Zavřít reklamu

Zakladateľ a bývalý CEO Steve Jobs bol verejnosti známy najmä ako vizionár a génius, ktorý dokázal zmeniť svet. Sir Johnatan Ive by sa mohol pochváliť tým, ako sa na tvorbe nových zariadení podieľal aj jeho šéf. Keďže bol Steve ale perfekcionista, mnohokrát to ovplyvnilo jeho názory i konania. Je známe, že akýkoľvek návrh, ktorý sa nezhodoval s jeho ideológiou, Jobs jednoducho zmietol zo stola. Pred smrťou však stihol vytvoriť plány spoločnosti do roku 2015. Zhodujú sa však konania Apple Inc. s ideológiou svojho bývalého CEO?

1. Siri
Podľa slov Waltera Isaacsona, autora biografie Steva Jobsa, sa iPhone 4S dostal do Jobsových rúk na poslednej porade pred jeho odchodom z postu CEO spoločnosti. Podľa jeho slov sa však Steve cítil skôr zmätený a nezaujatý v porovnaní so staršími výrobkami. Hlavným dôvodom, prečo ho Siri nezaujala, je fakt, že hlasová asistentka je ešte stále v betaverzii a ešte zopár týždňov aj bude. Napriek tomu, že Apple prezentuje práve túto funkciu ako dôvod pre kúpu iPhone 4S, jej využitie je v praktickom živote väčšiny majiteľov minimálna.

2. 4″ obrazovka
Steve Jobs považoval 4:3 displej za dokonalý pre mobilné zariadenia, tvrdiac, že 16:9 obrazovka sa pre tieto zariadenia vôbec nehodí. Podľa jeho slov spoločnosť dlho pátrala po vhodných rozmeroch displeju a uhlopriečka 3,5″ sa ukázala ako najideálnejšia pre dotykový telefón. Taktiež vtipkoval, že Android mobily s 4″ displejom vyzerajú ako malé skateboardy. Podľa určitých špekulácii však Jobs ešte pred smrťou plánoval nový väčší iPhone.

3. Vedúci dodávateľov a manažéri na dôležitých poradách
Toto sa za Jobsovho života nestalo. Spoločnosť vždy riešila nové produkty za zatvorenými dverami a títo externí zamestnanci na nich nemali čo hľadať. Jobs totiž veril, že tvorba budúcich produktov Apple by nemala byť ovplyvnená žiadnym kompromisom.

4. Dohadovanie sa s Google
Ak ste čítali Isaacsonovu biografiu, mohli ste sa dočítať, že Jobs hodlal zničiť Android za každú cenu, tvrdiac pri tom, že sa jedná o ukradnutý produkt. A to spôsobilo, že si Apple dal patentovať prakticky každú vlastnosť iPhone. Steve veril, že ho CEO Googlu, Eric Schmidt, zradil a ukradol tieto nápady. Z Jobsovej „termonuklárnej vojny“ sa nakoniec stala séria súdnych pojednávaní.

5. Prostredie novej Apple TV
Prostredie, ktoré ponúka nová Apple TV s podporou 1080p obrazu, bolo zamietnuté už pred 5 rokmi. O tento fakt sa so svetom podelil cez Twitter jeden z bývalých zamestnancov spoločnosti, tvrdiac pri tom, že teraz nie je v Apple nikto, kto by povedal „Nie“. A dôvod pre zamietnutie? Prostredie sa Jobsovi jednoducho nepáčilo.

6. Tvorba nekvalitných produktov
Ako najjednoduchší príklad by sa dali uviesť problémy, ktoré sprevádzali pilotnú verziu OS X Lion alebo displeje nového iPadu. Tu Apple ukázal, že takto sa to jednoducho nemá robiť, našťastie sa v tomto hľadisku o niečo spoločnosť polepšila.

7. Podpora charít 
Steve Jobs nerád podporoval charitu, čo však neznamená, že by mali byť podľa jeho názoru zlé. Apple sa spolčil s organizáciou Red, bojujúcou proti AIDS a daroval financie krajinám po veľkých prírodných katastrofách – Haiti i Japonsku. Odkedy je na čele spoločnosti Tim Cook, Apple charitu podporuje.

8. Vyplácanie dividend akcionárom 
Len nedávno ste sa na našom webe mohli dočítať o strachu akcionárov z ďalšieho finančného postupu spoločnosti, do ktorej investovali. Akcionári totiž nevedeli o nových produktoch viac než my a tak im len ostalo sledovať burzu. Jobs chcel, aby finančná rezerva spoločnosti bohate stačila na nové produkty.

9. Leaky
Od odchodu Jobsa z pozície CEO najhodnotnejšej spoločnosti sveta došlo k výrazne väčšiemu množstvu uniknutých prototypov pripravovaných produktov. Minulý rok sprevádzali iPad 2, tento rok sa k ním pridal Macbook Pro Retina, 4″ iPhone, iPad mini a na internet sa z času na čas dostávajú informácie o bájnej televízii. Keby Steve Jobs nezomrel, na väčšinu týchto únikov by sme mohli zabudnúť.

10. Detaily užívateľského prostredia
Na platforme iOS sme si mohli všimnúť, ako sa tento systém z časti odklonil od dizajnérskych schopností Johnatana Iva a na určitých miestach dokonca samotnému perfekcionizmu značky Apple. Všimli ste si napríklad, že sa názvy dní v aplikácii Kalendár vychyľujú od tabuliek?

Související články

Dnes nejčtenější