Zavřít reklamu

Díky spolupráci se společností Western Digital, vám jako první v ČR/SR přinášíme recenzi WD MyPassport 2TB pro Mac. V dnešní době Thunderbolt portů, které jsou přítomny ve všech nových generacích počítačů Mac, může vypadat disk MyPassport 2TB pro Mac jako krok zpět. Thunderbolt port však zatím není rozšířený na PC a My Passport 2TB slouží standardně jako přenosný disk, kterým přenášíte data z jednoho počítače do druhého. Pokud prahnete po domácím uložišti dat s Thunderbolt portem, můžete zvolit My Book Thunderbolt Duo. My se dnes podíváme na recenzi přenosného 2TB řešení od společnosti Western Digital MyPassport, které disponuje dvěma porty FireWire 800 a jedním portem USB.

Hlavním tahákem disku WD MyPassport 2TB pro Mac je fakt, že se jedná o první disk s kapacitou 2TB určený přímo pro Mac.Podpora Time Machine je pak samozřejmostí. Díky dostatečně velké kapacitě můžete přenášet své data a zároveň zálohu celého systému na jediném externím disku, který je navíc dostatečně elegantní na to, aby zaujal místo na pracovním stole vedle jakéhokoli počítače Mac.

Balení se třemi lety záruky
První čím vás upoutá krabička WD MyPassport 2TB pro Mac je informace o třech letech záruky, která je skutečně pravdivá a na disk máte i v ČR/SR záruku tři roky. Samozřejmostí jsou také potřebné certifikace a velmi jednoduchý návod k použití. Součástí balení je kromě samotného disku také dvojice kabelů, sloužících pro připojení. Díky tomu, že disk disponuje možností připojení prostřednictvím USB nebo FireWire, je jasné, že jeden kabel je právě FireWire, zatím co druhý slouží pro připojení pomocí USB. Pro připojení slouží vždy pouze jeden kabel, který dokáže disk také napájet. Disk je vybaven dvojicí FireWire portů, kdy druhý nevyužitý port slouží pro připojení dalšího příslušenství. Jedná se milou pozornost výrobce, který ví, že většina počítačů je vybavena pouze jedním FireWire portem. Není tedy nutné používat dotačně druhý kabel, díky kterému dojde k napájení disku. Kabely jsou kvalitní s velmi pevnou bužírkou a ochranou konců konektorů. Jedinou nevýhodu může pro mnohé uživatele představovat jejich délka, která není větší než 20cm. Na druhou stranu jsou kabely milou součástí balení, na kterou v poslední době již nejsme příliš zvyklí.

WD-MyPassport-2TB-pro-Mac

Desing ala Mac a nulové vibrace
Že je nový externí disk od společnosti WD určený pro Mac je jasné na první pohled. Elegantní hliník ve stejném odstínu jaký nalezneme na počítačích Apple doplňují černé linie. Disk se zkrátka skvěle hodí k vašemu stroji a můžete se jím hrdě pyšnit na pracovním stole. Co se velikosti týče, jedná se o krabičku rozměrů 8,4cm x 12,6cm. Výška disku pak záleží na variantě, kterou zvolíte. Zatím co 500GB verze je vysoká 1,9cm, 1TB verze si již vyžádala výšku 2,2cm a nakonec 2TB verze má již celkem vysoké 2,4cm. Jedná se tedy o disk, který není přímo do kapsy, ale musíte jej přibalit do batohu nebo tašky. Velikost má však jednu ohromnou výhodu, kterou je absolutní tichost disku i během náročných úkolů, jako je například zápis nebo čtení více souborů najednou. Kromě tichosti vyniká disk také absencí vibrací, což jistě oceníte zejména v momentě, kdy jej chcete mít položený na stole vedle Macu. Ze spodní strany disku se nachází čtveřice gumových podložek, které působí protiskluzově. Disk je designově opravdu povedený, ale je potřeba myslet na jeho rozměry, díky kterým je předurčen zejména pro přenášení v zavazadlech, než ve vaší kapse.

WD Security a WD Drive Utilities
První věcí, kterou musíte po připojení disku udělat je instalace aplikace WD Drive Utilities. Aplikace nabízí několik základních možností, které můžete s diskem provádět. Na výběr je trojice diagnostik disku, jenž vás informují o jeho stavu. Velmi zajímavou možností, která najde uplatnění zejména v momentě, kdy disk používáte neustále připojený k počítači je Sleep Timer, umožňující nastavit uspání disk po určité době nečinnosti. Zkrátka Sleep Timer je to stejně jako uspání v případě Mac OS X. Drive Erase pak skrývá možnosti k formátování disku a v poslední nabídce Registration je možné disk zaregistrovat na stránkách výrobce.

WD-Drive-Utilities

WD Security je aplikace, která slouží k šifrování pevného disku. Jakmile aktivujete WD Security, je váš disk chráněn heslem, bez jehož zadání se k datům nedostanete. Výhodou je, že šifrování není závislé na aplikaci WD Security a pokud disk připojíte k počítači na kterém tento software není nainstalovaný, ochrana vás stejně vyzve k zadání hesla bez instalace software. Heslo si však opravdu musíte zapamatovat, WD jej neukládá na své servery a něco jako vyžádání hesla pomocí mailu není možné. Ochranu je zřejmě možné prolomit jako každou jinou na světě, pokud však najde váš disk i zkušenější uživatel, máte jistotu že se nedostane k datům.

