Zavřít reklamu

AirPort ExpressV minulém týdnu jste si mohli přečíst recenzi na AirPort Extreme v níž jsem vzpomínal, že nám dosah Extreme nestačil a tak jsme museli jako Extender na zvýšení dosahu signálu použít také AirPort Express. Když jsou již obě zařízení doma a plně nastavena, bylo by škoda toho nevyužít a nepodívat se také na recenzi AirPort Express. Tento již o poznání menší router nabízí to, co klasickému AirPortu Extreme chybí a naopak postrádá to, co Extreme považuje za samozřejmost. Pokud tedy chcete v oblasti síťových možností využít od společnosti Apple skutečně vše, potřebujete oba dvou routery, ani jeden totiž nenabízí vše, pojďme se tedy podívat na recenzi AirPort Express.

Stejně jako v případě většího sourozence, ani v balení od AirPort Express nehledejte nic víc, než napájecí kabel v jak jinak než sněhově bílé barvě, ve které Apple prodává také samotný router. V balení nechybí ani návod, prohlášení o shodě a dvojice samolepek s jablíčky. Jakékoli další propojovací LAN kabely si již musíte dokoupit zvlášť, což je však poměrně logické a nelze tak říct, že by v balení cokoli chybělo. Ze spodní strany je router stejný jako AirPort Extreme, liší se však jeho výška. Ta je stejná jako u Apple TV a základna je zcela shodná s Apple TV, takže na sebe můžete obě zařízení bez problémů postavit. Celé tělo routeru je samozřejmě kvůli propustnosti signálu plastové a kromě portů na zadní straně zde nalezneme jen LED diodu, která v případě, že je vše v pořádku svítí zeleně, pokud se něco pokazí, pak očekávejte oranžovou barvu.

Co se portů týká, nalezneme na zadní straně AirPort Express dvojici Ethernetových protů, z nichž jeden slouží k připojení internetu a druhý k připojení LAN zařízení. Jako LAN lze použít nejen počítač, ale například také síťový disk, což je poměrně šikovná možnost, když vezmeme v úvahu, že přes USB disk nepřipojíme. AirPort Express je dále vybaven jedním USB 2.0 portem, jehož funkce je však značně limitována pouze na připojení tiskárny. Není možné využít stejně jako v případě AirPort Extreme tento port také pro připojení disku. AirPort Express zkrátka umožňuje připojení pouze tiskárny, přes kterou pak můžete vzdáleně tisknout za jakéhokoli počítače v lokální síti. Technický důvod, proč není do portu možné připojit disk nehledejte, pokud chcete jak disk tak i tiskárnu a AirPlay, pak si musíte koupit vše, co Apple v oblasti síťových řešení nabízí.

AirPort Express

Posledním portem je 3,5mm jack konektor, který slouží k připojení sluchátek nebo reproduktorů. Jakmile připojíte reproduktory, stačí z vašeho počítače nebo iOS zařízení použít funkci AirPlay a zvuk začne okamžitě vycházet z reproduktorů připojených k AirPortu. Tuto funkci má pouze AirPort Express a pokud máte AirPort Express umístěn například v obýváku, jedná se o skutečně šikovnou vychytávku, která je během party skutečně efektivní i efektní zároveň.

Wi-Fi 802.11n
AirPort Express narozdíl od svého většího sourozence nabízí „pouze“ Wi-Fi 802.11n nikoli Wi-Fi 802.11ac. To je však jediné, o co vás ochudí, jinak totiž dokáže simultálně vysílat frekvenci na 2,4Ghz a 5Ghz současně. Je tedy jedno zda používáte například starší iPhone 4, který se připojí k 2,4Ghz síti nebo iPhone 5s, který se připojí k 5Ghz síti, obě zařízení můžete používat současně. Zařízení se přitom automaticky připojí k síti s nejlepším dostupným výkonem a pásmem. AirPort Express jsem k AirPort Extreme dokoupil kvůli možnosti využít jej jako extender, tedy jako zařízení, které dokáže prodloužit výkon vašeho stávajícího routeru. Stačí jej umístit v dosahu signálu stávající sítě a poté jej jednoduše nastavit tak, aby „chytal“ signál a šířil jej dále. Pokud máte tedy problém s pokrytím celé domácnosti nebo kanceláří, je Express vhodným řešením, které jak jsme se shodli nejen v článku, ale zejména v diskusi pod ním, budete v případě AirPort Extreme potřebovat. Je však škoda, že když už má Extreme Wi-Fi 802.11ac, tak Express nabízí pouze Wi-Fi 802.11n.

AirPort Express MBP

Nastavení levou zadní
Největší výhodou téměř všech řešení od společnosti Apple je jednoduchost, vše nastavíte během pár minut bez toho, aniž byste kdykoli předtím viděli jakoukoli Wi-Fi síť. Pro nastavení routeru je možné využít buď aplikaci AirPort Utility v Macu nebo stejnojmennou aplikaci pro iOS. Stejné řešení má Apple připraveno také pro uživatele Windows. Aplikace a její uživatelské rozhraní jsou zcela intuitivní a umožňují provádět veškeré změny doslova levou zadní. Můžete vytvořit oddělené sítě, zapínat/vypínat 5GHz pásmo, vytvořit hesla a připojení pro externí disk, pracovat s tiskárnou a tak dále. Zkrátka vše na co si vzpamatujete se nastavuje téměř tak snadno, jako vaše iOS zařízení. Pokud tedy nemáte žádné zkušenosti a nechcete platit za někoho, kdo vám celou síť nastaví, je řešení od Applu skutečně ideální.

iOS AirPort

Resumé
AirPort Express můžete využít buď jako klasický router za rozumnou cenu, který splňuje nejmodernější standardy s výjimkou ac sítě. Lze jej však použít také jako extender již stávající sítě, což je výhoda, ovšem není to nic, s čím bychom se u ostatních routerů nesetkali. Vynikající řešení představuje funkce AirPlay, kterou bohužel na větším routeru od Applu nenaleznete. Co člověka hodně zamrzí je limitace USB portu, do kterého zkrátka nic kromě tiskárny nepřipojíte. Co se dosahu signálu týká, je na tom Express velmi podobně jako Extreme, tedy nijak slavně. Jedná se však o velmi spolehlivé zařízení, které zkrátka funguje a dokáže poskytnout skvělý výkon i v případě, kdy se k němu připojí několik zařízení. Celkově tedy není příliš co vytknout až na fakt, že v případě routerů si uvědomíte, jak Apple řeší své dělení produktů a jejich funkcí tak, abyste si toho zkrátka museli koupit co nejvíc, pokud chcete využívat vše, co společnost dokáže nabídnout. Osobně však očekávám, že Apple již brzy sjednotí AirPort Express a Apple TV.

  • AirPort Express si můžete v ČR koupit za vynikající cenu přímo zde.
  • AirPort Express si můžete v SR koupit za vynikající cenu přímo zde.
AirPort Express MBP

Dnes nejčtenější

.