iStores.sk
iStores.sk

Recenze AirPort Express: šikovný, ale trošku osekaný router

AirPort ExpressV minulém týdnu jste si mohli přečíst recenzi na AirPort Extreme v níž jsem vzpomínal, že nám dosah Extreme nestačil a tak jsme museli jako Extender na zvýšení dosahu signálu použít také AirPort Express. Když jsou již obě zařízení doma a plně nastavena, bylo by škoda toho nevyužít a nepodívat se také na recenzi AirPort Express. Tento již o poznání menší router nabízí to, co klasickému AirPortu Extreme chybí a naopak postrádá to, co Extreme považuje za samozřejmost. Pokud tedy chcete v oblasti síťových možností využít od společnosti Apple skutečně vše, potřebujete oba dvou routery, ani jeden totiž nenabízí vše, pojďme se tedy podívat na recenzi AirPort Express.

Stejně jako v případě většího sourozence, ani v balení od AirPort Express nehledejte nic víc, než napájecí kabel v jak jinak než sněhově bílé barvě, ve které Apple prodává také samotný router. V balení nechybí ani návod, prohlášení o shodě a dvojice samolepek s jablíčky. Jakékoli další propojovací LAN kabely si již musíte dokoupit zvlášť, což je však poměrně logické a nelze tak říct, že by v balení cokoli chybělo. Ze spodní strany je router stejný jako AirPort Extreme, liší se však jeho výška. Ta je stejná jako u Apple TV a základna je zcela shodná s Apple TV, takže na sebe můžete obě zařízení bez problémů postavit. Celé tělo routeru je samozřejmě kvůli propustnosti signálu plastové a kromě portů na zadní straně zde nalezneme jen LED diodu, která v případě, že je vše v pořádku svítí zeleně, pokud se něco pokazí, pak očekávejte oranžovou barvu.

Co se portů týká, nalezneme na zadní straně AirPort Express dvojici Ethernetových protů, z nichž jeden slouží k připojení internetu a druhý k připojení LAN zařízení. Jako LAN lze použít nejen počítač, ale například také síťový disk, což je poměrně šikovná možnost, když vezmeme v úvahu, že přes USB disk nepřipojíme. AirPort Express je dále vybaven jedním USB 2.0 portem, jehož funkce je však značně limitována pouze na připojení tiskárny. Není možné využít stejně jako v případě AirPort Extreme tento port také pro připojení disku. AirPort Express zkrátka umožňuje připojení pouze tiskárny, přes kterou pak můžete vzdáleně tisknout za jakéhokoli počítače v lokální síti. Technický důvod, proč není do portu možné připojit disk nehledejte, pokud chcete jak disk tak i tiskárnu a AirPlay, pak si musíte koupit vše, co Apple v oblasti síťových řešení nabízí.

AirPort Express

Posledním portem je 3,5mm jack konektor, který slouží k připojení sluchátek nebo reproduktorů. Jakmile připojíte reproduktory, stačí z vašeho počítače nebo iOS zařízení použít funkci AirPlay a zvuk začne okamžitě vycházet z reproduktorů připojených k AirPortu. Tuto funkci má pouze AirPort Express a pokud máte AirPort Express umístěn například v obýváku, jedná se o skutečně šikovnou vychytávku, která je během party skutečně efektivní i efektní zároveň.

Wi-Fi 802.11n
AirPort Express narozdíl od svého většího sourozence nabízí „pouze“ Wi-Fi 802.11n nikoli Wi-Fi 802.11ac. To je však jediné, o co vás ochudí, jinak totiž dokáže simultálně vysílat frekvenci na 2,4Ghz a 5Ghz současně. Je tedy jedno zda používáte například starší iPhone 4, který se připojí k 2,4Ghz síti nebo iPhone 5s, který se připojí k 5Ghz síti, obě zařízení můžete používat současně. Zařízení se přitom automaticky připojí k síti s nejlepším dostupným výkonem a pásmem. AirPort Express jsem k AirPort Extreme dokoupil kvůli možnosti využít jej jako extender, tedy jako zařízení, které dokáže prodloužit výkon vašeho stávajícího routeru. Stačí jej umístit v dosahu signálu stávající sítě a poté jej jednoduše nastavit tak, aby „chytal“ signál a šířil jej dále. Pokud máte tedy problém s pokrytím celé domácnosti nebo kanceláří, je Express vhodným řešením, které jak jsme se shodli nejen v článku, ale zejména v diskusi pod ním, budete v případě AirPort Extreme potřebovat. Je však škoda, že když už má Extreme Wi-Fi 802.11ac, tak Express nabízí pouze Wi-Fi 802.11n.

