Recenze iPad Air

iPad Air je spomedzi nových Apple produktov snáď jediný, ktorý sa v deň vydania dostal aj na naše územie. Počet dostupných kusov iPhone 5s na Slovensku by sme vedeli spočítať na ruke, iPhone 5c pre zmenu nemusí byť dostupný vo všetkých farbách. Práve preto máme v rukách nový iPad Air, ktorý vyzerá skutočne tak, ako nám napovedal náš ochranný obal, ktorý k nám dorazil iba pár dní pred predstavením tabletu. Na Letem světem Applem vám preto prinášame recenziu iPadu Air, ktorý sa u nás predáva už od 479€ alebo 12 290,- Kč.

Dizajn a displej

Dizajn nového iPadu je prakticky totožný s minuloročným iPadom mini, alebo skôr s jeho prototypom. Už prototypy minuloročného iPadu mini ukazovali, že prístroj bude mať na vrchu pravdepodobne dvojicu mikrofónov, pričom Apple nakoniec túto vizuálnu vlastnosť odstránil. Dvojica mikrofónov sa vracia u iPadu Air a nového iPadu mini s Retina displejom, a tak bude kvalita zvuku vo videách a pri hovoroch ešte lepšia ako doteraz. Použité technológie umožnili stenčiť prístroj iba na 7,5 milimetra, čomu sa prispôsobila aj váha zariadenia. Tá teraz predstavuje len 469 gramov a tento rozdiel som si všimol už pri porovnaní s iPadom 4. generácie alebo dokonca v porovnaní so Sony Xperia Tablet Z, ktorý váži 495 gramov a má hrúbku 6,9 milimetra. Tento môj pocit môže byť spôsobený aj tým, že prakticky už rok používam iPad mini, ktorý váži len 308 gramov a je iba o 0,3 milimetra tenší ako iPad Air.

iPad_Air_mimo

Apple zjavne uplatňuje svoj cit pre nenápadné detaily aj tu a preto sa rozhodol použiť navlas rovnaké tlačítka ako v iPade mini. Bočné tlačítka majú totiž rovnaké rozmery, to však neplatí pre tlačítko Home Button. Ten je v porovnaní s tým na iPade mini väčší približne o 1,5 milimetra. Zaujímavosťou tiež je, že pre stereo zvuk sa na dolnej strane nachádza presne 40 párov dierok, zatiaľ čo u iPadu mini sa jednalo o 28 párov. Užšie hrany spôsobili, že písanie na iPade Air v režime portrétu už nie je také náročné ako v minulosti. Človek s priemernými dlaňami už dokáže bezproblémovo písať na klávesnici, zatiaľ čo u starších modelov mohol byť problém so širšími hranami. Osobne som si všimol, že logo Apple na zadnej strane tabletu je zapustené hlbšie do tela, čím si človek uvedomuje miniatúrnu ryhu medzi logom a šasi. Neviem, či sa jedná iba o chybu pri mojom tablete, alebo sa toto nachádza na každom iPade Air. Retina displej je aj teraz veľmi jasný a čistý a je na ňom vidieť, že iOS 7 je vytvorený skutočne pre tento typ displejov. Čo ma potešilo je fakt, že displej nemá nádych žiadnej farby a tak na ňom vyzerajú všetky farby rovnako kvalitne.

iPad

Pretože sa nám už dávnejšie dostal do rúk ochranný obal pre prototyp iPadu Air, zaujímalo ma, či bude tento obal pasovať aj na finálnu verziu zariadenia. Otvory na zadnej strane obalu pasujú perfektne, no ako som zistil, náš obal je približne o 4 milimetre nižší a o 2 milimetre užší ako iPad Air. Či sa jedná o chybu na strane výrobcu alebo Apple behom vývoja zmenil rozmery zariadenia, sa zrejme už nikdy nedozvieme. Na druhú stranu nám tento obal pomohol zistiť, že iPad Air sa bude dať držať v jednej ruke a že bude mať na zadnej strane otvor pre mikrofón.

iPad_air_letem_svetem_applem

Apple A7: Koná sa 64-bitová revolúcia?

