Zavřít reklamu

O Applu se mluví jako o společnosti, která vlastní největší hotovost ze všech soukromých subjektů, pokud vynecháme bankovní domy, které jsou v mnoha případech také soukromé. Přesto se společnost, která má na účtu více než 145 miliard rozhodla dobrovolně zadlužit, od investorů si půjčí celkem 17 miliard dolarů. Zdá se vám podivné, proč by se společnost, která má na účtech více než 8,5 násobek částky kterou si půjčuje, zadlužovala? Vysvětlení je poměrně jednoduché. Největší problém s finanční hotovostí společnosti Apple jsme si popsali již téměř před rokem v článku Apple by převodem svých 64 miliard dolarů na zahraničních účtech do USA okamžitě přišel o 22,4 miliardy dolarů, pravděpodobně je tedy investuje do vlastní dodavatelské sítě!

Problém je v tom, že společnost by při převodu svého jmění na účtech mimo USA do amerických bank přišla o neskutečné množství hotovosti a právě v bankách a společnostech mimo území USA, má Apple většinu své hotovosti. V současné době by to podle analytiků mělo být 45 miliard dolarů na účtech v USA a více než 100 miliard dolarů na účtech v ostatních kontinentech z nichž nejvíce zastává Evropa. Společnost tak má na účtech v USA pouze necelou polovinu toho, co slíbila vyplatiti v příštích letech formou zpětného odkupu akcií, vyplacení dividend investorům neboli akcionářům. Apple tak celkově v příštích letech vyplatí více než 100 miliard dolarů, to však na území USA. Aby společnost nemusela platit vysoké daně při převodu svého majetku, raději se zadlužila.

iMoney

Aby společnost získala na účtech v USA hotovost ve výši 100 miliard dolarů, musel by Apple převést více než 85 miliard dolarů, které by po 35% zdanění dokázali společně s financemi které jsou již na amerických účtech vytvořit celkovou hotovost 100 miliard dolarů. Společnost by přitom během jediného okamžiku přišla o 30 miliard dolarů, což je částka o kterou při placení úroků věřitelům ani zdaleka nepřijde. Apple navíc bude akcionářům vyplácet hotovost postupně a tak mu stačí vzít si půjčku na „pouhých“ 17 miliard dolarů, což je však mimochodem největší dluhopisová emise, která se kdy vydala, samozřejmě pokud nepočítáme bankovní sektor. Apple vydá ve spolupráci s bankou Deutche Bank a Goldman Sachs hned několik různých dluhopisů, které budou rozděleny celkově do šesti skupin. Je tedy na investorech, které dluhopisy se rozhodnou zakoupit.

Webové stránky České televize uvedli, že Apple vydá následující série dluhopisů: „Emise Applu přitom bude sestávat z šesti částí. Firma nabídne dluhopisy se splatností deset let za 5,5 miliardy dolarů, pětileté bondy za celkem čtyři miliardy, 30leté papíry za tři miliardy a tříleté obligace za 1,5 miliardy dolarů, všechny s pevným úrokem. Dále vydá tranše s plovoucím úrokem určovaným podle vývoje referenční sazby – tříleté papíry za jednu miliardu a pětileté za dvě miliardy dolarů,“ uvádí ceskatelevize.cz

Společnost tak vyřešila vzniklou situaci nejlepším možným způsobem a místo aby převedla 30 miliard dolarů na účty daňového úřadu, raději zvolila možnost zadlužení. Apple se navíc zadlužil takovým způsobem, že by mohl v případě nutnost své dluhy zaplatiti okamžitě z toho, co má hotově. Společnost si navíc udržela dostatek hotovosti, se kterou může podniknout akvizice i těch největších světových korporací. O tom co pravděpodobně plánuje Apple udělat s hotovostí mimo území USA, se více dozvíte přímo zde.

*Zdroj: The New York Time, Bloomberg TV, 9to5mac.com

Související články

Dnes nejčtenější