Zavřít reklamu

ipoood
Hned na úvod mi dovolte říct, že recenzovaný iPod nano 6. generace je ze řady RED Products, tedy produktů, z jejichž prodeje jde výtěžek na boj proti HIV v Africe. Je ve stejné barvě jako Nike Lace UP a pokud můžete, kupte si právě tuto barvu a podpořte dobrou věc. Po recenzích iPod touch 4. generaceiPod shuffle 4. generace vám nyní přinášíme také recenzi posledního nového přírustku do rodiny Apple, iPod nano 6. generace. Jak vypadá iPod nano 6. generace pod drobnohledem se můžete dozvědět v našem článku. Omlouváme se, ale videa a fotografie přineseme příští týden, plánujeme podobnou kvalitu jako u recenze iPod touch 4. generace.

Obsah balení

Krabička nového iPodu nano je jen o něco málo větší než balení iPod shuffle 4. generace, opět z plastu s minimem místa na cokoliv navíc. Samotný iPod je přilepen k horní vrstvě krabičky a má na displeji fólii s obrázkem. Pod ním se již ukrývá prohlášení o shodě a jednoletá mezinárodní záruka. Tentokrát je v balení návod, podle kterého vážně pochopíte 100% všech funkcí okamžitě a to pouhým pohledem na obrázky, může za to podobnost operačního systému s notoricky známým iOS. Fólie s nálepkami tentokrát nese pouze jedno nakousnuté jablíčko. Majitelé RED Product edice navíc najdou v balení ještě speciální tvrdou kartu, na které jsou informace o programu pro boj proti HIV v Africe. Dále se v balení nachází typická sluchátka Apple a synchronizační kabel, cokoliv dalšího byste hledali v balení marně, ovšem nic víc samozřejmě ani nepotřebujete. Škoda, že Apple Inc. kašle na doplňky a nevyrábí ani originální obaly ani stojánky pro nové iPody. iPod nano 6. generace je totiž krásný šperk pro váš stůl, ať již doma nebo v kanceláři, ovšem mnohem lépe by vypadal na elegantním Apple docku, který bohužel Apple nemá v nabídce. Asi spoléhá na výrobce třetích stran, ale já chci originál, má to přece své kouzlo!

fafa

Design

Tělo iPodu je celé pokryto jednotnou barvou, podle toho kterou si zvolíte z růžové, zelené, žluté, šedé, stříbrné, modré, případně červené – Product RED (boj proti HIV v Africe). Z těla následně zhruba milimetr nad jeho povrch vystupuje černý rámeček, který lemuje okraje displeje.  Díky tomu není vhodné iPod používat jako hodinky, poškrábali byste jej okamžitě. Display o rozměru 1,54″, tedy 240×240 pixelů je až neuvěřitelně jasný, opravdu je jas při nejvyšší hodnotě tak velký, že údaje na displeji přečtete bezproblému na přímém slunečním světle. Jelikož není vybaven technologií IPS, je jeho viditelnost a pozorovací úhly srovnatelné s displejem iPod touch 4. generace, jehož recenzi včetně srovnávacích videí si můžete přečíst zde. Displej však trpí na otisky prstů ještě mnohem více než iPad, iPhone nebo iPod touch, jakýkoli sebemenší dotyk čistou rukou je na něm vidět.Celé tělo je velmi pevné a tlačítka jdou mačkat zhruba stejnou silou jako u iPod shuffle 4. generace. Zabudovaný 30pin Dock konektor a sjack na sluchátka působí také velmi bytelně a nemám strach, že by se mohlo jak jedno tak druhé při neopatrném zacházení vyrvat nebo jinak poškodit.

U iPodu shuffle jsem bral clip spíše jako nutnost, kde jinde jej nosit, když je tak malý. Nyní je však malý také iPod nano, proto dostal do vínku i on clip. Teď jej však vnímam zcela jinak, jako super věc, která vám pomůže při tréninku a zároveň při běžném použití ve městě nijak nepřekáží. Buď dáte iPod do kapsy a clip nemáte důvod řešit, nebo máte trenýrky a tričko, pak můžete při tréninku nebo strečingu využít snadného přecvakávání po oblečení. Bohužel zmáčknutí clipu opět vyžaduje poměrně větší sílu a musíte stisknout také displej, který je jak již víte velmi náchylný na otisky prstů. Navíc je zde stejný problém jako u shuffle, je to přístroj pro sport, tak proč proboha, když mám spocené ruce mi v nich klouže! Škoda, že neobsahuje iPod také Bluetooth a věřím, že příští generace bude právě touto technologií vybavena a možná bude Apple také dodávat kompatibilní sluchátka. Použití s clipem by dostalo ještě zcela nový rozměr, na to si však počkáme, pokud se vůbec dočkáme.

