Zavřít reklamu

Recenze MacBook AirVždy když jsem cestoval, používal jsem svůj MacBook Pro, který mi zároveň slouží také jako klasický stolní počítač napojený na Apple LED Cinema display. Nyní se však situace změnila a chtěl jsem jednoduché a pohodlné řešení nejen na cesty, ale zejména na chvíle, kdy mám chuť pracovat nikoli z pracovny, ale například ze sedačky v obýváku nebo na terase. MacBook Air je na to ideální stroj a když jeho cena klesla při různých akcích na něco lehce přes 1000€, nebylo nad čím váhat. Nakonec jsem se rozhodl pro základní model MacBook Air 13” Early 2014 s 1,4Ghz procesorem Intel Core i5, 128GB flash pamětí a za příplatek pak také s 8GB RAM s frekvencí 1600Mhz DDR3. Po pár týdnech testování tedy přichází recenze MacBook Air!

MacBook Air za poslední roky nijak nezměnil svůj design a je stále neuvěřitelně tenkým počítačem, který se jednoduše přenáší v zavřeném stavu při běhání ze schůzky na schůzku stejně jako otevřený doma z obýváku do ložnice. Design, který snadno uchopíte, vezmete a přenesete navíc ještě více umocňuje extrémně nízká váha, která dělá z MacBook Air skutečně ultrapřenosný stroj, jenž vás nebude ničím omezovat. I do takto tenkého těla se Applu podařilo vtěsnat podsvícenou klávesnici, která usnadní práci i zkušeným uživatelům a rozhodně přijde vhod. Při jejím použití však počítejte s tím, že zkrátíte výdrž baterie.

Na levé straně počítače naleznete jeden USB 3.0 port, Magsafe port, 3,5mm jack konektor. Na pravé straně je pak další USB 3.0, Thunderbolt konektor a čtečka na SD karty, kterou disponuje pouze 13” model, u 11” Airu na ni zkrátka není místo. Portů je z mého pohledu dostatek a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by mi cokoli chybělo. Na levé straně počítače naleznete ještě dvojici mikrofonů, díky kterým jsou FaceTime hovory skutečně čisté a kolega na druhé straně linky může být s vašim hlasem rozhodně spokojen. To stejné platí i o standardní FaceTime HD kameře, které je vzhledem k rozlišení MacBooku Air dostatečná nejen pro toho s kým voláte, ale dokonce se můžete dívat i sami na sebe bez toho, aniž byste se zhrozili.

recenze Macbook Air

MacBook Air jako jediný počítač v nabídce Applu nemá černé orámování displeje, ale jeho rámeček je hliníkový. To je dáno tím, že displej není pod sklem. Apple totiž počítá s tím, že budete počítač používat především venku nebo v místech, kde je silné okolní osvětlení, přece jen to není stolní počítač a tak by byly odlesky od displeje nepříjemné. Kdybych si však mohl vybrat, dal bych přednost černému orámování, které mají všechny ostatní počítače od Applu a tím pádem také sklu, které by displej chránilo. Ještě jedna věc co se designu počítače týká rozhodně stojí za zmínku a jsou ji čtyři gumové podložky na spodní stran počítače, díky kterým počítač neklouže po stole. Podložky jsou poměrně velké a vysoké, takže se nemusíte bát nejen toho, že by počítač nebyl na hladkém povrchu stabilní, ale ani toho, že byste si jej mohli poškrábat. Obojí se rozhodně hodí.

Co se displeje týká, disponuje 13” MacBook Air poměrně vysokým rozlišením 1440×900 pixelů, které sice samozřejmě nesahá Retina rozlišení po kolena, ale je v oblasti 13” notebooků nadstandardní a poskytuje dostatečně jemný displej pro to, abyste z normální vzdálenosti ze které s počítačem pracujete neviděli nerovnosti a pixely. Samozřejmě pokud přiblížíte hlavu k displeji, nějaké ty detaily, které nejsou zcela hladké uvidíte, ale to je zkrátka daň za to, že Air stále ještě nemá svoji Retina variantu. Kromě standardního rozlišení 1440×900 pixelů máte možnost zvolit ještě rozlišení 1280×800 pixelů a 1152×720 pixelů, tedy HD. Displej má živé barvy a dobrý kontrast i jas, ovšem tím, že jsme zvyklí na skleněné displeje, nezdají se mi barvy a celkově displej tak živý jako u ostatních počítačů z dílny Applu, ovšem jak jsem uvedl výše, chápu důvod, proč u Airu Apple nevolil lesklý displej.

