Zavřít reklamu

Windows-10-icon-blueKeď sa cez týždeň dostal na internet operačný systém zo Severnej Kórey, žartoval som že systém vás špehuje a Kim Čong-un tak vie, či si z neho robíte srandu alebo nie. Lenže ani západe niektoré spoločnosti neberú súkromie celkom vážne a ak by som mal teraz vybrať dva systémy, ktorým môžete dôverovať, asi by to bol Linux a OS X. A prečo nespomínam Windows 10? Asi už tušíte prečo. Viacmenej sa dá povedať, že história sa opakuje a tak ako v minulosti, tak sa aj teraz ukazuje, že systém, ktorý si môžete stiahnuť úplne zadarmo, o vás vie všetko. Vlastne sa dá povedať, že Okná sú teraz oknami do vášho súkromia.

Je to však viacmenej vedľajší produkt toho, že systém je pripravený na budúcnosť a stavia na cloude. Znamená to, že veľmi veľa procesov a funkcií v skutočnosti pre svoju funkčnosť vyžaduje vzdialené servery a pripájajú sa k databázam Microsoftu. Dokonca aj časť jadra systému je umiestnená v cloude. Lenže, súčasne s tým dochádza aj k odosielaniu dát. V prvom rade je tu keylogger a systém posiela každú pol hodinu zadané texty na servery oca.telemetry.microsoft.com.nsatc.netpre.footprintpredict.comreports.wes.df.telemetry.microsoft.com. Možno som paranoidný, ale u prvého serveru ma celkom zaujala doména NSATC. Žeby spojitosť s tak obľúbenou agentúrou? Prenos je šifrovaný a ako vraví spoločnosť, všetky dáta sú anonymné, takže Microsoft by nemusel vedieť, že Charlie S., užívateľ Windows 10, si práve objednal kilo kokaínu. Alebo áno? Jeden zo serverov totiž zbiera informácie o polohe v sieti, IP a geografickej polohe.

Footprint Predict je však viacmenej potrebný pre inteligentný vyhľadávač Bing. Systém totiž odosiela Microsoftu informácie o tom, aký text zadávate a následne tomu prispôsobí odporúčania. To znamená, že ak sa bavíte s priateľmi o možnej dovolenke v Chorvátsku, Bing vás začne zhodou náhod zásobovať informáciami o hoteloch a najlepších cestovkách.

Svoje o vás vie aj Cortana. Tá odpočúva všetko, čo hovoríte do mikrofónu a je viacmenej jedno, že ste v obavách pred NSA začali používať šifrovaný nástroj na telefonovanie. A keď už spomínam telefonovanie, po zadaní telefónneho čísla sa aj tieto čísla začnú odosielať na celkovo 8 serverov, z čoho tri majú opäť koncovku NSATC.net. Navyše, odpočúvanie tu funguje AJ po tom, ako Cortanu vypnete, vďaka čomu sa zdá, že Microsoft bude mať čo vysvetľovať ľuďom. Cortana takto odosiela raz za 15 minút zhruba 80MB dát.

Windows10_1

Rovnako tak komické je, keď sa rozhodnete hľadať známe americké filmy. Systém začne sám od seba hľadať tieto filmy priamo na vašom disku, začne ich indexovať a nakoniec tieto dáta anonymne odošle na vzdialené servery, ale len v prípade, že je počítač neaktívny asi 30 minút. Takže Microsoft vďaka tomu zistí, že vašou obľúbenou herečkou je Sasha Grey a na základe toho vám môže dávať cielenú reklamu na….dajme tomu že na filmy s ňou. Zároveň tak Microsoft vie, že máte filmy poctivo stiahnuté z PirateBayu. Výhodou ale je, že u českých filmov to nefunguje. Existuje tiež riešenie ako oklamať MS a to že premenujete filmy. Má to aj svoju pozitívnu stránku – Microsoft uľahčí získanie občianstva v USA. Ukázalo sa totiž, že keby ste dostali zelenú kartu alebo mali možnosť vybaviť si občianstvo za veľkou mlákou, vláda môže mať prístup k vašej fotke. Windows 10 totiž pri prvom zapnutí webkamery odošle na vzdialené servery 35 MB dát. Proces je jednorázový.

Chcete tieto služby vypnúť? Pokiaľ ste profesionál, potom začnete upravovať súbor hosts a prenastavíte službu tak, aby Windows 10 nesmel komunikovať s materskou loďou. Čo je ale celkom blbé riešenie, pretože keď to spravíte, systém prestane fungovať správne a zmení sa na novodobú Vistu. Ešte je možné skúsiť použiť nástroj Destroy Windows 10 Spying, ktorý si môžete stiahnuť v tomto odkaze, ale nie je isté, či to je dlhodobé riešenie, keďže systém pravidelne pracuje so súborom hosts a vie si ho upraviť podľa svojich potrieb.

windows-10-spying

*Zdroj: Aeronet.cz

Související články

Dnes nejčtenější