Apple také mediálně hodně upřednostňuje jeho sportovní využití před běžným poslechem. Celá řada je nyní rozdělena na 3 typy posluchačů. Běžnému posluchači plně dostačuje iPod shuffle 4. generace, naopak náročnému hráči nebo posluchači doporučuje sám Apple koupi iPod touch 4. generace, pro sportovce a hodně aktivní lidi je určen právě recenzovaný iPod nano. On totiž skutečně sportovní je a to nejen díky svým rozměrům! Rozměry jsou sice jak říkám ideální na sport, ale při běžném provozu například ve městě, bych měl osobně strach jej uprostřed metra vytáhnout z kapsy a změnit písničku. iPod nano 6. generace sotva udrží v ruce moje 50 kilová přítelkyně, natož pak pořádný chlap. Když jej chcete ovládat a držet jednou rukou vypadá to tak, že prostředníčkem a ukazováčkem držíte tělo a palcem ovládáte display, což není zrovna stabilní při mačkaní v metru. Idelní je opravdu iPad držet dvěma prsty a druhou rukou jej ovládat, případně  ho pak ovládat když je na něčem přidělaný za clip. Navzdory malé velikosti, dokáže přehrávač na jedno nabití přehrávat hudbu až 24 hodin, to však uvádí Apple a je to pravda, ovšem pokud budete mít vypnutý displej a celou dobu na něj nesáhnete. Pokud si s iPodem hrajete a stejně jako já jej testujete, není problém baterii vybít za 5-6 hodin, ovšem při plném podsvícení displeje a neustálé práci, při které je displej zapnutý. Nabití na 100% kapacity trvá zhruba 3 hodiny a na 80% je iPod nabit již po hodině a půl.

rrgwg

Operační systém & Software

Firmware, nebo lépe řečeno operační systém nového iPod nano 6. generace je podobný iOS, má multi-touch ovládání, využívá akcelometr, má ikony podobné těm z iOS, a podobné menu, ovšem iOS to není a to pochopíte již po prvním spuštění. Díky absenci jakéhokoli home tlačítka se pohybujete v celém systému pouze pomocí gest a na předchozí obrazovku se vrací odsunutím stávající obrazovky k pravému okraji displeje, to je občas zdlouhavé, ale použitelné řešení. Pohyb mezi jednotlivými screeny je jiný jak v iOS, takový trošičku těžkopádný, to je ovšem pravděpodobně pouze klam, způsobený velikostí displeje. Jeho velikost je také rozhodující při komfortu ovládání, který je úplně jiný, než v případě zařízení s iOS, často se vám totiž stane, že omylem spustíte něco, co nechcete.

Bohužel mi připadá, že iPod nano je co se softwarového vybavení týká pouze betaverze, nebo nějaký prototyp. Chybí zde naprosto vše a kromě fotek, hudby, krokoměru, rádia, voiceover a Nike+ již nic víc nehledejte. Nemůžete si přehrát video, podívat se na kontakty, udělat poznámku nebo zahrát jednoduchou hru, to jsou  nadstavby. Co mě však zaráží mnohem více, je například nemožnost zvolit si fotku jako tapetu na pozadí. To je možná ještě prkotina, ale proč si proboha nemůžu nastavit dobu podsvícení displeje?! Další záhadnou funkcí je samotný přehrávač, který nelze vypnout. Ano zní to směšně, ale od okamžiku kdy poprvé spustíte přehrávač nejste schopni ho vypnout. Vždy můžete přehrávané album pozastavit pouze pomocí funkce Pauze, tlačítko na ukončení přehrávání chybí, takže od prvního spuštění nějaké písničky již vždy budete mít v pravém horním rohu ikonku pauze. Upřímně, více debilní výmysl jsem ještě nikdy neviděl! Co se hudebního přehrávače týká, příjde mi, že hodně počítá s využitím Genius Mixů a Playlistů. Když nejste zrovna osobní DJ, který si vytváří své Playlisty, máte ikonky přímo na možnosti zobrazení hudby podle žánru, skladatele, alba, nebo názvu. Bohužel, pokud některé tlačítko nepoužíváte, nemůžete jej smazat, například já nikdy nevyužil Genius mixy, ale smazat toto tlačítko z menu není možné. Ikony lze pouze přesouvat po displeji. Multitouch má jediné vyuižití a tím je otáčení displeje dvěma prsty, což se hodí, když přichytíte iPod na oblečení, jiné využití však bohužel zatím chybí. Dokonce můžete také zapomenout na zvětšování fotografií dvěma prsty, ty lze sice zvětšit, ale pouze poklikáním na display jedním prstem.

Příjde mi, jako by byl nevyužitý potenciál celého zařízení, ať již věcmi jako je nemožnost nastavení fotky jako tapety, nebo naopak další funkce, již zmíněné. Nehledě na to, že když je iPod nano tak sportovně přívětivý, což skutečně je, hodily by se další sportovní funkce, jednoduché klikací počítadlo, kde byste si zadávali série a počty cvičení, možnost prohlížení tréninkového plánu a tak dále, tím by se totiž ještě více přiblížil sportovcům a dodal jim vše co chtějí. Z vlastní zkušenosti totiž vím,  že tyto funkce jako je počítadlo sérií využijete a po 3 hodinách na tréninku si v následující posilce už vážně nedokážete zapamatovat, jestli jdete sérii po třetí, nebo po čtvrté. Doufám, že se bude firmware dále vyvíjet a Apple jej rozšíří o tyto funkce, možná takový typ pro samotnou společnost je, aby zkusila více spolupracovat se sportovci, pro které je přístroj primárně zaměřen stejně jako když vyvíjela s Nike systém Nike+! Ono totiž když z vás teče ot tak, že si myslíte že prší a přitom je venku -20C, využijete jiné funkce než inženýr za stolem v Curpertinu. Je otázka, zda podporuje OS v iPod nano 6. generace Xcodes aplikace a mohlo by být otevřeno pro App Store, potenciál rozhodně má. Ovšem zase by mohl nastat problém, jelikož nevíme zda se v jeho těle nachazí pravý akcelelometr, nebo jen čip podobný těm v digitálních fotoaparátech, podle kterého určují pozici přístroje horizontálně a vertikálně. Dle mého názoru však můžeme v nejbližší době očekávat update pro firmware, který alespoň částečně rozšíří využití možností tohoto přístroje.

ppppg

Display

Display umožňuje nastavení podsvícení, ale bohužel již neumožňuje nastavení délky podsvícení, což je rozhodně zvláštní a doufám, že se to brzo změní a nejde jen o to aby Apple opravdu dosáhl tak dlouhé výdrže baterie. Jas podsvícení je velmi výrazný i na přímém slunci, ovšem pokud by se vám to nezdálo, tak je zde možnost nastavení režimu Black and White, který ještě více umocní výraznost displeje. Ačkoli opravdu displej není vybaven technologií IPS, jedná se o kvalitní displej, jenž jde pozorovat z prakticky stejných úhlů, jako iPhone 4, opravdu nesnese srovnání s iPod touch 4. generace, ale s iPhone 4! displej nabízí rozlišení 240×240 bodů na 1,54″, což odpovídá 220 pixelům na jednom palci. O Retina displej se tedy pochopitelně nejedná, ale opravdu je velmi jemný a jako kapesní fotorámeček rozhodně nehledejte náhradu, lepší než iPod nano 6. generace nenajdete. Ovládání jsem již hodnotil v souvislosti s konstrukcí a velikostí displeje, ovšem nadruhou stranu je nutné podotknout, že je ovládání velmi svižné a není problém cokoli udělat rychleji než s kolečkem u předchozí generace.

Voiceover

Voiceover se snaží nahradit displej, pokud při přehrávání písničky stisknete dané tlačítko, vyvoláte tím informace o interpretovi, skladbě a albu. To stejné platí u Playlistů a procházení alb. Vzhledem k tomu, že se do iPodu reálně vejde kolem 3500 písniček, což by mohlo představovat 170 alb, je tato funkce při naplněném iPodu nano nepoužitelná, s přihlédnutím ke kapacitě 8, nebo 16GB, ve který se prodává. Pokud totiž například chcete album, které je až jako čtyřicáté v pořadí, musíte si vyslechnout názvy všech třicetidevíti alb předtím. Nejde ani tak o to kolikrát musíte mačkat, ale o to kolik si musíte vyslechnout informací, než se dostanete k žádanému albu, navíc pokud budeme brát, že přeříkání názvu průměrného alba trvá Voiceover zhruba 2 vteřiny, budete dobrou minutu a půl pouze mačkat a poslouchat. Zcela tak odpadá možnost během přehrávání alba si najednou pustit zcela jinou písničku z jiného alba a poté se vrátit k původnímu přehrávání. Tato akce by vás stála zhruba tři minuty času a to už si rozmyslíte, zda písničku opravdu chcete slyšet. Ale i přesto je to rozhodně lepší, než v hudbě beze smyslu listovat a poslouchat každou písničku, než zjistíte z jakého je alba. Obzvláště pokud posloucháte jednoho interpreta a máte v iPodu jeho 4 alba, lehko zapomenete z jakého alba je konkrétní písnička, která právě hraje. VoiceOver zvládá následující jazyky: angličtinu, češtinu, mandarínskou čínštinu, francouštinu, holandštinu, italštinu, japonštinu, němčinu, polštinu, portugalštinu, řečtinu, španělštinu, švédštinu a turečtinu. Voicever má také jednu výhodu, dokáže si skvěle poradit s diakritikou a slova jako je Líšeň, Národní Park Šumava, Nejroztomilejší a tak dále, vám přeříká bez větších problémů. Samozřejmě tyto slova již znějí trochu roboticky, pokud však máte alba a písničky převážně od zahraničních interpretů, iPod nano 6. generace je přeříká přirozeným mluveným slovem. Funkce Voiceover je podle mého názoru těžko využitelná už při iPodu shuffle s kapacitou 2GB, natož pak u kapacity 4x nebo 8x vyšší.. Zkrátka je tento přístup k ovládání velice zdlouhavý a nudný, iPod by vás měl přece bavit, ale Voiceover vás unudí k smrti. A upřímně zrakově postižený si koupí samozřejmě shuffle, jelikož nahmatá krásně jeho tlačítka, nebude si kupovat iPod nano s dotykovým displejem.

oo

iPod nano a Nike+ & Sport

iPod nano je perfektní přehrávač pro sprtovce, ať již na běhání, kde můžete využít technologii Nike+, nebo do posilovny, kdy se naopak uplatní jeho clip a můžete jej připnout i na oblečení bez kapes. Při běhání díky nízké váze (21gramů) kolíček bezpečně iPod nano udrží a nemusíte se bát, že vám upadne, ani při prudším tréninku. Krokoměr je fajn věc pro normální lidi, kteří chtějí mít přehled a také super funkce pro běžce. Hned vám vysvětlím proč. Když běžíte sami, těžko zvládnete zachovat tempo. Sice uběhnete například za 3 minuty kilometr, ale nevíte jestli jste 990 metrů uběhli za 2:30 vteřin a dalších 10 metrů jste běželi 30 vteřin. Těžko dokáže i profesionální běžec, běžet pořád ve stejném tempu. Můžete to dokázat právě díky krokoměru tím, že víte kolik kroků uděláte za minutu a budete se toho držet, tím eliminujete výpadky tempa, v reálu se pak stačí kontrolovat jak rychle se načítají kroky na displeji. Krokoměr funguje opravdu dobře a přesně, pokud chcete mít také kontrolu nad kaloriemi, nezapomeňte nastavit vaši aktuální váhu. Přehledný kalendář, ve kterém vidíte historii ušlých kroků je jen třešničkou na dortu. Je jedno kde máte iPod umístěn krokoměr pracuje na principu využití akcelometru a pochopitelně jej můžete záměrně oblbnout, ovšem to asi nechcete. Jinak je jedno zda jej máte v kapse, nebo jej máte v ruce, měří zkrátka pohyb a automaticky podle průměru vypočítá počet kroků.

nike

FM Rádio

Rádio stejně jako u předchozí generace není jen tak běžné rádio, umí zastavit čas. Díky funkci Live Pauze, můžete kdykoliv během přehrávání rádia stlačením displeje pozastavit přehrávání a to až na dobu 15 minut. O stejný čas lze také přetočit rádio zpět. Apple prezentuje možnost, díky které můžete stisknutím tlačítka uložit název právě přehrávané písničky a následně si ji po synchronizaci s iTunes stáhnout z iTunes Store. To je sice pravda, ale během testování se mi nepodařilo získat z rádia názvy písniček. Zkoušel jsem naladit nejznáměnjší rádia jako jako je KISS Hády, Evropa 2 a tak dále, ale ani jedno rádio nevysílalo názvy písniček, pouze svá jména. Přitom na běžném rádiu se mi názvy písniček zobrazují, po pár hodinách zkoušení jsem to vzdal a názvy písniček se mi zobrazit nepodařilo, tím pádem ani uložit písničky do oblíbených, což by stejně nemělo efekt, jelikož v ČR a SR není iTunes Store, jenž dává s touto službou další rozměr. Posloucháte rádio, písnička se vám libí, stisknete displej, uložíte písničku, doma synchronizujete a okamžitě si ji za par korun koupíte na iTunes Store. K použití rádia potřebujete mít zapojená sluchátka, které slouží jako anténa. Síla signálu a příjem je kvalitní a nesetkal jsem se s problémy. Rádio je rozhodně potěšující funkce, kterou iPad nano 6. generace dostal a díky níž nejste odkázani pouze na hudbu nahranou v jeho paměti.

iPod nano jako hodinky?

Nevím, možná už jsem starej, ale nedovedu si představit jej takto používat, i když spousta zahraničních firem  vyrábí příslušenství. Na rozdíl od Nike+ SportBand, kdy každý ví, že jste sportovec a bere to tak, postrádá iPod nano 6. generace patřičnou eleganci. Budete více než elegantní člověk nebo sportovec vypadat jako typický geek, v podstatě mi to příjde stejně ulítlé, jako hodinky s kalkulačkou. Nehledě na to, že s hodinkama často o něco zavadíte a iPod nemá zrovna safírové sklíčko, pokud jej budete nosit jako hodinky, brzo bude hodně poškrábaný, přesto že jej budete chránit jako oko v hlavě. Navíc díky nízké váze okamžitě zapomenete, že vůbec máte něco na ruce, což ještě umocní různé nárazy „hodinek“. Navíc mi trošku uniká smysl, když nano neobsahuje Bluetooth, to bych si pochopitelně při běhání nebo v posilovně dokázal představit a bylo by to super, v podstatě Nike+ SportBand s možností přehrávání hudby! Ovšem to iPod nepodporuje, jste odkázáni na sluchátka s kabelem. Jasně pokud je vám 15 budete jej takto nosit, v 20 si to  nedovedu představit a znovu ho takto začnete používat zhruba kolem 70 roku života. Takže resumé je takové, že není problém si za 5 minut pásek vyrobit, nebo si jej za zhruba 20 Euro koupit od různých výrobců, ovšem skutečně to chcete? Chcete navíc nabíjet své hodinky každý den? Pokud se však podíváte na funkce hodinek, jsou skvělé, máte úsekové stopky, datum, světové časy a minutky, vše snadno ovladatelné.

bsbsb

Resumé

Pokud jste sportovec, neváhejte a kupujte! Jestli jste nároční na funkce a další vychytávky, neváhejte a kupujte iPod touch 4. generace. V momentě kdy ráno jezdíte metrem do školy nebo do práce kupte si iPod shuffle 4. generace. Ano samozřejmě můžete využívat iPod nano jako dosavadní generace přehrávačů z rodiny Nano, ovšem musíte si uvědomit, že v současné době nedisponuje přehrávač většinou rozšiřujících funkcí, kterými předchozí generace nano. Přehrávač má dobrý potenciál, který však zůstal nevyužit a navíc jeho operační systém trápí chyby, jako nemožnost nastavení vlastní tapety, nastavení délky podsvícení a nebo například možnost úplně vypnout funkci přehrávání hudby. Opět mi příjde, že Apple se snažil o co nejmenší design, ale již zapoměl pořádně otestovat software. Doufám, že se bude příští generace vracet stylově k původnímu iPodu nano, nyní se podle mě totiž jedná pouze o iPod shuffle s displejem a funkcí krokoměru a Nike+ navíc, jelikož v recenzi na shuffle jsem právě Nike+ zmiňoval jako funkci, která mi jediná chybí. Nevím jak budou iPod hodnotit jiné redakce, ovšem jde o to, že pokud běháte kolem baráku abyste „vyzkoušel“ nike+, nikdy toho nedosáhnete. Pokud jste sportovec tak víte sami stejně jako já, že po třech hodinách tréninku potřebujete něco pevného a vetšího pořádně uchopit do ruky a totálně zničenej i tak dokázet držet iPod po dobu, dokud se nepodíváte na displej. Navíc chcete přepínat při běhání v zimě také hudbu v rukavicích, což na nové generaci nejde, nechcete také upocenou rukou sahat na displej, kolečko je v tomto smyslu praktičtější. Pokud tedy chcete využívat technologii Nike+ a jste opravdový běžec, kupte si ve výprodeji 5. generaci iPod nano, věřte mi, naběhal jsem s touto technologií 900Km.

Dnes nejčtenější

.