Zavřít reklamu

automator0Dnes se podíváme na návod, jak používat předinstalovanou aplikaci Automator ve Vašem Macu. Ta udělá několik určitých činností, které Vám pomohou efektivně a rychle například zmenšit fotografie nebo přesunout soubory. Možností v automatoru je opravdu mnoho, my se v tomto článku podíváme na jednu z nich – jak pomocí Automatoru převést zkopírovaný text na zvukový soubor. Ano! Čtete správně, díky aplikaci Automator je to možné. Dokonce převod textu na zvuk má podporu českého jazyka.  Jak automator správně „naprogramovat“?

Otevřeme si Launchpad, zde zvolímu skupinu Jiné a otevřeme aplikaci Automator. Můžeme také použít Spotlight, který vyvoláme klávesovou zkratkou CMD + mezerník nebo tak, že klikneme na ikonu lupy v pravém horním rohu.

Automator3

Jakmile se Automator zapne, zeptá se nás na to, jaký “typ” funkce chceme. Zde zvolíme Sled úloh a klikneme na Vybrat. Vzhledem k tomu že převádíme kopírovaný text, který je uložen ve schránce, vybereme jako první funkci Načíst obsah stránky. Funkce se skrývá v knihovně Utility (levý sloupec). Jakmile funkci najdeme přetáhneme ji do pravého okna nebo na ni jednoduše dvakrát klikneme.

automator_texttozvuk

Teď tedy Automator po spuštění úloh načte text, my ho ale musíme naprogramovat aby načtený text převedl na zvukový soubor. K tomu slouží funkce Text na zvukový soubor. Funkce se skrývá v knihovně Text (levý sloupec). Opět ji přetáhneme do pravého okna. V možnostech funkce můžeme zvolit hlas, který bude náš text „číst“ (bohužel v českém jazyce čte pouze „Zuzana“), také musíme napsat jak se bude uložený soubor jmenovat, k tomu slouží možnost – Uložit jako, za tu napíšeme název souboru. V poslední řadě vybereme kam soubor chceme uložit.

automator_texttozvuk2

Na závěr – v menu Automatoru klikneme na Soubor -> Uložit. Po uložení můžeme vpravo nahoře kliknout na Spustit. Text který máme zkopírovaný se převede na zvukový soubor a ten se následně uloží do vybrané složky, kde ho můžeme jednoduše přehrát.

automator_texttozvuk4

Dnes nejčtenější

.