Zavřít reklamu

Každý isto vie, že iPod je „rodina“ prenosných prehrávačov. V súčasnosti sú na trhu štyri druhy iPodov: iPod Shuffle, iPod nano, iPod Touch a samozrejem legenda iPod Classic, ktorá to všetko odštartovala. No v tomto článku sa nebudeme venovať tomu legendárnemu ipodu, ktorý bol predstavený už v roku 2001, ale pozrieme sa na zúbok iPodu Touch, ktorý je veľmi podobný smartfónu iPhone, no má o jednu dôležitú vlastnosť menej. Keďže nemá GSM a ani žiadnu inú mobilnú anténu nedá sa z neho telefonovať. Súčasnú generáciu si veľa ľudí kupuje hlavne kvoôli jej výkonu a fotoaparátu, čiže je dosť často používaná ako digitálny fotoaparát s veľmi veľa funkciami navyše. No ale dosť bolo rozprávania o iPode Touch celkovo. Poďme sa pozrieť na jeho vývoj od vzniku, ktorý sa datuje na 5. september/září 2007 až po súčasnosť.

iPod Touch 1. generácie

Ako som už vyššie spomínal iPod Touch bol predstavený 5. septembra 2007. Vyzerá to tak, že rok 2007 bol pre Apple z pohľadu dotykových zariadení zlomový. Keďže v rovnakom roku bol predstavený aj Original iPhone alebo ako mnohý vravia iPhone 2G, z ktorého si iPod prepožičal aj dizajn. Prvý Touch obsahoval podobne ako iPhone kapacitný, plne dotykový 3,5 palcový displej s rozlíšením 480 na 320 pixelov čo znamená 163 ppi. Bol vybavený procesorom Samsung S5L8900 taktovaným na 620 MHz, ktorému sekundovala na terajšiu dobu žalostne malá pamäť RAM s kapacitou 128 MB. iPod už vtedy obsahoval WiFi anténu, ktorá z neho robila niečo ako mikro tablet. Predávaný bol len v jednej farebnej kombinácii s čiernym prdným sklom a strieborným zadným krytom. iPod Touch 1. generácie bol používaťeľom dodávaný ako 8, 16 alebo 32 GB prehrávač. Toto zariadenie malo hmotnosť 120 gramov pri rozmeroch 8 mm na hrúbku 110 mm na výšku a 61.8 mm na šírku.

apple_ipod_touch

iPod Touch 2. generácie

O jeden rok a štyri dni po prvom iPode Touch bol dňa 9. septembra/září 2008 predstavený iPod Touch 2. generácie. Prišlo tu k redizajnu a tak sa tak trochu podobal na iPhone 3G. iPod mal prakticky totožnú prednú stranu a jediným rozdielom na nej bola absencia reproduktoru, ktorý slúži na telefonovanie. Po procesorovej stránke prišlo len k evolučnej zmene. Predchádzajúci procesor bol nahradený modernejším Samsung S5L8720, taktovaným na rovnakej frekvencii ako predchodca a sekundovala mu RAM s rovnakou hodnotou ako pri rok starom zariadení. Displej sa taktiež žiadnej zemny nedočkal. iPod Touch 2. generácie ako prvý Touch poskytoval zákazníkovi Bluetooth 2.1 konektivitu. Zariadenie medzigeneračne „schudlo“ 5 gramov no na hrúbku „pribralo“ 0,5 mm. Batéria sa oproti predchodcovi zväčšila o 159 mAh na kapacitu 739 mAh. iPod bol dodávaný v rovnakých pamäťových kapacitách ako jeho predchodca.

ipod_touch_2g

iPod Touch 3. generácie

Presne jeden rok po predstavení 2. generácie prichádza na scénu 3. Dizajnovo nepriniesla žiedne zmeny. Zmenila sa len vo vnútri. Priniesla mierne pozmenený procesor Samsung S5L8920 taktovaný na 833 MHz, ktorému sekundovalo po novom 256 MB RAM. Podobne ako predchodcovia bol iPod dodávaný len v jednej farebnej kombinácii no z ponuky vypadla 8 a 16 GB verzia a pamäť bola navýšená na 64 GB. 4iže po novom sme si mohli kúpiť 32 alebo 64 GB verziu. K zmene rozmerov a ani hmotnosti pri tomto iPode nedošlo.

HT1353_ipodtouchlate2009

iPod touch 4. generácie

Po vzore iPhone 4 bol to 4. generácie tohto prehrávača usadený Retina displej s rozlíšením 960 na 640 pixelov pri hustote 326 ppi. Procesor bol zmenený na Apple A4 taktovaný na 1 GHz s rovnakou pamäťou RAM ako predchodca. Po prvý krát v iPode nájdeme aj kamery. Predná dostala rozlíšenie ako iPad 2 čiže 0,3 mpix a dokázala zachytávať  VGA video pri 30 fps. Zadná priniesla tiež totožné rozlíšenie ako iPad 2 čiže 0,7 mpix s možnosťou zachytávania HD videa pri 30 fps. Po prvýkrát sú v predaji dve farebné verzie biela a čierna obe so strieborným zadným krytom. Biela verzia sa však do predaja dostáva jeden rok jeden mesiac a 11 dní neskôr ako čierna verzia ktorá bola redstavená 1. septembra/září 2010. Tento iPod ste si postupne mohli zakúpiť vo veľostiach pamäte od 8 do 64 GB. iPod prešiel redizajnom čo má za následok zzmenu rozmerov na výšku to bolo po novom 111 mm na šírku 58,9 mm a na hrúbku 7,2 mm. Redizajn sa podpísal aj pod odtučnovaciu kúru a hmotnosť nového iPodu predstavovala 101 gramov. iPod disponoval batériou s kapacitou 930 mAh.

ipod-touch-4g1

iPod Touch 5. generácie

Hra farieb. Aj tak sa dá nazvať táto generácia, ktorá dostala aj lacnejšiu variantu. Okrem totálneho redizajnu prišlo k zväčšeniu displeja rovnako ako pri iPhone 5. iPod dostal 4 palcový displej s rozlíšením totožným s iPhone 5/5S/5. Procesor bol zmenený na Apple A5, ktorý bol taktovaný na 1 GHz s pamäťou RAM 512 MB. iPod dostal novú výbavu aj čo sa týka kamier. Po novom bola zadná kamera s rozlíšením 5 mpix s možnosťou natáčania FullHD videa pri 30 fps a predná kamera dostala rozlíšenie 1,2 mpix s možnosťou naráčania HD videa pri 30 fps. S počiatku bol iPod Touch 5. generácie dodávaný len v pamäťových verziách 32 a 64 GB no neskôr prišla aj lacnejšia 16 GB verzia, ktorá neobsahovala zadnú kameru. Konektor bol zmenený z klasického 3O-pinového na Lightning Conector. iPod je dodávaný v bielej, čiernej, ružovej, modrej, žltej a a červenej Product (RED) farbe. Všetky farba okram biernej však mali biely predný panel. Tieto farby si však môžete vybrať len pokiaľ si kupujete 32 alebo 64 GB verziu pretože 16 GB lacnejšia varianta je dodávaná len v čiernej farbe so strieborným zadným krytom. Pokračuje tu aj downsizing hmotnosti, ktorý sa zastavuje na 88 gramoch. Rozmery sa zmenili na 123,4 mm na výšku 58,6 mm na šírku a 6,1 mm na hrúbku. Kapacita batérie sa zastavila na 1030 mAh.

apple_ipod_touch_5g_1

 

 

Související články

Dnes nejčtenější

.