Zavřít reklamu

Na podzim jsme vás informovali o tom, že vytvoření Apple Maps a vynechání Google Maps ze systému iOS bylo jedno z posledních rozhodnutí Steva Jobse. Nyní se opět ukazuje, jak geniálně Steve Jobs tuto strategii promyslel a dokázal zabít dvě mouchy jednou ranou. Nerad bych aby článek vyzněl jako obdiv Steva Jobse, ovšem vedení společnosti Apple přiznalo, že právě Jobs byl iniciátorem změny map v operačním systému iOS. Celému Applu se podařilo zákazníkům nejen nabídnout dvě Turn-by-Turn navigace zdarma, ale také získat to nejlepší co Google v současné době v oblasti map dokáže nabídnout. Apple to stálo jen půl roku remcání nad nedokonalostmi Apple Maps.

Nyní nejen že Apple opět získal Google Maps pro platformu iOS, ale ještě celému světu ukázal, jak se vlastně Google choval k zákazníkům Apple produktů. Stovky milionů uživatelů používajících mobilní operační systém iOS totiž bylo odkázáno na to, zda Google do své předinstalované aplikace v iOS přidá nové funkce nebo ne. Jak se ukázalo, Google Maps pro iOS se za pět let téměř nijak nezměnili a novinek bylo opravdu pramálo. Abychom byli nestranní, je pravdou že Google pro The Verge uvedl, že měl snahu své mapy pro iOS vylepšit a tlačil na Apple, aby mu to společnost umožnila. Apple však oponuje tím, že Google chtěl vylepšovat mapy způsobem, který mu umožní přidat do map co nejvíce svých funkcí, spojených s používáním služeb Google. Zákazníci tak měli od google dostat pouze to, co Google přinese jejich registraci nebo využívání dalších služeb. O navigaci nebo podobných změnách však podle Applu nepadla ani řeč.

Vzhledem k tomu, že drtivou většinu zákazníků však nějaké žabomyší války na pozadí mezi společnostmi Google a Apple nezajímají, vnímají celou situaci tak, že v době kdy Apple platil licenční poplatky v řádu miliard dolarů za použití Google Maps v iOS, nedostali zákazníci za pět let téměř žádné novinky. V momentě kdy Apple přinesl své mapy, za méně než půl roku se aplikace Google Maps dostala do iTunes App Store a přinesla vše, co Androidí verze nabízela již dávno a uživatele iOS to nedostali. To se samozřejmě lidem příliš nelíbí a nehází to dobré světlo na Google a jeho přístup k zákazníkům.

Naopak Apple teď z bitvy vyšel jako vítěz, který nejen že nabízí vlastní mapy, ale také donutil Google aby Google Maps pro iOS byly na stejné úrovni, jako je tomu u Android verze. Google zkrátka pod náporem mapových aplikací a navigací pro iOS musel do své vlastní aplikace implementovat to nejlepší a nabídnout tak zákazníkům nové funkce, na které u původních integrovaných map nebyli zvyklí. Najednou jde vše a Google ukázal, že je ochotný dát zákazníkům zdarma kvalitní služby formou iOS aplikace, ovšem to slovo najednou, je to nejpodstatnější. Apple tak za půl roku remcání kolem Apple Maps získal vlastní mapy které může použít v OS X, na což se podle prvních dostupných informací také u verze OS X 10.9 chystá a může je stejně tak dobře použít také v Apple TV nebo připravované Apple HDTV. Zákazníci získali dvojici nových, zdarma dostupných Turn-by-Turn navigací, které přináší Apple Maps a nově také Google Maps a navíc získali to nejlepší, co umí Google v současné době nabídnout. Jak navíc ukázalo uplynulých pět let, Google nové funkce nebyl ochotný zákazníkům nabídnout v době, kdy byla aplikace dostupná jako součást iOS.

Dnes nejčtenější

.