WD-security

Rychlost
Vzhledem k testování hardware se hodí také uvést hardware, na kterém se bude disk testovat. Pro testování jsem použil svůj MacBook Pro 15″ s procesorem Intel i7 quad-core na frekvenci 2.0Ghz, 8GB operační paměti Kingstone PnP 1866Mhz, grafickou kartou Intel HD Graphics 3000 s 384MB DDR3 a AMD Radeon HD 6490M s 256MB GDDR5 paměti a SSD diskem OCZ Vertex 2 s rychlostí čtení/zápisu dat okolo 300Mb/s. Rychlost zápisu a čtení dat tak skutečně neovlivnila konfigurace Macu, ale pouze propustnost USB/FireWire portů a rychlost testovaného disku.

Samozřejmostí je pak možnost přehrávání mkv souboru v rozlišení 720p zcela plynule a to jak při připojení disku pomocí FireWire 800, tak i při připojení pomocí USB. Disk nemá sebemenší problém přehrávat mkv soubor v rozlišení 720p a při tom zvládat přepisování několika desítek souborů. Samozřejmě není problém ani přehrávání 1080p mkv souborů a ta jak přes FireWire 800, tak přes USB 2.0. Pokud jej tedy chcete používat jako domácí filmotéku, můžete se na něj stoprocentně spolehnout.

Rychlost zápisu a čtení dat WD MyPassport 2TB pro Mac připojeném pomocí Firewire 800

 • Zápis 1GB souboru = 16.3 vteřin
 • Čtení 1GB souboru = 33.2 vteřin
 • Zápis 4,68GB souboru mkv = 68 vteřin
 • Čtení 4,68GB souboru mkv = 144,6 vteřin
 • Zápis složky o velikosti 1,05GB s 30 soubory ve formátu Apple Lossless = 15,5 vteřin
 • Čtení složky o velikosti 1,05GB s 30 soubory ve formátu Apple Lossless = 35,8 vteřin

Rychlost zápisu a čtení dat WD MyPassport 2TB pro Mac připojeném pomocí USB 2.0

 • Zápis 1GB souboru = 38,2 vteřin
 • Čtení 1GB souboru = 43,9 vteřin
 • Zápis 4,68GB souboru mkv = 166,3 vteřin
 • Čtení 4,68GB souboru mkv = 150,9 vteřin
 • Zápis složky o velikosti 1,05GB s 30 soubory ve formátu Apple Lossless = 38,4 vteřin
 • Čtení složky o velikosti 1,05GB s 30 soubory ve formátu Apple Lossless = 40,8 vteřin

Samozřejmě není možné testovat disk pouze pomocí stopek a proto jsem použil také profesionální aplikaci používanou pro testování pevných disků. Pro testování rychlosti disku jsem záměrně použil aplikaci xBench 1.3, s pomocí které jsme prováděli velký test několika externích disků. Díky tomu máte nyní možnost porovnat rychlost WD MyPassport 2TB pro Mac s jedenácti dalšími disky, testovanými naší redakcí na Mac OS X. Disk WD MyPassport 2TB pro Mac byl během testů zcela čistý bez jakéhokoli obsahu.

xBench 1.3 WD MyPassport 2TB pro Mac připojený pomocí USB 2.0

WD-Mypassport-2TB-mac-USB-speed

xBench 1.3 WD MyPassport 2TB pro Mac připojený pomocí Firewire 800

WD-Mypassport-2TB-mac-firewire-800-speed

Resumé
Disk WD MyPassport 2TB pro Mac svou rychlostí nijak neurazí ale ani nepřekvapí, v porovnání s jedenácti disky, které jsme v minulosti testovali se jedná rychlostně spíše o nižší střední třídu. Rychlost je však dostatečná pro to, aby disk sloužil nejen jako uložiště dat, ale například také jako filmotéka nebo záloha Time Machine. Zarážející je pro mě osobně nízký rozdíl mezi rychlostí při zapojení pomocí USB a FireWire 800. Očekával jsme větší rychlostní rozdíl. Hlavní výhodou je opravdu velká kapacita, díky které můžete na jeden externí disk zálohovat systém pomocí Time Machine a zároveň na něm mít uchována veškerá svá data. Uživatele jistě potěší elegantní zpracování, nulové vibrace a hlasitost. Disk nabízí dostatek prostoru nejen pro běžné uživatele, ale také pro profesionály, kteří chtějí své data přenášet a nemohou tak sáhnout po diskových polích.

Cena a dostupnost
Přenosný pevný disk WD My Passport Studio 2 TB je k dostání u vybraných prodejců a distributorů. Doporučená koncová cena je 5899,- Kč. Další informace o produktu naleznete na wdc.com.

Související články

Dnes nejčtenější