Zavřít reklamu

iphone_4sNedávno jsme psali o srovnání rychlosti dvou iPhonů 5, z nichž na jednom běžel systém iOS 6 a na druhém iOS 9. A rozdíl byl neuvěřitelný. Asi každý z nás chce vždy nejnovější aplikace, nejnovější aktualizace, které přinášejí desítky nebo možná i stovky nových vylepšení. Pokud se však podíváte na video, pochopíte hlavní důvod proč na novější software nepřecházet. Tentýž YouTuber, který nám přinesl srovnání těchto dvou iPhonů 5, nyní nahrál na YouTube další video, ve kterém srovnal hned pět iPhonů 4s. První běží na iOS 5, druhý na iOS 6, třetí na iOS 7, čtvrtý na iOS 8 a poslední na nejnovějším iOS 9.

Malá zajímavost k tomuto modelu iPhonu je taková, že je to první iPhone, který nepředstavil spoluzakladatel Applu Steve Jobs. Bylo to roku 2011 a tahákem 4s byla hlavně hlasová asistentka Siri. Byl dodáván s předinstalovaným iOS 5, nabízel 512 MB RAM a obsahoval procesor Apple A5. Samotný test začíná zapnutím všech iPhonů, kdy první se zapne telefon s iOS 6, následuje jej iOS 5, další se spustí iOS 7, poté iOS 8 a jako poslední s hodně velkým zpožděním iOS 9. Následně jsou vypnuty všechny aplikace pomocí „multitaskingu“, k čemuž autor videa dodává, že na iOS 5 a iOS 6 se aplikace vypínají složitěji, než na systémech novějších.

Starší iOS 5 a iOS 6 jsou posledními systémy, kde se objevují realistické prvky. Design je tedy dost odlišný a některý prvky se hodně změnily. Tyto dva starší neobsahují Control Center ve spodu obrazovky, notifikační centrum však spouštějí rychleji než novější systémy. Co se týče hlasové asistentky Siri, ta je v iOS 9, iOS 8 a iOS 7 skutečně skvělá, rychlá a lépe reaguje. Přece jenom na starších systémech se jedná o jedny z prvních verzí Siri.

Velký rozdíl můžeme vidět v otevírání Apple Map. Pozorně se dívejte, na iOS 5 se ihned po spuštění objevuje vaše aktuální poloha, na iOS 9 to trvá zhruba dalších 5 sekund. Podobné to je i při spuštění aplikací jako je počasí, zprávy nebo i obyčejný telefon. Na starších zařízeních se vše načítá o několik sekund rychleji. I když se to možná nezdá, za celý den, týden či měsíc, vám to ušetří spoustu času. A i kdyby ne, kdo přece chce čekat po každém spuštění aplikace na nekonečné načítání.

Samotné spuštění Safari je vcelku podobné na všech zařízeních, pokud však hledáme konkrétní stránku, tak i přesto že novější verze Safari obsahují lepší engine, stránky se rychleji načítají na iOS 5 a iOS 6. Rychlejší je i psaní na klávesnici, na novějších systémech se klávesnice zasekává a je někdy opožděná. Závěrem si sami odpovězte na otázku, zda je lepší mít několik nových funkcí navíc, nebo zda je pro vás lepší rychlejší telefon, který ihned reaguje na vaše pokyny a je zkrátka použitelný. Na iPhonu 6s tento problém budete řešit nejspíše až za pár let, pokud však máte jeden ze starších modelů, rozhodně si přechod na novější verzi softwaru promyslete a vzpomeňte si na tento článek.

 

Dnes nejčtenější

Další články