Zavřít reklamu

automator0Dnešní článek o aplikaci Automator přinese návod, jak lze zmenšit jeden nebo více obrázků jedním kliknutím během několika sekund. Toho lze samozřejmě docílit také tím způsobem, že si všechny obrázky otevřeme v Náhledu a poté je pomocí nástroje pro úpravu zmenšíme nebo zvětšíme, po čase se to ovšem zdá zdlouhavé a pokud si jednou nastavíte službu v Automatoru, je pak vše komfortnejší a rychlejší, než se může na první pohled zdát. Tuto službu pak ocení především ti, kteří často zmenšují obrázky například pro webové stránky. Osobně službu využívám každý den a ušetří mi spoustu času a klikání.

Otevřeme si Launchpad, zde zvolíme skupinu aplikací Jiné a otevřeme Automator. Můžeme také použít Spotlight, který vyvoláme klávesovou zkratkou CMD + mezerník nebo tak, že klikneme na ikonu lupy v pravém horním rohu.

Automator3
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

V samotném Automatoru vybereme jako typ dokumentu Služba. Nyní musíme určit, kam se bude upravený obrázek ukládat. Vybereme ze seznamu akcí Soubory a složky, kde v pravém sloupci vyhledáme Přejmenovat položky Finderu a přetáhneme tuto akci do pravého okna nebo na ni dvakrát klikneme. Zde v roletkovém seznamu vybereme námi požadované místo pro uložení.  Lze také v nabídce Služby zaškrtnout Zobrazit tuto akci za běhu sledu úloh, tím docílíme toho, že nás služba behěm zmenšování obrázků vybídne k zadání místa, kam se výsledný soubor uloží. Dále v nabídce akcí klikneme na položku Fotografie a poté přetáhneme možnost Upravit velikost obrázků do pravého okna.  Na výběr máme buďto zmenšení obrázků podle pixelů nebo podle procentuální hodnoty. Zde nastavíme námi požadovanou hodnotu nebo  si opět můžeme nastavit, aby se akce zobrazovala během sledu úloh, což se vyplatí v případě, že měníme velikost obrázku pokaždé na jiný rozměr.

Následující krok je jeden z nejdůležitějších, jelikož v případě, že na něho zapomeneme, se nám nebude vytvořená služba zobrazovat v nabídce po kliknutí pravého tlačítka myši na zvolený obrázek či fotku. Nahlédněte tedy do horní části okna, kde je nutné vybrat ze seznamu Služba přijímá položku obrázkové soubory a hned vedle můžeme ponechat, aby služba přijímala obrázky ve všech aplikacích nebo si zvolit některou konkrétní.

Automator - zmenseni
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Na závěr v menu Automatoru klikneme na Soubor -> Uložit (nebo stiskneme CMD + S) a vytvořenou službu uložíme například po názvem Zmenšení obrázků. Ve Finderu pak stačí pouze označit pořadované obrázky, které chceme zmenšit, kliknout pravým tlačítkem myši, vybrat Služby a zde zmenšení obrázků. Pokud máte služeb méně, služba se zobrazí na konci nabídky.

Související články

Dnes nejčtenější