Výdrž na prvním místě!
Když si kupujete nový Mac v momentě, kdy tuto platformu již téměř deset let používáte, nemá vás v podstatě co překvapit a říkáte si, že nezažijete nic nové. Přesto mě však MacBook Air překvapil a to skutečně mile. Letošní modely disponují baterií, se kterou dokáží pracovat podle Applu neuvěřitelných 12 hodin. Při reálném používání, kdy počítač nešetříte, máte nastavený 100% jas a jste na Wi-Fi, je realita zhruba deseti hodinová. Vzhledem k tomu, že používám počítač zhruba necelé dvě hodiny denně, nabíjím jej jednou za týden, což zcela mění jeho vnímání z hlediska výdrže baterie z klasického notebooku spíše na iPad.

Počítač totiž drží kapacitu a i v situaci, kdy jej používáte pouze několik hodin denně se můžete spolehnout, že když jej po týdnu opět otevřete, stále bude baterie téměř na stejné úrovni jako v době, kdy jste jej naposledy zaklaply. Apple garantuje udržení kapacity baterie po 30 dní, osobně jsem skutečně netestoval takto dlouhou, ale jak jsme již uvedl, pokud počítač použijete jednou za den na dvě hodiny, pak jej stačí nabíjet jednou za týden. To, že stroj vydrží pracovat deset hodin najednou pro mě není až tak podstatné jako to, že jej mohu nechat na sedačce a kdykoli jej potřebuju vím, že bude bez problému pracovat. V neděli večer jej vezmu, dám do zásuvky a za dvě hodinky jsme oba dva opět připraveni na další pracovní týden. Baterie tedy zcela změnila můj pohled na MacBook Air a na to, jakým způsobem slouží a jak jej můžete používat.

recenze Macbook Air

Tichý společník s jasným zaměřením
Pokud má být MacBook Air váš jediný počítač, pak si to dobře rozmyslete. Apple jej tak samozřejmě nekonstruoval a ani nezamýšlel, že by jej někdo měl používat na tvůrčí činnost ve Photoshopu, Final Cutu a tak podobně. Hlavní počítač to samozřejmě být může, v případě, že děláte to co já, tedy řešíte maily, píšete články, prohlížíte fotografie a občas se podíváte na nějaký ten film. S tím vším si MacBook Air poradí hladce a nedělá mu problém ani editace fotografií například v iPhoto. Bavíme se však o zcela základních věcech, které nejsou ničím náročné. Pokud byste chtěli dělat cokoli náročnějšího, musíte počítat s tím, že na to není MacBook Air stavěný. Samozřejmě je řeč mém konkrétním modelu a věřím, že pokud jej nakonfigurujete, pak může být společníkem i při náročnější práci než je výše uvedené. V základní verzi i s 8GB RAM však musíte brát MacBook Air jako s nadsázkou řečeno iPad s klávesnicí a OS X, nikoli jako plnohodnotnou pracovní stanici.

Zajímavé je, že i když díky flash paměti je spouštění aplikací skutečně bleskurychlé a nemusíte se trápit jakýmkoli čekáním, jsou situace, kdy základní procesor i5 a grafiku Intel HD nezachrání ani bleskový disk. Například při Quicklook náhledech fotografií ve vysokém rozlišení ze zrcadlovky nemusím u tři roky starého MacBooku Pro s Intel Core i7, 16GB RAM a SSD Diskem čekat ani jedinou vteřinu a v momentě kdy stisknu mezerník, objeví se fotografie v celé své kráse. U Airu již však cítíte, že otevírání není tak plynulé jako v případě MBP. Rozdíl je znát také u spouštění náročnějších aplikací, ovšem je otázkou, zda takové aplikace vůbec budete spouštět. Je totiž jasné, že nejpoužívanější aplikací na Airu bude Safari, Mail a iTunes a tyto aplikace jedou na všech současných počítačích od Applu stejně.

Apple MacBook Air

Abyste mi rozuměli, proč mluvím o těchto věcech a srovnávám detaily. Je to tím, že právě na těchto detailech je vidět rozdíl mezi Macbook Pro a MacBook Air. V případě Airu totiž skutečně neočekává nikdo, ani Apple, že budete používat nějaké náročné aplikace, naopak všechny zajímá, s jakou rychlostí se pracuje s nejběžnějšími aplikacemi v OS X. Pokud jste nikdy neměli rychlejší Mac, pak budete koukat s otevřenou pusou na to, s jakou rychlostí Air funguje a rozhodně vám bude rychlost Airu dostačovat. Pokud však máte zkušenosti s rychlejším strojem z dílny Applu, všimnete si menších rozdílů, které vám však nebudou rozhodně vadit, ovšem všimnete si jich.

Co je však mnohem důležitější než nějaké drobné rychlostní rozdíly při spouštění Safari, je fakt, že počítač za celou jeho životnost neuslyšíte. Je totiž jedno co s ním děláte ze základních věcí, v jakém rozlišení sledujete video nebo kolik aplikací najednou otevřete, nemáte šanci roztočit větráčky tak, aby je bylo slyšet. Slyšet byste je mohli až při renderování videa, při nějakém 3D modelování nebo hraní náročných 3D her jako je například Bordelands 2, které jsem také testoval, ovšem podobné věci na svém Airu zřejmě dělat nikdy nebudete. Při sledování filmů, práci v iWork a iLife aplikacích s výjimkou exportu videa z iMovie, zkrátka neuslyšíte ventilátor.

MBA

Díky tomu, že je počítač vybaven flash pamětí pak neexistuje žádná další pohyblivá mechanická část a tak není co jiného, co by vydávalo jakýkoli zvuk. Dokonce i když přitisknete ucho zcela k počítači, neuslyšíte jej. MacBook Air je neuvěřitelně tichý společník a pokud si s manželkou sednete na sedačku a vy budete muset pracovat, rozhodně ji nebudete rušit sebemenším zvukem z vašeho počítače. Tomu navíc nahrává i klávesnice, která nevydává při psaní téměř žádný zvuk a je mnohem tišší než klávesnice u starších MacBooků Pro.

Třešničkou na dortu je pak Wi-Fi, Apple totiž v nových Macbook Air a to jak v 11″, tak i v 13″ variantě použil Bluetooth 4.0 a Wi-Fi se standardem 802.11ac, díky které je domácí síť neskutečně rychlá. Protože mám doma AirPort Express a AirPort Extreme, nastavil jsem pevné připojení právě k AirPortu Extreme, který disponuje standardem 802.11ac. MacBook Air má mnohem lepší příjem signálu než můj tři roky starý MacBook Pro a tak nemusím řešit problém s dosahem Wi-Fi, kvůli kterému jsem kupoval také AirPort Express. Zkrátka tam, kde se iPhone nebo Macbook Pro (early 2011) nechytá, nemá MacBook Air 13″ 2014 žádný problém se signálem! Rychlé připojení optickým kabelem v kombinaci s 802.11ac Wi-Fi a nejnovější Safari jsou smrtelnou kombinací, díky které se jakýkoli web načte okamžitě po kliknutí!

Recenze Apple MacBook Air

Stačí pochopit k čemu slouží a budete nadšeni a.k.a resumé
Osobně mohu říct, že mi Apple vyrazil novým MacBook Air dech a ještě nikdy jsme neměl počítač a to ani za těch posledních téměř deset let ty od Applu, který by byl tak osobní a měl jsme jej tak rád jako nový Air. Jedná se zkrátka o osobní počítač v každém slova smyslu a věřte mi, právě výdrž baterie jej posouvá na zcela jinou úroveň a ne jen celkovou výdrží při práci, ale zejména tím, že jej můžete kdykoli zavřít, za týden otevřít a pokračovat v práci.

Já jsem tedy z Airu nadšen, to zda budete i vy záleží nejvíc na tom, jak jej budete brát. Pokud jako další počítač do domácnosti, na kterém můžete pracovat z pohodlí gauče nebo jako počítač se kterým naběháte stovky kilometrů po schůzkách, pak budete nadšeni. Pokud to má být váš jediný stroj, dřív nebo později narazíte na něco, co vyžaduje výkon, který Air zkrátka nemá. Není to však chyba počítače, ale uživatele, který nepochopí, jak je vlastně celý Air zamýšlen a k čemu má sloužit. Pokud to pochopíte, pak bude spokojeni a nebudete si mít na co stěžovat.

  • MacBook Air 13″ si můžete zakoupit v SR přímo zde.
MacBook Air Recenze

Související články

Dnes nejčtenější

.