kterou bych si třeba na kole jinak neposlechl ..

  Reagovat

  A na chatu chodíš ukazovať alebo si prezerať kompletnú galériu fotiek?

  Ja nerobím kompromisy aby som ušetril, to je bullshit, vyzerá snáď človek, ktorý si platí iCloud a  MUSIC ako človek, ktorý chce ušetriť? Zato, že využívam maximálne potenciál Apple zariadení robím kompromisy? Sorry, ale rovnako by som mohol povedať, že kompromis robíš ty.

  Taktiež nemusím nič ukladať. iCloud sa o to stará za mňa, či už sa jedná o všetky fotky, videá, kontakty, ich fotky, poznámky, pripomienky, kalendár, maily, hovory, históriu v safari, otvorené taby, imessages, sms, facetime, hudobnú knižnicu, atď atď.
  Takže nie, vážne nemusím nič ukladať. Jediné čo musím je uložiť si nejakú hudbu offline ak niekam cestujem, ostatne mám všade net, či som v meste, či na dedine či doma. Nemusím premýšlať a nestarám sa, len využívam. 100 € by bola dobrá voľba keby je človek gamer alebo keby neexistuje iCloud.

  A inakna kole nefunguje internet, že by si si hudbu inak ako uloženú offline v Google Play nevypočul? To inak ide aj na 16GB iPhone, kde sa mimochodom zmestí ohromný počet hudby, myslím, že až toľko, koľko by si nestihol na tom kole ani vypočuť. BTW: zvykneš často prezerať tie fotky na kole v častiach, kde nemáš signál? Nehodovosť vysoká pri takejto aktivite alebo ani nie?

  Reagovat

  Ja mam 5S 32GB (+50GB iCloud) a mam z toho 16GB volnych. Cize som na hrane. Mam 1993 fotiek, 35 videi(kratkych), 40 pesniciek (ako nudzovka), 103 aplikacii (hry len nejake logicke). 32GB verziu som bral kedze tam bol u operatora rozdiel len 40 eur (firma ma lepsie ceny u operatora). Vsetci naokolo maju 16cku a staci to. Vacsina ludi zaplna telefon povacsine fotkami/kratkymi videami a tie v optimalozovanom formate nezaberaju vela. Nejaka ta hudba na cesty tiez nemusi mat gigabajty. Samozrejme, ze rokmi tu 16cku clovek zaplni ale v tej dobe uz nebude 16GB ako zaklad.

  Reagovat

  Majdy:

  1) data jsou rozhodně drahé (LTE s velkým FUP) + další poplatky za iCloud.

  2) minulý týden jsem prodal plusko 16GB a nejlepší pro mě na celém telefonu byla zkušenost – jak se šetřit nemá!

  Mohl bych zde psát XY dalších příkladů, kdy je nízká kapacita komplikuje jeho využití, třeba plavba lodí po moři, kde člověk chce mít prostor pro zachycení zážitků, videí nebo si pustit bez kompromisů hudbu a signál není nebo se najde natolik pomalá wifi, že se načte sotva mobilní web.

  Z mého pohledu tady předvádíš trochu komickou obhajobu toho, co hodně z praxe známe. Takže prosím, že to tobě vyhovuje (i když po tvých reakcích jsem přesvědčen spíše o opaku) ok, je to v pořádku, ale prosím neobhajuj něco, co ani obhájit moc nejde.

  Reagovat

  Paul:

  Operátori sú drahí ,ale používaš snáď iPhone bez internetu? Pretože to je dnes ešte nezmyselnejšie ako to, že Apple predáva 16 GB iPhone.

  Plus všade máš wifi a pokiaľ neprehliadaš denne v MHD (či inde, kde človek využije mobilné dáta) celú knižnicu fotiek z iCloudu a nepočúvaš pritom nonstop hudbu tak ti musí bežný balík dát stačiť. Nechápem vôbec prečo sa tu poukazuje na FUP, keď drvivú väčšinu času človek ajtak trávi na wifi (doma, práca,…)

  Osobne mám 2100 MB a paušál ma výjde na 18 € a priemernú mesačnú spotrebu okolo 1,8 GB.
  Paušál by som si platil rovnako aj keby mám 128 GB iPhone a rovnako by som využíval iCloud a platil si ho mesačne aby som mal všetko pekne synchronizované ale prečo by som mal potom platiť za väčšiu kapacitu plus 100 €, keď mi to isté ponúkne aj menšia a takto môžem ušetriť?

  Áno iCloud sú poplatky, ročne 12 €, za dva roky 24 € čo je menej ako 100 €.

  Hovorí z teba nevedomosť ohľadne iCloudu a toho ako funguje. Pozri sa na príspevok od Ellendway alebo Kegura, používajú iCloud a zmestia sa do 16 GB pretože vedia využiť svoje zariadenie.

  Argument, že niekto cestuje loďou by som bral keby niesme zrovna krajiny z vnútrozemia, ale ok, ak niekto taký je, prosím, preňho to zmysel má, no neverím, že všetci čo tu vyplakávajú sa denne plavia loďou.

  Radšej budem niečo „obhajovať“ na základe skúsenosti a faktov ako na základe nevedomosti a domnienky čo je zjavne tvoj prípad.

  Reagovat

  Pro vetsinu uzivatelu klidne muze stacit 16GB, protoze jak pises je tady icloud, ale s tim, ze novy 6S toci 4K videa, tak si myslim ze 16GB je malo a stane se zarizeni nepohodlne, kdyz se podivas kolik zabere 1 minuta videa.
  Jde o to, ze tobe to staci a asi nejsi naruzivy kameraman, ktery toci denne videa atd. Momentalne jeste mam 16GB, ale budu prechazet na novy telefon a zvolim urcite 64GB variantu uz jen z toho duvodu, ze je to pohodlnejsi. A v cem?
  Rad cestuji a na dovolene jezdim 2-3 v roce a kdyz si budu vse dokumentovat atd. tak proste 16 GB nestaci. Ano vsude dnes je wifi, ale taky neni vsude rychla a data v zahranici jsou bohuzel draha zalezitost. To je jeden z hlavnich duvodu pro me proc zvolit vetsi kapacitu a navic u top modelu bych videl zaklad 32 GB nez 16GB.

  Reagovat

  zdravíčko,

  chtěl bych se zeptat na reálnou zkušnost, zda videa z iphonu 6S v 4K lze přehrávat skrze fotostream na ipadu mini retina a upravovat je následně v imovie na zmiňovaném ipadu. Chtěl bych si pořídit iphone 6S, ale 64gb je pro mě moc když veškeré data mám na ipadu ale pokud by ty videa nešli takto pouštět tak by mi nic jiného nezbylo. Děkuji

  Reagovat

  Dobrý den,
  Měl bych na vás dotaz i když né úplně k recenzí co je výše.

  Mám iPhone 4 a přemýšlím o koupi nového zařízení. Otázka nastává mam koupit iPhone 6 Plus 64gb nebo iPhone 6s 16gb + iPad ?

  6 Plus bych volil díky výdrži na baterii a stabilizaci obrazu.
  6s zase díky větší ram a 3D touch displeji.
  6s bych doplnil iPadem ale kdybych pořídil iphone plus využval bych ho i jako ipad.

  co se za cenovku 24K vyplatí více ? ještě podotknu při 16gb verzi by mi papět stačila řeším jen přístroj nyní mám na svém iphonu 8,9gb zabraného místa.

  děkuji

  Reagovat

  Zdravím,

  mám dotaz ohledně odolnosti displeje. Hrozně moc uživatelů iP 6 si stěžuje na obrovský rozdíl oproti předchozím modelům, že 6 se strašně rychle poškrábe a už při menším nárazu klidně rozbije. Myslíte, že nová 6s bude to samo?

  Budu ráda za každý názor, já mám stále 5s se kterou jsem moc spokojená, párkrát mi spadl a nikdy sebemenší problém, tak mě ta neodolnost šestek trošku děsí 🙂

  Děkuji

  Reagovat

  Dobrý den,
  zvažuji koupi nového Iphonu 6s, jelikož je cena poměrně vysoká, tak by mě zajímalo zda nevýjde levněji koupit telefon v zahraničí např. v Německu (přes nějak E-shop, jestli nějaký znáte, byl bych vám velice vděčný) 🙂

  Děkuji

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz