Zavřít reklamu

parcSteve Jobs je podľa mnohých pokladaný za vizionára a jedného z najvýznamnejších ľudí v technologickom svete. Niektorí ho prirovnávajú k bohovi, avšak ako uvádza Malcolm Gladwell, aj keď sa zakladateľ najhodnotnejšej spoločnosti sveta stal legendou, o ktorej sa do kín dostane už druhý film, legenda sa z neho stala kvôli silnej osobnosti, ktorú si môže vybudovať absolútne každý jeden z nás. Nemôže teda za to intelekt, ani finančné zdroje, ani viac ako 10 000 hodín cvičenia.

Dôležitou súčasťou Jobsovej osobnosti, ako aj iných legendárnych ľudí, je ich naliehavosť. Ako pírklad sa Gladwell rozhodol vyloviť 60-te a 70-te roky. V 60-tych rokoch sa najvýznamnejšia technologická spoločnosť volala Xerox a tá založila výskumné stredisko PARC v Palo Alto, do ktorého najala tých najväčších expertov, dala im neobmedzené prostriedky na výskum a čas na to, aby objavili budúcnosť. Behom nasledujúcich rokov tu vyvinuli osobný počítač, internet, grafické užívateľské prostredie (GUI) a nástroj na prácu s textom, ako taký „praveký“ Word. Koncom roku 1979 navštívil toto centrum 24-ročný startupový entrepreneur Steve, ktorý sa pozrel na počítač a videl, že práve toto je to, čo navždy premení históriu počítačov. Myš, s ktorou sa dá kliknúť na ikonu na obrazovke. „Pracovali sme na tom 10 rokov,“ povedal jeden člen tímu PARC.

Jobsa myšlienka uchvátila natoľko, že bežal do svojho auta a odišiel naspäť do Applu, kde softvérovým inžinierom povedal, že videl tú najúžasnejšiu vec, pomenovanú ako užívateľské prostredie. Netreba sa tu hrať s príkazovým riadkom – stačí kliknúť na ikonu. Jobs chcel, aby jeho zamestnanci spravili to isté, no oni ostali skeptickí a povedali, že toto nevedia spraviť. Steve im na to odkázal, že to musia spraviť a majú sa vykašľať na čokoľvek, na čom pracovali doteraz. Potom navštívil priemyselného dizajnéra a chcel, aby sa mu podarilo navrhnúť 300-dolárovú myš od Xeroxu tak, aby ju bolo možné vyrobiť len za 15 dolárov. Jobs teda prebral myš a UI od Xeroxu a tieto veci skombinoval do Macintoshu, ktorý sa tak stal najslávnejším počítačom spoločnosti.

„Je Steve Jobs chytrejší, než ľudia v Xerox PARC? Nie, oni sú chytrejší. Oni vynašli užívateľské prostredie. On ho jednoducho ukradol. Mal väčší vhľad než Xerox? Nie. Mal viac zdrojov? Nie. Xerox bol v neuveriteľnom zisku. Jobs bol len startupista. Tak aký bol medzi nimi rozdiel? Steve Jobs mal zmysel pre naliehavosť. Chcel to urobiť okamžite. Ponáhľal sa do Cupertina a povedal, kašlite na všetko a začnite robiť toto. V Xeroxe však bola iná filozofia – mali neobmedzený čas a peniaze a tak nadobudli pocit, že sa netreba ponáhľať. Rozdiel nie je vo financiách – je v postoji,“ povedal Gladwell na konferencii v New Yorku.

xeroxalto
*Zdroj: Business Insider

Dnes nejčtenější

.