Zavřít reklamu

iPad Air je spomedzi nových Apple produktov snáď jediný, ktorý sa v deň vydania dostal aj na naše územie. Počet dostupných kusov iPhone 5s na Slovensku by sme vedeli spočítať na ruke, iPhone 5c pre zmenu nemusí byť dostupný vo všetkých farbách. Práve preto máme v rukách nový iPad Air, ktorý vyzerá skutočne tak, ako nám napovedal náš ochranný obal, ktorý k nám dorazil iba pár dní pred predstavením tabletu. Na Letem světem Applem vám preto prinášame recenziu iPadu Air, ktorý sa u nás predáva už od 479€ alebo 12 290,- Kč.

Dizajn a displej

Dizajn nového iPadu je prakticky totožný s minuloročným iPadom mini, alebo skôr s jeho prototypom. Už prototypy minuloročného iPadu mini ukazovali, že prístroj bude mať na vrchu pravdepodobne dvojicu mikrofónov, pričom Apple nakoniec túto vizuálnu vlastnosť odstránil. Dvojica mikrofónov sa vracia u iPadu Air a nového iPadu mini s Retina displejom, a tak bude kvalita zvuku vo videách a pri hovoroch ešte lepšia ako doteraz. Použité technológie umožnili stenčiť prístroj iba na 7,5 milimetra, čomu sa prispôsobila aj váha zariadenia. Tá teraz predstavuje len 469 gramov a tento rozdiel som si všimol už pri porovnaní s iPadom 4. generácie alebo dokonca v porovnaní so Sony Xperia Tablet Z, ktorý váži 495 gramov a má hrúbku 6,9 milimetra. Tento môj pocit môže byť spôsobený aj tým, že prakticky už rok používam iPad mini, ktorý váži len 308 gramov a je iba o 0,3 milimetra tenší ako iPad Air.

iPad_Air_mimo

Apple zjavne uplatňuje svoj cit pre nenápadné detaily aj tu a preto sa rozhodol použiť navlas rovnaké tlačítka ako v iPade mini. Bočné tlačítka majú totiž rovnaké rozmery, to však neplatí pre tlačítko Home Button. Ten je v porovnaní s tým na iPade mini väčší približne o 1,5 milimetra. Zaujímavosťou tiež je, že pre stereo zvuk sa na dolnej strane nachádza presne 40 párov dierok, zatiaľ čo u iPadu mini sa jednalo o 28 párov. Užšie hrany spôsobili, že písanie na iPade Air v režime portrétu už nie je také náročné ako v minulosti. Človek s priemernými dlaňami už dokáže bezproblémovo písať na klávesnici, zatiaľ čo u starších modelov mohol byť problém so širšími hranami. Osobne som si všimol, že logo Apple na zadnej strane tabletu je zapustené hlbšie do tela, čím si človek uvedomuje miniatúrnu ryhu medzi logom a šasi. Neviem, či sa jedná iba o chybu pri mojom tablete, alebo sa toto nachádza na každom iPade Air. Retina displej je aj teraz veľmi jasný a čistý a je na ňom vidieť, že iOS 7 je vytvorený skutočne pre tento typ displejov. Čo ma potešilo je fakt, že displej nemá nádych žiadnej farby a tak na ňom vyzerajú všetky farby rovnako kvalitne.

iPad

Pretože sa nám už dávnejšie dostal do rúk ochranný obal pre prototyp iPadu Air, zaujímalo ma, či bude tento obal pasovať aj na finálnu verziu zariadenia. Otvory na zadnej strane obalu pasujú perfektne, no ako som zistil, náš obal je približne o 4 milimetre nižší a o 2 milimetre užší ako iPad Air. Či sa jedná o chybu na strane výrobcu alebo Apple behom vývoja zmenil rozmery zariadenia, sa zrejme už nikdy nedozvieme. Na druhú stranu nám tento obal pomohol zistiť, že iPad Air sa bude dať držať v jednej ruke a že bude mať na zadnej strane otvor pre mikrofón.

iPad_air_letem_svetem_applem

Apple A7: Koná sa 64-bitová revolúcia?

Zásadnou zmenou oboch nových iPadov je prítomnosť nového 64-bit procesoru Apple A7. Je to totiž prvýkrát v histórii ARM zariadení, čo sa niektorý výrobca rozhodol použiť 64-bitový ARM čip v masovo produkovanom zariadení. Tým výrobcom je Apple a práve on sa v tohtoročnej generácii produktov rozhodol použiť revolučný čip. Pre spotrebiteľa je dnes všaktáto zmena len nepatrná, keďže drvivá väčšina aplikácií v App Store je ešte stále vytvorená pre staršie zariadenia. Jedná sa ale o jasnú ukážku toho, že budúcnosť mobilných zariadení a tabletov patrí práve 64-bitovej architektúre a už za necelé tri roky Apple predstaví desiatu verziu iOS, s ktorou navždy opustí 32-bit. Bude sa tento systém volať iOS X? To nevieme, ale vieme, že procesor Apple A7 je neuveriteľne rýchly. Verzia pre iPad je taktovaná na 1,39 GHz a napomáha mu 1GB pamäte RAM. Práve tieto dve vlastnosti sa postarali o to, že benchmark cez GeekBench 3 trval len 31 sekúnd a vykázal ohromný výsledok 2 684 bodov na obe jadrá. Pokiaľ si navyše uvedomíme, že Apple používa rovnaký procesor aj v novom iPade mini, užívateľov malého tabletu čaká gigantický posun vpred. Prvá generácia iPadu mini totiž ukazuje výsledok 499 skóre pri dvoch jadrách a benchmark trval 2 minúty a 38 sekúnd. Práve tu som si všimol, že Apple interne označuje nový iPad Air ako iPad 4. generácie, keďže prístroj nesie v benchmarku označenie iPad4,1.

iPad_air

Tento nárast je možné zaznamenať predovšetkým u hier s vysokokvalitnou grafikou. Načítavanie graficky náročných hier trvá o niečo kratšie, ale ako som si všimol, otváranie produktívnych aplikácií trvá rovnako dlho ako na iPade mini. Jedná sa predovšetkým o sadu iWork, ale týka sa aj niekoľkých ďalších aplikácií z App Store. Na druhú stranu systém iOS 7.0.3 ešte nemusí byť plne optimalizovaný pre iPad Air, keďže sa mi behom používania asi trikrát stalo, že sa niektorá zo systémových aplikácií načítavala veľmi dlho alebo došlo k jej zamrznutiu. Táto chyba je však veľmi ojedinelá a stretol som sa s ňou len vtedy, keď malo dôjsť k otvoreniu aplikácie a nebola predtým vôbec zapnutá. Okrem procesoru Apple A7 je k dispozícii aj koprocesor M7, no v tomto prípade poslúži skôr na šetrenie batérie ako na cvičenie. Predsa len, behanie s takmer 470-gramovým tabletom v ruke nikdy nebolo pohodlné a ani nikdy nebude. Prítomnosť koprocesoru M7 je poznať a aj on sa postaral o to, aby mi iPad pri bežnom používaní vydržal takmer 10 hodín pri bežnom používaní. To v mojom prípade zahŕňalo pozeranie videí cez YouTube, surfovanie na internete, hranie hier, inštalovanie asi dvadsiatich aplikácií, posielanie e-mailov, písanie dokumentov v Pages a niekoľko ďalších činností. Behom používania som niekoľkokrát zmenil jas obrazovky, pričom som sa väčšinou pohyboval na úrovni 60-100% jasu. Apple sa tak snaží udržať rovnakú výdrž batérie a zároveň chce zvýšiť výkon, čo sa mu očividne podarilo.

IMG_8414

WiFi a MIMO

Ďalšia zásadná zmena oproti minulým modelom spočíva vo WiFi anténe. Už minuloročné modely priniesli podporu pre štandard 802.11n a jeho majitelia sa tak mohli radovať z maximálnej prenosovej rýchlosti 150 Mbps. iPad Air ale zachádza ešte ďalej a to aj bez podpory novšieho 802.11ac. Prístroj totiž využíva technológiu MIMO, a teda sa v ňom fyzicky nachádza dvojica WiFi antén, vďaka ktorým sa maximálna prenosová rýchlosť zdvojnásobila na slušných 300 Mbps. Osobne síce doma nemám tak rýchle pripojenie, na druhú stranu som si rozdiel všimol už pri priamom porovnaní rýchlosti medzi iPadom mini a iPadom Air. Zatiaľ čo môj ročný iPad mini hlási rýchlosť sťahovania 43,68 Mbps, iPad Air dokázal na tom istom serveri získať rýchlosť 80,64 Mbps. Pozoruhodná zmena sa samozrejme odrazí na rýchlosti sťahovania aplikácií, keďže sa mi podarilo stiahnuť a nainštalovať Grand Theft Auto: Vice City za necelé dve minúty. Hra pritom zaberá 1,1 GB. Rýchlosť uploadu ostala veľmi podobná a u oboch zariadení dosahovala 10 Mbps.

speedtest-ipadmini

Rýchlostný test WiFi na iPade mini

speedtest-ipadair

Rýchlostný test WiFi na iPade Air

Resumé

Po viac ako 1100 slovách nastal čas, aby som zhrnul svoje dojmy z používania do jedného bodu. iPad Air je priamou ukážkou toho, čo dokážu talentovaní dizajnéri s najnovšími technológiami. iPad Air je výrazne tenší a ľahší, ale zato nekompromisne výkonný. Retina displej a 64-bitový procesor sú niečo, s čím sa v budúcnosti budeme stretávať u každého nového iOS zariadenia. Vďaka použitým technológiám ale tieto dve kľúčové vlastnosti nevyžadujú toľko energie ako v minulosti a práve preto si vystačia s menšou batériou, ktorá zabezpečí rovnako dlhý čas používania na jedno nabitie. Tento bod ale závisí od používateľa a pokiaľ sa rozhodnete používať iPad tak ako ja, dostanete sa na úroveň 9 hodín a 42 minút. iPad ako internetové zariadenie musí dbať na kvalitu internetového pripojenia a preto sa Apple rozhodol osadiť iPad technológiou MIMO, vďaka čomu môže byť rýchlosť sťahovania až dvojnásobne väčšia v porovnaní s ostatnými zariadeniami. Pokiaľ sa však rozhodujete medzi iPadom mini a iPadom Air, veľkosť obrazovky je jediným rozhodujúcim faktorom. Ako bežnému spotrebiteľovi s občasnou chuťou surfovať po internete vo vlaku či pred spaním mi príde iPad mini pohodlnejší, zatiaľ čo iPad Air považujem za pracovný nástroj.

  • iPad Air si můžete zakoupit v SR u našeho partnera společnosti M:zone
iPad_air_lsa

Dnes nejčtenější

.