AirPort Express MBP

Nastavení levou zadní
Největší výhodou téměř všech řešení od společnosti Apple je jednoduchost, vše nastavíte během pár minut bez toho, aniž byste kdykoli předtím viděli jakoukoli Wi-Fi síť. Pro nastavení routeru je možné využít buď aplikaci AirPort Utility v Macu nebo stejnojmennou aplikaci pro iOS. Stejné řešení má Apple připraveno také pro uživatele Windows. Aplikace a její uživatelské rozhraní jsou zcela intuitivní a umožňují provádět veškeré změny doslova levou zadní. Můžete vytvořit oddělené sítě, zapínat/vypínat 5GHz pásmo, vytvořit hesla a připojení pro externí disk, pracovat s tiskárnou a tak dále. Zkrátka vše na co si vzpamatujete se nastavuje téměř tak snadno, jako vaše iOS zařízení. Pokud tedy nemáte žádné zkušenosti a nechcete platit za někoho, kdo vám celou síť nastaví, je řešení od Applu skutečně ideální.

iOS AirPort

Resumé
AirPort Express můžete využít buď jako klasický router za rozumnou cenu, který splňuje nejmodernější standardy s výjimkou ac sítě. Lze jej však použít také jako extender již stávající sítě, což je výhoda, ovšem není to nic, s čím bychom se u ostatních routerů nesetkali. Vynikající řešení představuje funkce AirPlay, kterou bohužel na větším routeru od Applu nenaleznete. Co člověka hodně zamrzí je limitace USB portu, do kterého zkrátka nic kromě tiskárny nepřipojíte. Co se dosahu signálu týká, je na tom Express velmi podobně jako Extreme, tedy nijak slavně. Jedná se však o velmi spolehlivé zařízení, které zkrátka funguje a dokáže poskytnout skvělý výkon i v případě, kdy se k němu připojí několik zařízení. Celkově tedy není příliš co vytknout až na fakt, že v případě routerů si uvědomíte, jak Apple řeší své dělení produktů a jejich funkcí tak, abyste si toho zkrátka museli koupit co nejvíc, pokud chcete využívat vše, co společnost dokáže nabídnout. Osobně však očekávám, že Apple již brzy sjednotí AirPort Express a Apple TV.


AirPort Express MBP

Leitz
Vstoupit do diskuze (15)

Diskuze

  Odpověď na můj dotaz očekávám pouze od řádně znalých osob které mají více než přehršel vědomostí a zkušeností a jejich odpověď bude dloize krátká a výstižně obsáhlá…
  Otázka zní: od čeho přesně je ta plechovka?

  Nejlepší AirPort Express byl stejně ten „klasickej“, co vypadal jako nabíječka… 😉

  Simonides: nemozem suhlasit nakolko napr:
  – nevedel robit 2.4 aj 5GHz
  – nevedel express rozsirit express a nemal 2 lan porty cize ak bol v sieli len express tak nebolo mozne vyuzit LAN… 😉

  mna by zaujimal zoznam kompatibilnych tlaciarni, pretoze ta moja nefunguje …

  a sietovy disk sa co mysli ? ma mat externy disk lan port ? ci ako 🙂

  Pozor, ten 3,5 mm jack je optický výstup. Myslím, že žádná sluchátka nepřipojíte. Musíte mít něco, co obsahuje digitální převodník na analog.
  Pro připojení musíte mít k optickému kabelu specální redukci na 3,5 mm optický jack. Dá se koupit v ElectroWorldu, ale musíte pohledat.

  Rozšíření síťe neumí ze stávajícího wifi signálu, ale musíte mít připojení kabelem.

  PF : funguje bez problemu jako wifi extender
  zaroven funguje jak analog tak digital 3,5 jack, prevodnik neni treba ..

  PF: ten 3,5mm výstup je kombinovaný. Umí jak analog, tak optický výstup. Ověřeno.

  Autor: 2500Kč za router, který (mimo Airplay) neumí nic navíc, opravdu nelze považovat za „rozumnou“ cenu. Ten router je ideální pro totálni BFU a nebo blázny, kteří jej mají vedle receiveru a chtějí využívat Airplay (např. já 😉 ).

  Nevýhody:
  – router neumí vypnout 2.4GHz síť a provozovat jen 5GHz.
  – celý je jen 100Mbit, takže na druhý RJ45 jsem musel připojit něco, čemu nižší rychlost nevadí.
  – čím novější airport utility tím méně funkcí. Pro nastavení multicastu jsem musel použít hdně starou verzi.

  Výhody:
  + minimální spotřeba
  + stabilní

  RZ: nebylo to v žádném případě myšleno nijak útočně a už vůbec ne na vás. Nicméně si myslím, že kdo to se sítí myslí vážněji, tak si nepořídí tuto hračku. Já ji kupoval taky a to, že nejde 2.4GHz vypnout a router je jen 100Mbit mě dost nasralo. Úplně zbytečně zahlcuji už tak zahlcené pásmo. Apple prostě marketing umí-už tak dost drahý HW nějak uměle zprzní a lidi si to stejně koupí.

  @Roman Zavřel: BFU se do češtiny překládává jako „Běžný Franta Uživatel“… Angličtinu jistě rád zodpoví strejda NSA Google… 😉

  dostanem sa niekde k tomu zoznamu tlaciarni, ktore to podporuje ? googlim ale nic 🙂

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek