Zavřít reklamu

ipod-nano-recenziaiPod změnil svět. Byl to revoluční produkt. Dokázal změnit nejen způsob, jak posloucháme hudbu, ale i celý hudební průmysl. Bohužel se jeho čas pomalu, ale jistě krátí, což Apple potvrdil tím, že září tohoto roku ukončil prodej legendy v podobě iPodu Classic. Vše nasvědčuje tomu, že nejspíše celá řada iPodů časem zanikne, přece jenom je vidět, že Apple těmto zařízením něvenuje skoro žádnou pozornost. To je špatná zpráva pro spoustu uživatelů, jelikož je iPod kouzelným produktem, který spousta lidí stále miluje. Pojďme si alespoň nostalgicky zavzpomínat na život zařízení, které převrátilo svět naruby.

iPod se stal skutečností díky Stevu Jobsovi a jeho strategii digitalizace. Život se měl stát digitálním. Lidé používali spoustu zařízení, od digitálních kamer a fotoaparátů po MP3 přehrávače. Počítač byl centrálním zařízením, na kterém se dalo upravovat fotografie a videa nebo spravovat písničky. Jobs zadal programátorům Apple úkol, aby vytvořili šikovný software pro tyto běžné úkoly. Když se na zmíněném softwaru pracovalo, přišlo se na to, že všechny MP3 přehrávače jsou příšerné. Jobs se tedy zeptal svého nejlepšího hardwarového inženýra, Jona Rubinsteina, jestli by s tím Apple nemohl něco udělat.

ipod_cutaway1

Rubinstein na projektu pracoval několik týdnů, ale nakonec dospěl k závěru, že současné technologie markantní zlepšení neumožňují. Buď by zařízení bylo moc velké, nebo by byla špatná výdrž baterie, nebo by byla malá kapacita paměti. Jon to už chtěl vzdát, což se ale změnilo při běžné návštvěvě Toshiby, která Applu prodává pevné disky. Na konci jednoho jednání pracovníci Toshiby ukázali Rubinsteinovi prototyp nového 1,8-palcového pevného disku, se kterým nevěděli co dělat. Rubinsteinovi ale bylo hned jasné, že se kouká na klíč k novému iPodu.

Rubinstein najal inženýra Tonyho Fadella. Ani ne za devět měsíců měl Fadellův tým hotový první produkt. Guru marketingu Apple Phil Shiller navrhl ovládání pomocí známého scrollovacího kolečka, protože to byl jednoduchý systém, jak se orientovat ve stovkách písniček. Aby se věci urychlily, Apple se rozhodl iPod sestrojit z částí, které se daly běžně koupit a které nepotřebovaly žádný vývoj – šlo o části jako pevný disk od Toshiby, baterie od Sony a čipy od Texas Instruments.

ipod_concept

Jméno “iPod” přišlo od Vinnieho Chiecoa, který se věnoval reklamě a marketingu. Hned, jak spatřil první iPod, si vzpomněl na slavnou hlášku z filmu 2001 od Stanleyho Kubrika: „Open the Pod Bay doors, Hal.” Steve Jobs v této době často mluvil o iMacu a iLife, a tak přidání „i” bylo přirozeným postupem. Jobsovi se nejdřív jméno iPod nelíbilo, ale později svůj názor změnil.

2001

 • 9. ledna: Apple vydává iTunes. Tento software byl založený na programu SoundJam MP, který Apple zakoupil na začátku roku 2000. Hned po jeho vydání se objevila řada kritiků, která upozorňovala na málo fukncí. Tak či onak šlo o jednoduchý způsob, jak spravovat hudbu. 23. října: Pouze měsíc po 11. září v průběhu strachu z terorismu Apple představuje první iPod. Hned bylo jasné, že má s tímto produktem Apple velkolepé plány. Jobs nazývá iPod průlomovým digitálním zařízením.
 • „Muzika je součástí každého života,” řekl, „a protože je součástí každého života, jde o obrovský trh po celém světě. Neexistují žádné hranice.”  Malý hudební přehrávač je schopný uložit až 1000 písniček díky 5GB pevnému disku a stál $399. První reakce od veřejnosti nebyly příliš pozitivní. Většina říkala, že je zařízení příliš drahé a moc toho nezvládá. Někdo si dělal i srandu ze jména iPod: „Idiots Price Our Devices” (idioti označují cenu našich produktů); „I Prefer Owning Disks” (radši vlastním cédéčka); „I Prefer Other Devices” (dávám přdnost ostatním zařízením).
jobs_intros_ipod

2002

 • 17. června: Apple představuje druhou generaci iPodu, přesněji dvě verze, jednu s 10GB a druhou s 20GB. Vzhled se příliš nezměnil, pořádná změna ale nastala u scrollovacího kolečka, které, narozdíl od jeho první generace založené na mechanickém principu, reagovalo na dotyk. iPod je navíc nově kompatibilní s Windows, díky software od Musicmatch.
 • Říjen: S vydáním iTunes 4.1 přichází oficiální kompatibilita s Windows 2000 a XP. Prodeje iPodu následně naprosto vybouchly. Jobs se spojuje s několika kamarády z hudebního průmyslu, například s Bonem z U2 a s Mickem Jaggerem z Rolling Stones.
 • Prosinec: Apple představuje limitované edice iPodu s podpisy Madonny, Tonyho Hawka, Becka či skupiny No Doubt. Tyto varianty jsou nejdražší prodávané kusy: cena se mohla vyšplhat až na $548.
 • Počet prodaných iPodů: 600 000
Hell_Froze_Over1
madonna_ipod

2003

 • 28. dubna: Apple vydává třetí generaci iPodu, která přemístila tlačítka na přední stranu nad kolečko. Tento model navíc obsahuje USB dock konektor pro synchronizaci. Apple také představuje iTunes Music Store, který zezačátku obsahoval 200 000 písniček, každá stála 99 centů. V době, kdy se rozmáhalo piráctví, se tento krok nejevil jako příliš logickou volbou. Proč by někdo platil za něco, co je na internetu zadarmo? Jobs ale argumentoval tím, že jednoduchost a efektivita předčí krádež. „Většina uživatelů chce udělat správnou věc,” řekl.
 • Červen: 1 milion prodaných iPodů
ipod_3rd_gen

Léto: Dnes legendární reklamy tančících siluet se stávají hitem. Bíla ikonická sluchátka se ukázala být mistrovským tahem: dělala reklamu produktu, který byl schován v kapse. Design sluchátek ale byl pouhou náhodou, nešlo o reklamní záměr. Hlavní designér Apple, kterého není nutno představovat, Jony Ive, řekl, že sluchátka jsou bílá, protože iPod je bílý. Apple tuto vlastnost následně plně využil ve zmíněných reklamách.

Mbeb00907552f305068b175a02d7a433a
 • Září: 10 milionů stažených písniček
 • Říjen: Apple vydává iTunes Music Store pro Windows
 • Prosinec: 25 milionů stažených písniček
 • Počet prodaných iPodů: 2 milionů

2004

 • 6. ledna: Apple představuje nový produkt iPod mini. Mini obsahuje 4GB paměti a je dostupný v pěti barvách. Nejlepší funkcí je ale nové kolečko, které spojuje pozitiva klikání a scrollovací technologie.
ipod_mini
 • 1. února: Apple a Pepsi zahajují zatím největší propagaci iTunes. Součástí byly i reklamy během Super Bowl. Obě společnosti rozdaly celkem 100 milionů písniček zdarma přes iTunes.
 • Červen: Magazín Newsweek nazývá USA jako „iPod národ.”
DDOMNOUPCv3-P1
 • Červenec: Stažení na iTunes překovávají hranici 100 milionů. Člověku, který zaznamenazal sté miliónté stažení, Kevinovi Brittenovi z Kansasu, zavolal sám Steve Jobs. 19. červenec: Apple představuje čtvrtou generaci iPodu, která obsahuje stejné ovládání jako iPod mini. Dostupné jsou 20GB a 40GB verze.
iPod_4G
 • Říjen: CEO Microsoftu Steve Ballmer nazývá všechny uživatele iPodu zloději, protože „nejběžnější formát muziky byl ukraden digitalizací.” Za čas se za tento výrok omluvil.
 • 26. října: Apple spouští projekt „iPod Photo”, což je iPod s barevným displejem a zlepšeným uživatelským prostředím. Apple též vydává „iPod U2 Special Edition,” – čtvrtou generaci s 30GB v černém provedení a červeným kolečkem. Na zadní straně jsou navíc vygravírované podpis  členů U2 a v iPodu se nachází pár exkluzivních U2 videí.
 • Počet prodaných iPodů: 10 milionů
iPod Classic 4th Gen U2
u2_ipod

2005

 • 11. ledna: Apple představuje nový iPod pro začátečníky, iPod shuffle. Prodávají se dvě verze, jedna s 512MB a druhá s 1GB. Zařízení se zapojuje do počítače přímo přes zabudované USB.
 • 22. února: Apple představuje druhou generaci iPod mini s novými barvami a s lepší výdrží baterie.
 • Září: Apple vydává spoustu nových her pro iPod přes iTunes Store.
 • 7. září: Steve Jobs šokuje svět tím, že nahrazuje populární iPod mini iPone nano. Nano obsahuje barevný displej a je dostupné v černé a bíle variantě s 2GB, nebo s 4GB. Později je dostupná i levnější 1GB varianta. Tento krok byl zpočátku považovaný jako šílený tah. Později se ale ukázalo, že se Apple vydal správnou cestou.
 • 12. října: Apple představuje pátou generaci iPodu se zbrusu novým designem. Nový vzhled přináší tenčí profil a větší displej. Dostupná je černá a bílá varianta.
 • Prosinec: Bílý dům odhaluje, že dokonce i prezident USA George Bush používá iPod.
 • Počet prodaných iPodů: 42 milionů
IPod_shuffle_1G
ipod_5th_gen

2006

 • Únor: iTunes stažení překonávají hranici jedné miliardy.
 • 12. září: Apple představuje druhou generaci iPod nano s novým hliníkovým tělem a s šesti barevnými variantami. Představena též je druhá generace iPod shuffle s hliníkovým tělem a se skřipcem na zadní straně.
 • Počet prodaných iPodů: 88 milionů

2007

 • Duben: Je prodán stý miliontý iPod.
 • 5. září: Apple představuje šestou generaci a nový název: „iPod classic.” Apple znovu aktualizuje uživatelské prostředí a přidává přední hliníkovou stranu. Dostupné jsou dvě varianty v černé nebo stříbrné variantě s 80GB nebo se 160GB. Později Apple obě varianty nahrazuje 120GB variantou. Apple též představuje novou generaci iPod nano, která obsahuje 2-palcový displej, nové chytřejší kolečko a podporuje přehrávání videa. Apple též vlastně zahajuje konec iPod classic tím, že představuje iPod touch s dotykovým displejem, který dokáže všechno, co umí iPhone, až na volání a psaní SMS.
 • Počet prodaných iPodů: 141 milionů
iPod_shfl_nano_classic_touch

2008

 • Březen: iPod se dostává do vesmíru v raketoplánu Endeavor.
 • Duben: iTunes překonává Walmart a stává se největším hudebním prodejcem v USA.
 • 9. září: Apple představuje druhou generaci iPod touch, která přichází se zadní elegantní hliníkovou stranou. Apple také představuje  čtvrtou generaci iPod nano, se kterou se vrací k předchozímu designu.
 • Počet prodaných iPodů: 197 milionů
space_shuttle_endevour
ipod_touch

2009

 • Únor: Jobs oznamuje, že písničky v iTunes jsou nyní bez DRM zabezpečení.
 • 11. března: Apple představuje třetí generaci iPod shuffle, která přichází v novém tenčím a menším provedení. Všechna tlačítka jsou nahrazena těmi na sluchátkách. Apple též ukazuje světu novou technologii VoiceOver.
 • 1. dubna: Prezident USA Barack Obama dává iPod jako dárek královně Alžbětě II.
 • 27. dubna: Všechny písničky v iTunes přicházejí bez DRM. Adoptován je nový standard cen – 79 centů, 99 centů a $1.29.
 • Září: Apple nahrazuje 120GB iPod clasic novou 160GB verzí.
 • 9.září: S pátou generací iPod nano Apple představuje nový design a kameru – první v iPodu. Tento model také dostává reproduktor, rádio přijímač a větší displej. Dostupné jsou 8GB a 16GB provedení. Aktualizována je i řada iPod touch, která přináší nový procesor a VoiceOver.
 • Počet prodaných iPodů: 250 milionů
HT1353_nano5g

2010

 • 1. září: Apple představuje šestou generaci iPod nano s multi-touch technologií. Navíc Apple přidává i skřipec, který si půjčil od iPod shuffle, ale odebral video, reproduktory a všechny funkce fotoaparátu. Též se dostává i na drobný iPod shuffle – představena je čtvrtá generace, která znovu přichází s tlačítky, které u předchozí generace byla umístěna na sluchátkác.
 • 9. září: Apple představuje čtvrtou generaci iPod touch s ještě tenčím designem a s přední i zadní kamerou. Novinkou je i nový A4 procesor a Retina Display.
 • Listopad: Po všech spekulacích jsou písně skupiny Beatles konečně přidané do iTunes store.
 • Počet prodaných iPodů: 275 milionů
ipod-nano-7-generation
beatles_itunes

 

2012

 • 12. září: Apple po boku iPhone 5 představuje pátou generaci iPod touch s novým hliníkovým designem a 4-palcovým displejem. 16GB verze je představena v roce 2013 a je dostupná pouze v jedné barvě a neobsahuje iSight kameru. Aktualizuje se i iPod Nano, populární předchozí verze, která se dala nosit jako hodinky, je nahrazena modelem, který se vrací k předchozímu designu. Přidána je technologie Bluetooth a 2,5-palcový multi-touch displej. Spekuluje se, že se Apple k tomuto kroku rozhodl pro to, aby vytvořil prostor pro Apple Watch.
 • Počet prodaných iPodů: 350 milionů
nano-1
apple_ipod_touch_5g_1

2014

 • Léto: Apple potichu aktualizuje šestou generaci iPod touch, 16GB verzi přidává kameru a všechny modely zlevňuje.
 • 9. září: Apple ukončil prodej iPod classic.

Dnes nejčtenější

.