Zásadnou zmenou oboch nových iPadov je prítomnosť nového 64-bit procesoru Apple A7. Je to totiž prvýkrát v histórii ARM zariadení, čo sa niektorý výrobca rozhodol použiť 64-bitový ARM čip v masovo produkovanom zariadení. Tým výrobcom je Apple a práve on sa v tohtoročnej generácii produktov rozhodol použiť revolučný čip. Pre spotrebiteľa je dnes všaktáto zmena len nepatrná, keďže drvivá väčšina aplikácií v App Store je ešte stále vytvorená pre staršie zariadenia. Jedná sa ale o jasnú ukážku toho, že budúcnosť mobilných zariadení a tabletov patrí práve 64-bitovej architektúre a už za necelé tri roky Apple predstaví desiatu verziu iOS, s ktorou navždy opustí 32-bit. Bude sa tento systém volať iOS X? To nevieme, ale vieme, že procesor Apple A7 je neuveriteľne rýchly. Verzia pre iPad je taktovaná na 1,39 GHz a napomáha mu 1GB pamäte RAM. Práve tieto dve vlastnosti sa postarali o to, že benchmark cez GeekBench 3 trval len 31 sekúnd a vykázal ohromný výsledok 2 684 bodov na obe jadrá. Pokiaľ si navyše uvedomíme, že Apple používa rovnaký procesor aj v novom iPade mini, užívateľov malého tabletu čaká gigantický posun vpred. Prvá generácia iPadu mini totiž ukazuje výsledok 499 skóre pri dvoch jadrách a benchmark trval 2 minúty a 38 sekúnd. Práve tu som si všimol, že Apple interne označuje nový iPad Air ako iPad 4. generácie, keďže prístroj nesie v benchmarku označenie iPad4,1.

iPad_air

Tento nárast je možné zaznamenať predovšetkým u hier s vysokokvalitnou grafikou. Načítavanie graficky náročných hier trvá o niečo kratšie, ale ako som si všimol, otváranie produktívnych aplikácií trvá rovnako dlho ako na iPade mini. Jedná sa predovšetkým o sadu iWork, ale týka sa aj niekoľkých ďalších aplikácií z App Store. Na druhú stranu systém iOS 7.0.3 ešte nemusí byť plne optimalizovaný pre iPad Air, keďže sa mi behom používania asi trikrát stalo, že sa niektorá zo systémových aplikácií načítavala veľmi dlho alebo došlo k jej zamrznutiu. Táto chyba je však veľmi ojedinelá a stretol som sa s ňou len vtedy, keď malo dôjsť k otvoreniu aplikácie a nebola predtým vôbec zapnutá. Okrem procesoru Apple A7 je k dispozícii aj koprocesor M7, no v tomto prípade poslúži skôr na šetrenie batérie ako na cvičenie. Predsa len, behanie s takmer 470-gramovým tabletom v ruke nikdy nebolo pohodlné a ani nikdy nebude. Prítomnosť koprocesoru M7 je poznať a aj on sa postaral o to, aby mi iPad pri bežnom používaní vydržal takmer 10 hodín pri bežnom používaní. To v mojom prípade zahŕňalo pozeranie videí cez YouTube, surfovanie na internete, hranie hier, inštalovanie asi dvadsiatich aplikácií, posielanie e-mailov, písanie dokumentov v Pages a niekoľko ďalších činností. Behom používania som niekoľkokrát zmenil jas obrazovky, pričom som sa väčšinou pohyboval na úrovni 60-100% jasu. Apple sa tak snaží udržať rovnakú výdrž batérie a zároveň chce zvýšiť výkon, čo sa mu očividne podarilo.

IMG_8414

WiFi a MIMO

Ďalšia zásadná zmena oproti minulým modelom spočíva vo WiFi anténe. Už minuloročné modely priniesli podporu pre štandard 802.11n a jeho majitelia sa tak mohli radovať z maximálnej prenosovej rýchlosti 150 Mbps. iPad Air ale zachádza ešte ďalej a to aj bez podpory novšieho 802.11ac. Prístroj totiž využíva technológiu MIMO, a teda sa v ňom fyzicky nachádza dvojica WiFi antén, vďaka ktorým sa maximálna prenosová rýchlosť zdvojnásobila na slušných 300 Mbps. Osobne síce doma nemám tak rýchle pripojenie, na druhú stranu som si rozdiel všimol už pri priamom porovnaní rýchlosti medzi iPadom mini a iPadom Air. Zatiaľ čo môj ročný iPad mini hlási rýchlosť sťahovania 43,68 Mbps, iPad Air dokázal na tom istom serveri získať rýchlosť 80,64 Mbps. Pozoruhodná zmena sa samozrejme odrazí na rýchlosti sťahovania aplikácií, keďže sa mi podarilo stiahnuť a nainštalovať Grand Theft Auto: Vice City za necelé dve minúty. Hra pritom zaberá 1,1 GB. Rýchlosť uploadu ostala veľmi podobná a u oboch zariadení dosahovala 10 Mbps.

Rýchlostný test WiFi na iPade mini

Rýchlostný test WiFi na iPade Air

Resumé

Po viac ako 1100 slovách nastal čas, aby som zhrnul svoje dojmy z používania do jedného bodu. iPad Air je priamou ukážkou toho, čo dokážu talentovaní dizajnéri s najnovšími technológiami. iPad Air je výrazne tenší a ľahší, ale zato nekompromisne výkonný. Retina displej a 64-bitový procesor sú niečo, s čím sa v budúcnosti budeme stretávať u každého nového iOS zariadenia. Vďaka použitým technológiám ale tieto dve kľúčové vlastnosti nevyžadujú toľko energie ako v minulosti a práve preto si vystačia s menšou batériou, ktorá zabezpečí rovnako dlhý čas používania na jedno nabitie. Tento bod ale závisí od používateľa a pokiaľ sa rozhodnete používať iPad tak ako ja, dostanete sa na úroveň 9 hodín a 42 minút. iPad ako internetové zariadenie musí dbať na kvalitu internetového pripojenia a preto sa Apple rozhodol osadiť iPad technológiou MIMO, vďaka čomu môže byť rýchlosť sťahovania až dvojnásobne väčšia v porovnaní s ostatnými zariadeniami. Pokiaľ sa však rozhodujete medzi iPadom mini a iPadom Air, veľkosť obrazovky je jediným rozhodujúcim faktorom. Ako bežnému spotrebiteľovi s občasnou chuťou surfovať po internete vo vlaku či pred spaním mi príde iPad mini pohodlnejší, zatiaľ čo iPad Air považujem za pracovný nástroj.

iPad_air_lsa

|
19
Leitz

Diskuze

  Článek na jedničku!!! Jen se chci zeptat zda při hraní nebo náročných aplikacích topí jako iPad 4? Neměl by protože má 28nm technologii….Díky

  Reagovat

  IPad air je super zamiloval jsem si jeho rychlost. Vcera mi ale dosel kozeny Smart cover a je tu par veci o ktere bych se chtel podelit:
  Je krasny a jeho povrchova uprava je zvlastne prijrmna narazil jsem ale na dva problemy tlacitka ovladani hlasitosti se ne zrovna lechce mackaji a i kdyz ipad do coveru vklouzne jako popelka do strevicku dostat ho znej je uz o poznani tesi nechapal jak je to mozne ale dopoval jsem ho skoro 2 minuty z ustavicnym strachem ze but zlomim ipad nebo rostrhnu cover

  Reagovat

  teraz toto je recenzia IPAD AIR alebo iphone 5 s nejakými stojanmi a šošovkou alebo ipadu mini?
  robíte recenziu ipad air alebo ukazujete co všetko mate či aký to ma význam?

  Reagovat

  Bl4de: nie vdaka IGZO displeju, ktory je energeticky menej narocny sa ipad neprehrieva
  skusal som asphalt 8 co je graficky jedna z najkrajsich hier a ipad mal normalnu teplotu

  hry vyzeraju krasne, no tie prave zmeny pri hrach pridu az po aktualizacii real racingu 3 na ipad air /kedze teraz to nefunguje poriadne/ a pri novych hrach,

  zatial len Infinity Blade 3 vyuziva 64-bitovy chip, pri nacitavani hry, velkosti, nasvieteni prostredia, kvalite terenu to vidno, v grafike su jemne zmeny ale je tam viac travy, lepsie vykreslenie piesku na pusti, oblohy a podobne

  iPhone 5 bol graficky vyuzity len pri real racing 3 a jeho lepsie graficke vyuzitie prislo az koncom roka 2012 a neskor v tomto roku, podobne aj novy ipad bude vyuzivat naplno svoj vykon az koncom roka/buduci rok ked vyde novy Modern combat 5, aktualizuju sa sucasne hry a pridu dalsie pecky

  Moje dojmy:
  + pohodlne sa drzi aj v jednej ruke, nie je to na dlhu dobu ale aj tak je to rozdiel v porovnani s ipadom 2
  + baterka na narocnych hrach: 10h 30 minut na jase minimum az 20%
  + baterka na hry,net,kreslenie,komix = 14h 30
  minut na minimalnom jase
  + rychlejsie nacitavanie webovych stranok
  + lepsie wifi, co sa tyka signalu
  – obcasne chyby ios 7 ked nespravne preklopi obrazovku alebo ukaze mensiu klavesnicu
  – pri pismenach vidno jemne zubky, nie vsade ale tak v 30% webov/sem tam pri komixe

  realne vyuzitie bude mat 64-bit az neskor ked da apple viac pamate ram a rpg hry sa budu odohravat v obrovskom graficky krasnom svete, bez loadingov

  myslim si ze najkrajsi displej bude mat ipad mini s retinou pre 320 dpi a viac to bude idealne na knizky a dlhe citanie

  Reagovat

  Dorazil mně z applu hned v úterý (objednával jsem ihned jakmile byl v prodeji) a bohužel sem musel reklamovat, takže ho vracím. Jedná se o již zmiňované problémy s displejem 🙁
  Air je skvělý, lehký a jsem s ním naprosto spokojený – jen kdyby ten displej byl ok.

  Reagovat

  Muj mily drzde: kdybych chtel ukazat co mam tak tam polozim klicky od auta, hodinky a klicky od domu a ne hracky za par korun ktere jak lze pochopit jou na fotkach pro srovnani velikosti. Fotili jsme zrovna i sosovky do recenze ktere nemame ale ktere nam firma pujcila tak jsem to blejsknul dohromady.

  Reagovat

  Hehe nedavno moje dcera spocitala, ze mame v rodine a u blizkych pribuznych cca 16 zarizeni od Apple, to asi drozd101 nerozdejcha:-) a to si s manzelkou dame na vanoce ipady mini 🙂

  Reagovat

  debata na urovni LsA … musi sa zvrhnut na „meranie pipikov“ .. nikoho nezastavam ani nechcem urazat ale Roman trosku nadhladu a profesionality by nezaskodilo … a ozaj nevidim zmysel fotit 2 produkty naraz ked uz fotis ved spravim kazde zvlast, toto nie su poriadne fotky ani iPadu ani objektivu

  Reagovat

  Súhlasím s Drozdom. Ten nadstavec na fotenie je totálne odveci a kazí profesionalnost článku.
  Ak ide o nenápadnu reklamu, dúfam že to aspoň finančne stalo za tu hanbu 😉

  Reagovat

  ryyychlik: tych 16 zariadeni mi pripomina jednu funny reklamu s ipadom ktora konci tym ze manzelka poda manzelovi na toaletu spod dveri ipad s obrazkom hajzelpapiera (apple na vsetko) dufam ze to u vas tak nefunguje:)

  Reagovat

  @LooK @Strycinek Hosi, stejny problem a to mi na podpore Apple borec rekl, ze se s tim setkava poprve. Jsem rad, ze u nas nejsem jediny :D. Pulku displeje jsem mel naruzovelou a cerne pozadi bylo v rozich nazloutle a celkove ruzne prosvicovalo. Do týdne to máme doma, tak snad nám to na druhý pokus vyjde… 🙂

  Reagovat

  Podobne s tim displejem ja mam na iPhone 5s..od zdola nahoru ve prosted displejem mam neco jako duchy nebo cmouhu..a z levy strany kdyz zezhora zatlacim na displej tak to dela neco podobnyho jako kdyz zmacknete lcd obrazovku….neco tak hroznyho sem jeste nevidel..takze sem ho reklamoval a cekam na novej..

  Reagovat

  Zase recenze bez podstatných informací, zda se tablet hodí ke skutečné práci, zda nahradí nootebook atd. Měl jsem Note 10.1 a vůbec jsem nezapínal Ntbk. Práce se soubory Office atd., správa a přenos svých stažených a nakoupených souborů, využívání například veřejných kalkulaček na stránkách oficiálních orgánů atd atd vše fungovalo OK, zvětšení úložiště (Cloud 50 Gb – Air 5 Gb) SD kartou za několik stokorun atd atd to vše bylo OK a za 9 tis. Kč. Považoval jsem to, že se recenze nezmiňují o skutečné využitelnosti pro práci za samozřejmost, proto jsem se rozhodl pro koupi iPadu Air Mercedesu mezi tablety v domění, že si v práci ještě polepším. Opak je ale pravdou. Neustálé zapínání Ntbku, hledání na cokoliv běžného vhodné aplikace atd, většina úkonú je mnohem komplikovanější a zdlouhavější, něco nejde vůbec, otřesné. Chtěl jsem Mercedes mezi Trabanty a mám Trabant za cenu Mercedesu.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz