Zavřít reklamu

Vyše 15-ročná séria Need for Speed sa dnes dočkala vydania ďalšieho dielu (alebo remake?), Most Wanted. Hráči závodných hier si zrejme spomínajú na klasiku z roku 2005, ktorá poprvýkrát priniesla do jediného dielu najobľúbenejšie prvky známe z niektorých počiatočných hier. V hre môžeme nájsť rozsiahly otvorený svet, tuning, dobrú muziku a v neposlednom rade aj políciu. Po siedmych rokoch prichádza s rovnomenným titulom štúdio Criterion, ktoré do nového dielu prenáša nové vlastnosti i staré. Ako však dopadol tento diel na platforme iOS?

Prvé spustenie
Po inštalácii hry, ktorá má teraz až 1.7GB a jej následnom spustení sa približne po 7 sekundách načítavania ocitneme priamo za volantom nového Dodge Challenger SRT8, vrámci úvodu do hry, v ktorom nás hra oboznámi s jej ovládaním. V porovnaní s predchádzajúcimi dielmi, ktoré navyše spolu nevyžadovali toľko voľného priestoru, sa tento diel ovláda ďaleko lepšie a pohodlnejšie a zároveň máte pocit istoty, že sa tak ľahko nevybúrate, pokiaľ si to teda neželáte. Po dvojici úvodných závodov nás hra prvýkrát pustí do menu, ktoré je tentokrát priamo sústredené na funkcie, ktoré táto hra vyžaduje. Na úvod tak vždy uvidíme mapu mesta Fairhaven s dostupnými závodmi či ďalšími udalosťami, ku ktorým sa rátajú aj napríklad dostupné upravené autá „NFS Edition“. Tých nájdeme v hre 7, ale v obchode sú dostupné len týždeň. V menu taktiež nájdeme garáž, obchod s in-app nákupmi, údaje o hráčovi a v neposlednom rade aj nastavenia. V nich si môžeme nastaviť druh ovládania, jednotky rýchlosti, hlasitosti zvukov ako aj jazyk hry. Napriek tomu, že hra obsahuje 11 jazykov vrátane ruštiny či orientálnych jazykov, o češtine či slovenčine môžeme aj naďalej snívať.

Autá
Jednou z kľúčových vlastností závodnej hry je zoznam, počet áut. Need for Speed: Most Wanted sa samozrejme tejto zásady drží a tak v najnovšom dieli známej závodnej série nájdeme až 46 áut, medzi ktorými tentoraz popri luxusných kúskoch od Lamborghini, Porsche či Bugatti nájdeme aj štvoricu terénnych vozov – Hummer H1 Alpha, Ford F-150 Raptor, Range Rover Evoque a Jeep Grand Cherokee SRT8. Samozrejmosťou sú aj ďalšie, pre sériu typické autá, ako aj klasické novodobé pouličné autá, teda BMW, Nissan, Subaru, Mercedes-Benz a samozrejme kopa ďalších. Za zmienku taktiež stojí aj spomienkový bonus od autorov v podobe modro-bielej BMW M3 GTR, slávneho maskota série, ako aj pôvodného dielu z roku 2005. Jednou z vecí, ktoré si však ihneď všimnete, je absencia tuningu. Presne tak, tuning v tomto Need for Speed nenájdeme a v porovnaní s predchádzajúcimi mobilnými dielmi orezávanie zašlo až tak ďaleko, že spočiatku budete mať len možnosť zmeniť si farbu vozidla. Časom však odblokujete možnosť aplikovať modifikácie, ktoré vám umožnia napríklad ochrániť vaše auto pred väčším poškodením, rýchlejšie dopĺňať nitro alebo vylepšiť držanie na vozovke. Investície do upgrade však platia len počas jedného závodu a tak je veľmi diskutabilné, či sa oplatí do nich vôbec investovať, ak to nie je nutné. A ako sa odomykajú autá? Prístup k väčšine áut získavate s narastajúcim počtom Speed Points, pár áut zas získate dokončením konkrétnych závodov.

Fairhaven City
Hra Need for Speed: Most Wanted je osadená do fiktívneho mesta Fairhaven City na východnom pobreží Spojených štátov, ktoré je momentálne asi jediným mestom v danej oblasti, ktoré nepostihol hurikán Sandy. Toto mesto sa vyznačuje svojou rôznorodosťou, nájdete tu takmer všetky jestvujúce prostredia, od hustej mrakodrapmi posiatej sieti ulíc až po vidiecke štruktúry či lesy. Táto rôznorodosť sa však netýka tunajšej polície, ktorá sa vás pokúsi dolapiť len v troch autách. Spočiatku vás bude prenasledovať Dodge Charger, ktorému v prípade neúspechu či intenzívnejšej naháňačky príde na pomoc terénny policajný Ford. A ak vás nezastavia ani tieto dva, FCPD má stále v rukáve eso v podobe tmavomodrého Chevrolet Corvette. Protikladom a zároveň najväčším nepriateľom mužov zákona je desiatka najhľadanejších pouličných jazdcov, ktorí sú v databáze známi pod menom „Most Wanted“. Vašou úlohou je prebojovať sa na prvé miesto zoznamu a poraziť tak súperov, ktorí sa svojho ranku nehodlajú len tak vzdať. Narozdiel od vás, oni majú vytuningované autá, čo je celkom nespravodlivé voči hráčovi, ak navyše vezmeme do úvahy, že ich autá jednoducho nebudeme môcť získať.

Zvuková stránka hry je na výbornej úrovni, zvuky áut sú však v prípade tých rýchlejších predsa len celkom nereálne. Soundtrack tentokrát obsahuje pätnásť skladieb zväčša od neznámych autorov, no nájdeme tu aj známe kúsky ako napríklad ‚Galvanize‘ od The Chemical Brothers či remix zvučky CSI: New York, ‚Won’t Get Fooled Again‘ od The Who. K prívetivému repertoáru by bolo vhodné umiestniť do hry aj linky na iTunes Store, pre prípad, že by hráči mali záujem zakúpiť si niektoré z pesničiek. Ako sú na tom sociálne funkcie hry? Vyzerá to tak, že EA nechce podporovať iné ako svoje hráčske sociálne služby a tak na Game Center môžeme zabudnúť. Miesto neho tu máme službu Origin, ktorá okrem povinnej registrácie umožňuje nájsť priateľov cez Facebook či pozývať ich cez službu samotnú. Tá okrem štatistík prináša hráčovi až 105 achievementov, ktoré sú roztriedené do kategórii Singleplayer, Driver Test, Cars a Social. Zaujímavosťou je prepojenie štatistík na mobilnej verzii s verziami na ostatné platformy, vrátane nepopulárnej Playstation Vita. Bod, ktorý by som vo finálnom hodnotení za túto vymoženosť hre pridal, zároveň musím strhnúť pre absenciu multiplayeru. Ten by sa hre hodil a určite by pridal sociálnej službe Origin na sociálnosti. Nakoniec by bolo dobré vyriešiť kompatibilitu hry so zariadeniami iOS. Hra vyžaduje pre svoj beh minimálne iOS 4.0 a podporuje všetky telefóny iPhone počínajúc modelom 3GS, iPod Touch tretej až piatej generácie a taktiež hru rozbehneme aj na tabletoch iPad. Na iPhone 3GS ide Need for Speed plynulo, no k tomu bolo potrebné prístroj reštartovať, keďže bez tohto kroku ma hra nechcela pustiť do tretieho závodu.

Záverečné hodnotenie
Po takmer dvojročnej prestávke sa séria Need for Speed vracia na obrazovky dotykových zariadení spoločnosti Apple s dielom Most Wanted, ktorý by mal podľa slov vývojárov znázorňovať ich víziu klasického dielu z roku 2005. Mobilná verzia prináša inováciu vrámci ovládania, dáva si záležať na grafike i samotnom spracovaní hry, keďže počas celej hry som si nevšimol jedinú chybu v kóde hry. Nič však nie je dokonalé a tieto chyby vynahrádza absencia multiplayeru, ktorý by tejto hre ulahodil. Rozhodujúcim faktorom v prípade nového Need for Speed je najmä cena – 5,99€.

Související články

Dnes nejčtenější