iStores.sk
iStores.sk

Recenze AirPort Extreme: snadné a elegantní řešení domácí sítě, kterému však pár věcí schází

AirPort ExtremePři stěhování do nových prostor, které slouží zároveň jako firma i bydlení dohromady jsme se rozhodli investovat do toho, na co mnoho lidí zapomíná. Router je totiž něčím, co většina lidí vnímá jako nutné zlo a další krabičku, za kterou je potřeba platit. Pokud máte jeden počítač, můžete Router klidně vnímat stejně jako doteď i nadále. Pokud však používáte několik různých zařízení s různými standardy, z nich alespoň některé nabízí například AC nebo Mimo, je vhodné do domácí sítě investovat nějakou tu korunu a vytvořit zabezpečenou síť, poskytující maximální výkon, který nebude omezovat vaše zařízení.

U nás to nakonec dopadlo tak, že jsme použili AirPort Extreme a AirPort Express k vytvoření sítě, která splňuje nejmodernější současné standardy. Zatím co kolega připravuje článek o tom, jak celá síť funguje a proč jsme použili toto řešení, já jsme se rozhodl připravit recenzi na AirPort Extreme a AirPort Express jako takové. V tomto článku se konkrétně podíváme na větší z dvojice routerů společnosti Apple AirPort Extreme.

Design
Apple použil pro současnou generaci AirPort Extreme opět stejný design, jako pro TimeCapsule a jediný rozdíl mezi touto dvojicí zařízení spočívá v tom, že v TimeCapsule se ukrývá kromě Routeru také pevný disk, ničím jiným se obě krabičky z hlediska designu neliší. Router je poměrně vysoký a na výšku měří téměř 17 centimetrů, o to je však štíhlejší. Základna má tvar čtverce o rozměrech 9,8cm. Pokud máte Apple TV již jistě tušíte, že jsou rozměry Apple TV, Airport Extreme a AirPort Express co se základny týká zcela totožné a všechny krabičky je možné pohodlně postavit jednu na druhou.

AirPort Extreme

Povrch AirPortu je z z bílého plastu, který poskytuje průchodnost pro signál vycházející z šesti na sobě nezávislých antén z nichž tři patří 2,4Ghz síti a tři 5Ghz síti. Spodní strana obsahuje chladící otvory, které pomáhají Routeru udržovat vhodnou teplotu. Na zadní straně pak najdeme veškeré porty, mezi které patří port pro připojení napájení, USB port, WAN port a trojice LAN portů. Co trošku zamrzí obzvláště při ohledu na cenu samotného routeru je fakt, že zde najdeme pouze USB 2.0, nikoli modernější a mnohem rychlejší USB 3.0. Tím v podstatě celý design routeru končí, tedy pokud nezapomeneme na napájecí kabel v bílé barvě, který je součástí balení. Veškeré další kabely LAN si již musíte pochopitelně dokoupit samostatně.

AirPort Extreme

Nastavení levou zadní
Největší výhodou téměř všech řešení od společnosti Apple je jednoduchost, vše nastavíte během pár minut bez toho, aniž byste kdykoli předtím viděli jakoukoli Wi-Fi síť. Pro nastavení routeru je možné využít buď aplikaci AirPort Utility v Macu nebo stejnojmennou aplikaci pro iOS. Stejné řešení má Apple připraveno také pro uživatele Windows. Aplikace a její uživatelské rozhraní jsou zcela intuitivní a umožňují provádět veškeré změny doslova levou zadní. Můžete vytvořit oddělené sítě, zapínat/vypínat 5GHz pásmo, vytvořit hesla a připojení pro externí disk, pracovat s tiskárnou a tak dále. Zkrátka vše na co si vzpamatujete se nastavuje téměř tak snadno, jako vaše iOS zařízení. Pokud tedy nemáte žádné zkušenosti a nechcete platit za někoho, kdo vám celou síť nastaví, je řešení od Applu skutečně ideální.

AirPort Extreme

Zkušenosti
V našme případě slouží AirPort Extreme jako router, do kterého je přímo z modemu pomocí WAN kabelu přiveden internet a jsou k němu pomocí LAN připojeny PS4 a Televizor. K USB portu je pak připojen pevný disk WD MyPassport 2TB, který slouží jako uložiště fotografií, filmů a hudby. Router umožňuje nastavit přístup k disku pouze vybraným uživatelům s tím, že lze zvolit zda se jedná o uživatele, kteří mají vytvořen speciální účet v rámci domácí sítě, nebo mají heslo k routeru a nebo mají heslo přímo k disku.

Bohužel v našem případě nedokázal AirPort Extreme spolehlivě pokrýt celý prostor a ve vzdálenější kancelářské části již byl signál příliš slabý na to, aby dokázal uspokojit několik zařízení. V kancelářské části je tedy AirPort Express, který funguje jako extender signálu z AirPort Extreme a je k němu připojena také tiskárna. Tu si ostatně můžete připojit také do AirPort Extreme, ovšem narazíte na problém s tím, že je router obsahuje pouze jeden jediný USB port a tak musíte volit mezi tiskárnou a diskem. Na rozdíl od AirPort Express neumožňuje AirPort Extreme sdílení obsahu pomocí AirPlay.

Co se síly signálu týká, ta je na můj vkus poměrně nízká a pokud nemáte byt s příčkami ze sádrokartonu o které se bojíte opřít, musíte buď vyřešit vhodné umístění routeru zhruba do prostřed obytného prstoru a nebo v případě nutnosti použít tak jako my extender. Už při velikosti bytu 110 metrů čtverečních má totiž router problém prorazit si cestu mezi zdmi z jednoho rohu bytu do druhého. Bez použití AirPort Express se Transmit Rate pohyboval na úrovni 30, při použití extenderu nemá problém s hodnotou 150.

WD

Resumé
AirPort Extreme představuje snadné a elegantní řešení, jak vytvořit rychlou a bezpečnou síť a je vhodný pro každého, kdo se v nastaveních jednotlivých parametrů příliš nevyzná nebo se s nimi nechce zaobírat. Osobně mě však mrzí absence USB 3.0, vzhledem k tomu, že již stavíme skutečně rychlou síť, hodilo by se připojení pomocí tohoto portu pro externí disk. O absenci druhého USB portu, když router dovoluje připojení jak disku tak i tiskárny se není potřeba vůbec bavit. Zamrzí také absence funkce AirPlay, pokud totiž chcete využívat všechny technologie, které síť od Applu poskytuje, musíte vlastnit jak ja AirPort Extreme, tak i AirPort Express. Síla signálu mě osobně nemile překvapila, ovšem zde bych nerad spekuloval o tom, zda je to problém mého bytu nebo problém routeru jako takového.

Celkově lze říci, že koupí AirPortu Express si koupíte elegantní, rychlý router, který disponuje veškerými dnes dostupnými technolgoiemi v oblasti Wi-Fi síti a maximální silou přenosu signálu. Extreme nabízí snadné nastavení a možnosti jak využít například síťový disk i s minimálními zkušenostmi nastavení jednotlivých parametrů. Na druhou stranu o něm nelze jednoznačně prohlásit, že se jedná o nejlepší Router na trhu, kterému nechybí vůbec nic, chybí mu totiž pár maličkostí, které stojí za zvážení. Je jen a jen na vás zda se pro tento router rozhodnete, ovšem zkuste se zamyslet nad tím, jaké funkce od své sítě očekáváte.

AirPort Extreme PS4


Leitz
Vstoupit do diskuze (39)

Diskuze

  jo, tak to jsem taky řešil loni co si koupit za router…nakonec jsem se rozhodl pro airport extreme(ještě ten placatější), kterej stál novej cca 3500…po hrůzách při nastavování jsem ho konečně rozjel a nestačil jsem se divit…oproti routeru za 500 kč se dosah vůbec nezlepšil, ba naopak. Jediný plus je to, že tam kde to má jednu čárku wifi, tak je ten signál silnější, ale zas na druhou stranu teď vyjdu z pokoje a mám o čárku míň 😀 takže koupit novou generaci airport extreme, která má signál ještě horší + k tomu dokupovat extender je pěkná kravina 😀 radši koupit nějakej router za 1500-2000 s pořádnýma anténama a je po starostech. Bohužel tady ty apple routery jsou dělaný na americký papírový zdi a tady u nás je to trošku problém 🙂

  Problém není v bytě ale v routru…!!! (express alá APLTV)
  Souhasím s drtikolem, problém se vyřešil přemístěním routru na skřín a dík tomu ma ted 3,5mm kabel-jack jen něco přes metr, dříve to bylo 7m+
  Přestava že dám ty prachy a nemám Air služby, to bych se asi picnul…
  Nicméně abych pouze nehanil, investice byla kvůli sousédů kteří mají heslo…starej d-link za 800,- měl sice lepší dosah ale 4-5 zařízení naráz mu dávalo zabrat a byl znatelně pomalý plus k tomu městké zarušené 2,4Ghz…
  Nyní jede express 3 kusy na 2,4Ghz a 4 kusy na 5Ghz a musím říct bomba, rychlost nekolísá a přítomnost připojených sousedů poznám pouze solidního tepla…
  Máte-li víc než 5 device a nebydlíte na stadiónu mohu doporučit.Soráč za slohovku a chyby…

  Ono co se týče dosahu tohoto routeru, dost záleží na tom, jak je nastavený. Router obsahuje 6 antén, které si sám rozděluje podle potřeby. Pokud tedy používáte zároveň pásmo 2,4 a 5, rozdělí antény půl na půl. Pokud ještě používáte síť pro hosty, dojde k dalšímu snížení. Pak také záleží na zařízeních, které se na router připojují, protože na vždy platí, že wifi síť běží na tom režimu, jako jeho nejslabší připojené zařížení. Apple router své prostředky dobře přiděluje a tak degradace výkonu nejsou takové. Problematika wifi je poměrně složitá a je také známo, že některé stavební materiály výkon výrazně snižují, Např. 5ghz má veliké problémy se sklem. Applí routery jsou dobré zejména kvůli své stabilitě. Je to router, který jednou nastavíte a už na něj nesáhnete. Jsou spolehlivé a udrží větší počet přihlášených uživatelů zároveň. Je to podle mě výborný router pro domácnosti s větším počtem zařízení, malé firmy nebo restaurace. Hostovská wifi je na odděleném okruhu, takže se Vám klienti nedostanou do privátní sítě. A také výborná a dlouhodobě spolehlivá je spolupráce s extendry.

  I já mám problém s dosahem a to v poměrně malém bytě (express). Každopádně absence AirPlay u Extreme mě velice zaráží.

  TimeCapsule AirPlay umožňuje?

  to domokun: co znamená „Máte-li víc než 5 device…problém“. je to problém i v případě, když sice wifi zařízení mám doma asi 8 ale naráz se používají aktivně vždy max 2 nebo 3? (jen občas mam smart tv na Plex a u toho oba doma surfujem, ale i tak nemám na routeru za 500 od tplink problém)

  @thomaspodrabsky: bohužel ani TimeCapsule neumožňuje AirPlay…
  Za sebe můžu říct, že mne to až tak netrápí, protože v pokoji kde mám TimCapsule mám appletv (hdmi+optical) a v ostatních mám airportexpress… …nicméně rozumím tomu, že pokud chci pouze zvuk tak to naštve…

  Nevím jak u nového AE ale u staršího typu mám na USB připojen HUB a na něm 2 x tiskárna a HD Western 1.5 TB a hunguje to skvěle.

  Tohle je opravdu jen pro toho, kdo si neporadí s konfigurací. Když si vezmu, že extreme stojí 5300,- a pro řádné pokrytí budu potřebovat ještě express za 2500,- ??? Přitom pokud koupím router s podporou OpenWRT (kvalitní cca 3500,-) a k tomu 2TB externí disk (cca 2200,-), tak mám za 5700,- doma to co apple nabízí za skoro 8000,- jako TimeCapsuli. A mohu k tomu připojit jak ten 2TB disk, tak mi zbude USB port i pro tiskárnu.

  Tyhle podivne bile tajemne se tvarici krabicky radeji NE. Vzdy by me trefil slak kdyz mi nekdo ze znamych co chce byt COOL vola, ze mu to „nechodi“…
  Zaplat „panbuh“ za normalni bezne routry se „standardnim rozhranim pro lidi co tomu trochu rozumi“.
  Pro nas co jsme vyrostli na upravach firmwaru apd. TENHLE technicky blabol opravdu neni. Obzvlast pri jeho COOL cene 🙂
  Dodnes mi jede spolehlive vetsina prostor na routrech a AP „z popelnice“.

  Ale pokud TO nekdo potrebuje tak presne pro nej to vyrabi :))

  mal som timecapsulu,ten dosah je tiez velmi slaby,rychle som sa ho zbavil,kupil mikrotik + AP unifi na povalu,signal na rozdavanie zo super konfiguraciou.( dalsie ssid pre hosti s roznymi obmedzeniami,atd atd )

  To je zvláštní. Já jsem měl obavy při koupi Aiport express, že nebude mít dostatečný signál (protože jsem se o tom dočetl v mnoha diskuzích), ale k mému překvapení je signál víc než dostatečný. Ve velkém rodiném domě pokrývá tak odhadem 70-80% plochy a to i v druhém patře, tak nevím kde je u jiných lidí problém. A konečně se při přehrávání videa přes Apple tv nekonečně nečeká a přehrává se okamžitě bez zastavení a opětovného načítání. Jediné v čem jsem měl problém bylo použití jako extenderu s neApplovským routerem, to se mi nepodařilo. Při zkoušení s Time capsule se to podařilo za 20 vteřin. :-))

  Se signalem nove generace timecapsule/extreme mam jenom dobre zkusenosti. V porovnani s linksys a d-link pouzitymi pred tim vse funguje o hodne stabilneji a rychleji. Zadne ztraty signalu, reasociace, zaseky, zadne reseni jaky FW (jsem hracicka, zkusil jsem toho hodne) pouzit. Ve vysledku misto dvou krabicek „renomovanych“ vyrobcu staci jedna timecapsule na 200+m2 byt v zarusenem cinzaku. Samozrejme nestoji v rohu na pavlaci a nezadam aby na zachode rychlost neklesala pod 300mbps…

  Mam AirPort Time Capsule 2TB este tu placatu + AirPort Express v nasom rodinnom dome. V susednom rodinnom dome asi v 20 metrovej vzdialenosti mam Express. V dalsom rodinnom dome asi 40 metrov daleko mam tiez Express.
  V mojom dome nameram na iPhone 5s – 90Mbps
  V druhom dome asi 15-20 Mbps
  V tretom okolo 8-10 Mbps
  Skusali sme rozne ine neApplovske riesenia ale nic nam tu tak spolahlivo nefungovalo ako tato konfiguracia. Ano viem ze je to drahe, ale jednoduchost nastavenia a vysledna stabilna funkcnost mi za to stoji. Okrem toho ten Time Capsule mi automaticky zalohuje 3 iMacy cez Time Machine. Funguje to skvele.

  Ano to mě taky… automatická záloha přes Time Machine na Netgear router za 3300 a k tomu připojenej 2TB disk za 2200,- . Muj Mac to vidí jako TimeCapsuli a tak se k tomu tak chová. Úspora 2500,- a možnost tam mít i jinou funkcionalitu. DowloadManager (pyLoad), Bittorenta (Transmission)…. a další na co si jen vzpomenete 🙂 co OpenWRT umí.

  Zrovna s Netgear routery mám velmi špatné zkušenosti v dlouhodobé stabilitě na složitějších sítích. Často byly nutné restarty a objevovaly se různé chyby. A s time machine službou na neapplovských řešeních jsem dvakrát splakal nad výdělkem, kdy se souborová struktura zálohy stala po několikaměsíčním zálohování nečitelná. Používal jsem pár let starší model Time Capsule a nyní od podzima nový Time Capsule a nikdy jsem neměl jediný problém s time machine zálohou či s nutností zařízení restartovat.

  Tak on je velký rozdíl mezi netgearem za 500,- nebo za 4.tis či za desítku. Nevím co je to složitá síť? Já mám na mysli fungování v domácí síti (cable modem – 1x router, 1x switch, 4 zařízení připojené přes kabel, 8 přes wifi). Uptime mi říká, že netgear běží už 68 dnů bez restartu. Zálohy mám na této neoriginal TimeCapsuli od prosince 2013 a žádný problém. Základem je mít disk, který máte připojen do routeru, naformátován na HFSplus. Takže pak na routeru připojujete např. mount -t hfsplus /dev/sda1 /mnt/TimeMachine/. Ano máte pravdu, že pokud je disk formátován na fat32 nebo ext3, tak se to po čase rozpadne.

  Dojan, to znamená že spousta routrů na 4-5 strojů připojených naráz nefachčí, ano beru 8 přístrojů připojených naráz, řešit když jsou připojené jen 2-3 je na hlavu…
  Běžné tplinky to prostě nezvládají a nikde so člověk na krabičce nedozví, u apláka taktéž ne ale od více lidí to bylo řečeno jak velké plus…

  Romane chci se zeptat, k čemu by bylo USB 3, když jeho rychlost nevyužije ani .ac wifi, ani LAN kabel?? To by asi pak bylo k ničemu ne…:((

  Jinak myslím, že jsou na trhu i routery se stejnými parametry jako má APExtreme, ale cenově to bývá dost podobné. Z vlastní zkušenosti vím, že v porovnání s jinými je Extremka dost silná a dosah signálu většinou lepší.

  Co se týče Espressky je spiś do menšich bytů nebo jako access point.

  Stará extremka (placatá) byla ke konci už předražená, proto tu některé lidi možná zklamala. Byly tam zastaralé trchnologie a slabé antény.

  chlapi,neskúšali ste, či sa dá použiť ext.hdd na time machine zálohu cez airport extreme?

  Honzahanus a funguje to aj s iným routerom? napr: http://datacomp.sk/asus-rt-n56u-dual-band-wifi-n-router-300n-5x3dbi-s-usb-_d86675.html#.U6gGL15ofm8
  alebo
  http://datacomp.sk/linksys-ea6300-ce-smart-wifi-ac-1200-router-usb3_d158090.html#.U6gGZl5ofm8

  ten linksys podľa dokumentácie podporuje aj hfs+ ale čo som čítal niekde na nete, tak nejlepší a najspoľahlivejší spôsob na time machine zálohu je cez time capsule. mám v pláne v blízkej budúcnosti meniť router za niečo s viac funkciami, no nechcem kúpiť chujovinu. ten asus mi poradil kolega, zatiaľ s asusmi nemám žiadnu skúsenosť, no linksysi sú peckové routre a ak by to šlo, tak by som ušetril nejaké to €

  pane zavrele a proc povazujete cybejici usb 3 za vadu? ja bych jeho existenci povazoval za zbytecnost v zarizeni s limirem propustnosti ghz wifi a 1000 mbps lan, rochlost usb 3 nemuzete vyuzit

  ale jinak dik za supr recenzi planuji taky koupu a pak se vykoupu a sjlednu konecne bing bang theory vsechny serie bez sekani

  tie trapne 30 eurove d-link akoze „routre“ – najvyssi cas darovat ich triednemu nepriatelovi na tapade a zabrzdit tak jeho infrastrukturu

  No me prijde zasadni problem, ze se appli wifiny pripojuji jen k lan siti a nemuzu do toho (pres USB) pripojit ADSL ani 3G/4G modem. Tim je to pro me k nicemu :-(. Nebo se pletu?

  Tak včera jsem to koupil. Instalace velice snadná, rychlost připojení na iPad, iPad mini, iPhone, Win-notebook objektivně velmi rychlá. Pokrytí v domě a na zahradě ujde, myslel jsem že bude lepší.

  Přesun dat na pevný přez Wifi rychlý. Před koupí jsem se ptal prodavače, zda je možno přístup na disk přez internet (mimo Wifi síť), řekl ano. Bohužel tak jak jsem si představoval (aplikace, cloud, přihlásit, koukat na fotky) nefunguje. I jak prohlížet obsah disku

  Funguje je to ale trosku jinak nez popisujete budeme na to mit navod v nejblizsi dobe 🙂

  Zdravím, už jste vydali článek viz. Připojení disku a přístup k němu.

  Take me toto velmi zajímá. Nikde jsem nenašel, ale mohl jsem přehlédnout ?

  Jinak super práce všech redaktorů ?

  V jakém časovém období je možné počítat s tím návodem? Potřebuji nutně nový router (ac), v domácnosti WIFI už nestíhá…

  chlapi mam takovy hloupy dotaz ale bohužel se v tom moc nevyznam.. Ten Airport express kdžz ho chci pouziy jako extender k Airport Time machine.. jak se to děla? Musim je propojit ethernalem? Nebo si ten express chyti ten wifi signal a rozhodi ho dal?? Diky moc

  […] NAS -> PC 39MBps. Na jednodiskové NAS-ko to nie je zlé. My Cloud bol pripojený priamo na Apple Airport Extreme gigabitovým ethernetom a Macbook Pro 15″ Retina bol pripojený na Extreme cez WiFi v AC […]

  Existuje už nějaký návod jak psal p. Zavřel 11.01.15, třeba jsem ho přehlédl?

  Když budu upřímný, tak mám z Vaší recenze poměrně rozporuplné pocity. Nevím, jak moc se liší Apple AirPort Extreme z doby Vašeho testování oproti dnešku (zda se dnes prodává vylepšený model / revize, či zda Apple udělal jen velký pokrok u firmwaru), ale všechny kritizované nedostatky mohu jen vyvrátit.

  1. Dříve jsem měl router ASUS RT-AC68U (zkazil se) a na chatě mám router TP-LINK Archer C2600, které jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších na trhu. AirPort Extreme je oba strčí do kapsy – jak kvalitou a dosahem signálu, tak i stabilitou a spolehlivostí. Oproti Asusu mám doma výrazně lepší signál.

  2. Disky typu „WD MyPassport“ jsou „kapesního / cestovního“ charakteru, primárně určené k přímému připojení k PC. K routeru tohoto typu je lepší připojit disk „stolního“ charakteru (WD MyCloud) – prostřednictvím ethernetového kabelu. Ale ve Vašem případě je i tak přenos 5GB dat během necelých 3 minut slušné skóre.

  Dobrý den vím že to je již starší vlákno i tak by me zajimalo jaky typ HDD je tedy vhodnější s napájení či bez a muj dotaz smeřuje zda na nej posleze nahraju videa z IP SE v 4K popřípadě nějaké filmy zda to budě provozuschopné nebo se tobude sekat.
  Děkuji za odpověd.
  je mi jasné že NAS by byl vepší volbou ,ale airport mam doma a i nějaké zbytečné disky.

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

13 báječných tapet pro váš Mac (5.4. 2018)
Apple právě vydal první beta verzi systému macOS High Sierra 10.13.5 pro veřejné beta testery
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte zdarma nebo se slevou (4.4. 2018)
Jak se na MacBooku nebo Macu dostat do režimu Zotavení, přes který lze opravit některé chyby
Apple vydal první beta verzi systému macOS High Sierra 10.13.5 pro vývojáře
Apple se snaží vzkřísit svou asistentku Siri. Pro tento úkol hledá spoustu nových pracovníků
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte zdarma nebo se slevou (3.4. 2018)
13 tapet ze zvířecí říše pro váš Mac (3.4. 2018)
Prvních Maců s vlastními procesory od Applu bychom se mohli dočkat již za dva roky
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte zdarma nebo se slevou (2.4. 2018)
Co dělat, když se vám v Mac App Store nezobrazuje poslední aktualizace macOS
OS X Yosemite Terminal
Tohle je ten nejlepší terminálový příkaz, který jste kdy na svém Macu viděli
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte se slevou nebo zdarma (30.3. 2018)
10 velikonočních tapet pro váš Mac (30.3. 2018)
Apple vydal macOS High Sierra 10.13.4. Co je nového?
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte zdarma nebo se slevou (29.3. 2018)
Vytvořte si na Macu Wi-Fi hotspot a sdílejte tak vaše internetové připojení
Celkem 142 hackerů z celého světa se přihlásilo do hackathonu v pražských Holešovicích