Zavřít reklamu

Apple airport expressApple není jen výrobce Macintoshů, a nejrůznějších iOS zařízení, ke svým produktům se snaží dodat vše, co můžete jako uživatelé potřebovat. V současné době nabízí společnost Apple Inc. dvě řešení pro provozování sítě Wi-Fi. Prvním je Airport Extreme, který nabízí mnoho možností využití, ovšem také si je nechává řádně zaplatit, tento router se prodává za cenu kolem 5000 Kč. Druhým, levnějším, menším a lehčím řešením je Apple Airport Express, který za cený 2160 Kč nabízí vše, co potřebujete pro provozování běžné Wi-Fi sítě ve vašem domě.

Obsah balení

Tentokrát se produkt ukrývá v bílé kartonové krabičce, která se otevírá jako CD a je složena ze dvou částí. To je způsobeno zejména tím, že Apple musí k Wi-Fi zařízení přidávat velké množsví dokumentů, které potvrzují mezinárodní shody, vedle toho ještě přidává jednoletou mezinárodní záruku. V neposlední řadě pak tato polovina balení obsahuje CD, které využijete zejména pro Windows, nabízí totiž aplikaci Bonjour, díky které umožníte bez složitého nastavování tisk z Windows na tiskárně připojené přes Airport Express. V druhé polovině obalu se pak nachází samotný Airport Express a přiložená redukce na evropskou normu zásuvek. Nic víc v balení nehledejte, dokonce tentokrát Apple Inc. nepřiložil ani nálepky s nakousnutými jablíčky.

Design

Jako u každého produktu od Apple, ani Airport nemůže být designově obyčejný, musí být vyjímečný. Airport Express je uspůsoben tomu, aby byl přímo zastrčený do zásuvky, což ovšem u zásuvky s evropskou normou nevypadá tak skvěle jako v USA, když použijete redukci pro Evropu, nepřiléha Airport ke zdi, ale je cca 3 centimetry od zdi, pokud máte zabudovanou zásuvku, pak je to cca centimetr. Bohužel zde Apple opravdu počítá s americkým trhem, kde vypadá Airport Express skutečně luxusně, čehož u nás ani se sebelepší zásuvkou nedosáhneme. Design připomíná Magsafe adaptér pro napájení MacBooků, ovšem o něco větší. Ze spodní strany se nachází tři porty, Ethernet, USB a Analog/Optický 3,5 mm audio jack. Ovšem zase narazíte na drobný problém. Většinou všichni táhnou internetové kabely co nejníže a zásuvky jsou umístěny, například v panelovém domě, kde bydlí v naší republice většina obyvatel, 5 centimetrů nad podlahou. Pokud tedy zapojíte Airport tak jak je to logické, tedy tělem dolů do spodní zásuvky, nemáte šanci do ní dostat kabely. Samozřejmě pokud si stavíte nový dům, můžete s těmito vychytávkami dopředu počítat a vše přizpůsobit co nejvíce, takže problém nenastane. Jedinou kontrolkou, kterou najdete na routeru je LED dioda, jenž svítí zeleně pokud je vše v pořádku, nebo bliká oranžově v situaci, že je něco špatně.

Apple airport express design

Výkon

Airport express Mac + PCDíky specifikaci IEEE 802.11n, je Airport Express vybaven dvěma anténami, ty používají takzvanou technologii MIMO (Multiple-Input Multiple-Out), díky tomu může přenášet síť více datových toků současně. To má za následek až 5x vyšší rychlost přenosu dat, než u běžných routerů a umožňuje dosáhnout až 2x větší vzdálenost pokrytí signálem. Apple Airport Express podporuje 2,4GHz a 5GHz frekvence Wi-Fi, díky čemuž se výrazně snižuje možnost rušení cizími zdroji, které většinou fungují na frekvenci 2,4GHz. Na jeden Airport Express může být připojeno až 10 lidí současně, ti si mohou vyměňovat soubory, hrát hry, surfovat po internetu, nebo bezdrátově sdílet hudbu, případně tisknout. Je vždy velmi pomíjivé tvrdit, jak velký má router dosah, vzhledem k tomu, že nikdy nemáte stejný počet překážek jako ten, co testoval, nadruhou stranu při ideálních testech zase nikdy nedosáhnete toho, aby mezi vámi a routerem nic nepřekáželo. S čistým svědomím mohu říci, že Apple Airport Express pokryje dva třípokojové byty nad sebou v panelovém domě.

Airport Utility

Tato aplikace Mac OS X vám zůstane ukryta u běžných routerů, využijí ji jen Airport Express a Airport Extreme, ty pak můžete plně konfigurovat právě přes tuto utilitu. Můžete vše nakonfigurovat, zapnout, vypnout a nastavit. Skvělé je, že většina routerů se ovládá přes webové rozhraní, které není zcela ideální, namísto toho, vám Apple opět díky tomu, že využijete další jeho produkt dodá další vylepšení, jak jej používat. Nastavení je zcela jednoduché a vším vás na začátku při první konfiguraci navede, takže vše zvládnete za pár vteřin.

