Zavřít reklamu

Společnost Apple se jako jedna z mála může pochlubit nejen kvalitou svých zařízení, ale i velmi zajímavou filozofií jakési jednoduchosti, kterou vyznává. Tu ve své době chtěla aplikovat i v hudebním průmyslu, a započít tak novou éru, jež by způsobila podobnou revoluci jako první jablečný počítač. Přesně před 18 lety proto společnost představila vůbec první kompaktní zařízení, jenž bylo schopné efektivně přehrávat hudbu a zároveň přišlo v době, kdy byla většina MP3 přehrávačů teprve v prvopočátcích – konkrétně iPod. Pojďme si tedy na tyto staré dobré časy zavzpomínat.

Píše se 23. říjen 2001 a legendární Steve Jobs odhaluje vůbec první zařízení svého druhu – iPod. Ten se mohl pochlubit 5GB uložištěm, díky němuž bylo možné do přehrávače stáhnout až 1000 písniček. Dnes se nám toto pomyšlení zdá lehce úsměvné, ale ve své době se jednalo o takřka nepředstavitelnou věc, která neměla v hudebním ani technologickém průmyslu obdoby. Pevný disk v iPodu z dílny Toshiby měl navíc pouze 1.8 palce, což výrazně zařízení ztenčilo, a pohodlně se tak vešlo do kapsy. Většinu ovací si tehdy užil právě Steve Jobs, ale na projektu se podílela spousta hlav, včetně Jona Rubinsteina a inženýra Tonyho Fadella, jenž na celý vývoj dohlížel. A nebyl to nikdo jiný než Phil Schiller, díky komu jsme mohli mezi skladbami vybírat pomocí rolovacího kolečka.

Samotné jméno iPod si zařízení odneslo z filmu 2001: Vesmírná Odysea, kde zazněla věta: „Open the Pod Bay doors, Hal.“ Tu následně textař Vinnie Chieco zpracoval a napadlo ho spojit klasickou jablečnou předponu právě s touto legendární referencí. Cena se tehdy vyšplhala na 399 dolarů, tedy zhruba na něco přes 9 tisíc korun (v dnešním kurzu). Na svou dobu se sice jednalo o poměrně velkou částku, ale Jobsovi se propagace produktu povedla natolik, že ke koupi zařízení přesvědčil i mnohé dosavadní odpůrce Applu. Přehrávač Jobs tehdy neváhal označit jako přelomový. Zároveň ve své prezentaci zmínil, že hudba je součástí každodenního života, díky čemuž se jedná dle Applu o lukrativní odvětví. Ne všechny se mu ale povedlo přesvědčit a jeden z odpůrců společnosti na internet napsal, že je povyk ohledně klasického MP3 přehrávače přehnaný a Steve Jobs si nevidí na špičku nosu. Přání zlých jazyků se ale naštěstí nevyplnila a v roce 2007 Apple oslavil 100 milionů prodaných kusů.

Chvíli po vydání iPodu, konkrétně v roce 2003, jablečná společnost začala pracovat na iTunes Music Store a integrovala ho s přehrávačem. To vedlo k tomu, že se Apple stal nejlépe vydělávajícím prodejcem hudby a celé odvětví se začalo radikálně měnit. V dnešní době sice podobné zařízení zaujme jen málokoho, ale přesto se jedná o nesmazatelnou část historie společnosti, díky níž Apple velmi vyrostl. Co se přehrávače týče, sice se stále prodává (byť v nové verzi), ale tehdejší úspěchy a zlatá éra jsou již dávno pryč. Jen pro srovnání – letošní iPod touch obsahuje disk o kapacitě 256GB, tedy 51x víc než první generace, a je mnohonásobně tenčí. Uvidíme, zda společnost přijde něčím tak revolučním i v budoucnu. V každém případě se ale jedná o hezké výročí a vzpomínku na dobu, kdy byly dnešní možnosti považovány za neuskutečnitelné sci-fi.

Dnes nejčtenější

.