Airport

Bezpečnost

specs_security20080115Apple Airport Express nabízí integrovanou bránu Firewall, díky které ochrání váš počítač nebo Mac před útoky ze sítě internet. Samozřejmě můžete namítnout, že to jako majitelé Maců nepotřebujete, ovšem vždy je lepší mít něco mezi vámi a internetem, než být přímo připojen. Firewall je automaticky zapnut a nemusíte nic konfigurovat ani složitě nastavovat, jen zasunete do zásuvky Airport a jste chráněni firewallem, který je u Apple skutečně kvalitní. Samozřejmostí pak je filtrování přístupů do sítě pomocí hesla. Router dále nabízí zabezpečení WPA/WPA2 a WEP 128-bit. Pokud si chcete být skutečně jisti tím, že se do vaší sítě nemůže nikdo dostat, stačí zapnout filtrování Mac adres, které pochopitelně Airport Express také nabízí.

Funkce

Nebyl by to Apple, kdyby nenabízel u svého routeru něco, co jinde většinou nenajdete. Jako první se podíváme na USB, to má bohužel jedinou funkci a nejde hackout, tak aby šlo využít například pro připojení USB disku nebo Flash disku. USB funguje pouze pro bezdrátový tisk a je možné k němu připojit pouze libovolnou tiskárnu s USB výstupem. Nemusíte absolutně nic nastavovat, stačí připojit tiskárnu do Airpor Express a zvolit na počítači nebo Macu tisk. Tiskárna se chová naprosto stejně, jako kdyby byla připojena přímo k Mac/PC. Pokud jste chtěli doteď tisknout z počítače, který nebyl připojen k tiskárně, museli jste soubory složitě posílat, nebo přenášet na USB Flash disku, nyní stačí, když máma sedící v obývacím pokoji zvolí u dokumentu na svém netbooku, který je připojení k Wi-Fi, tlačítko pro tisk a z tiskárny v druhém pokoji automaticky vyjede požadovaný dokument, bez čekání. Pokud se stane, že bude tisknout více uživatelů najednou, Airport Express automaticky zařadí dokumenty postupně do fronty a vytiskne je. Bezdrátový tisk je samozřejmě nutné povolit v nastavení. S příchodem iOS 4.2 na iPhone/iPod touch a iPad, není problém jediným dotykem na vaši obrazovku vytisknout z těchto iOS zařízení vše co požadujete.

AirPlay je funkce, díky které můžete online streamovat do Apple Airportu Express hudbu z různých zdrojů. Airport Express lze připojit pomocí 3,5mm jacku ke kterýmkoli reprobednám, nebo sluchátkům, navíc například námi recenzované airtunes airplayAudioengine A2 reproduktory, dokáží přímo ze sebe napájet AirportExpress! Pomocí iTunes ve vašem PC/Mac nebo iPhone/iPod touch a iPad s iOS 4.2 tak můžete zvolit výstup pro zvuk, buď přehráváte hudbu nebo zvuk filmu přímo ze zařízení na kterém je iOS nebo iTunes, případně zvolíte jako audio výstup Airport Express se zapojeným reproduktorem nebo sluchátky. Bohužel mám pocit, že většina lidí má router umístěný v pokoji, ve kterém má také počítač, v takovém případě pak postrádá funkce streamování zvuku smysl, vzhledem k tomu, že máte Airport metr od počítače, ze kterého chcete zvuk streamovat. Celkově totiž služba mnohem více připomíná marketingový slogan, než skutečně využitelnou funkci. Jedinou výhodou, kterou skutečně vidím je možnost, napojit na Airport Express opravdu kvalitní reproduktory, které máte například v obývacím pokoji, kde nechcete přehrávat zvuk z iPadu nebo z iPhone, jinak totiž vždy můžete využít zabudované reproduktory na vašich zařízeních. Navíc upřímně pokud vám nedostačuje přehrávání přes iPhone nebo MacBook, chcete přehrávat na skutečně kvalitních reproduktorech a jste trošku audiofil, je nesmysl znehodnotit zvuk z takových reproduktorů přehráváním hudby přes Wi-Fi. V takovém případě většinou máte velmi kvalitní kabely, které žádný přenos zvukem nenahradí.

Resumé

Jedná se o kvalitní router, který dokáže pokrýt váš byt nebo dům kvalitním signálem Wi-Fi a to ve dvou frekvencích, právě dělení na 2,4GHz a 5GHz, bych navzdory velké propagace funkcí Airprint a Airplay viděl jako největší výhodu, díky které nemáte problém s rušením, ani s možností připojení různých zařízení. Funkce Airprint jistě uvítáte, pokud nemá vaše tiskárna Wi-Fi modul, což zatím opravdu drtivá většina tiskáren nemá. Naopak Airplay bych až za tak úžasnou vychytávku nepovažoval, díky již zmíněnému malému využití. Skvělou možností je mít přehled nad Airportem Express přímo přes Mac OS X prostřednictví Airport Utility aplikace, kterou nemůžete se žádným jiným routerem využít! Firewall je skvělá věc ať již máte Mac nebo PC, vždy je dobré, když mezi vaším strojem a internetem je router, který dokáže fungovat jako brána Firewall, což Apple Airport Express umí. Je škoda, že ani přes usilovnou snahu hacknout Airport USB aby umožnilo připojit disk, se nepodařilo nic takového udělat, ani našim zahraničním kolegům se to nepovedlo. Samozřejmě není Apple Airport Express nic co byste nutně potřebovali, jedná se spíše o stylovku a pokud již máte v domácnosti přistoroje od Apple za desítky nebo stovky tisíc, proč nemít od Apple také Airport Express.

http://www.iseed.com

Dnes nejčtenější

.