Zavřít reklamu

Podobne, ako v prípade ostatných iPodov, aj v prípade iPod touch sa spoločnosť Apple rozhodla vydať aktualizáciu zariadenia v podobe 5. generácie dva roky po predchádzajúcej a rok pred príchodom bieleho variantu prehrávača. Kalifornská spoločnosť ho začiatkom septembra predstavila po boku nového iPhone 5, iPod nano, iTunes 11, slúchadlách EarPods a nových farebných variácii drobného prehrávaču iPod shuffle s kapacitou 2GB. Popri iPhone 5 a siedmej generácii iPodu nano však pôsobilo toto zariadenie o niečo menej zaujímavo, prinieslo akoby len drobné množstvo funkcii. Čo je na tom teda pravdy?

Dizajn
iPod touch 5. generácie bol tretím predstaveným prístrojom na tohtoročnom iPhone event, ktorý sa konal 12. septembra 2012. Medzi hlavné charakteristické vlastnosti nového touch patrí predovšetkým jeho dizajn, ktorý teraz už teraz nie je taký jednoduchý a skladá sa hneď z niekoľkých samostatných komponentov. A to najmä na zadnej strane. Apple sa tento rok rozhodol nerezovú oceľ nahradiť novým, zafarbeným hliníkom, ktorý okrem pasívneho chladenia prináša zariadeniu i patričnú váhu. V porovnaní so štvrtou generáciou zariadenia je prístroj zreteľne ľahký, za čo môže najmä spomínaný hliník – iPod touch má tento rok totiž len 88 gramov, teda o 13 gramov menej ako mala predchádzajúca, naďalej však predávaná generácia.

ipodtouch-porovnanie

Vľavo iPod touch 5. generácie; Vpravo: iPod touch 1. generácie (bok), iPod touch 2. gen.

Okrem hliníku však na zadnej strane nájdeme ešte tri ďalšie farebné komponenty a to kameru iSight, anténu WiFi a Bluetooth, a nakoniec držiak pre pútko iPod Loop. Tieto tri prvky však pôsobia veľmi zvláštne a pre ich farby na modrom, žltom alebo ružovom pozadí máte pocit, akoby ten prístroj bol falzifikát, respektíve polepené nálepkami na zakrytie poškodenia. Jednoducho to je divný pocit a fakt, že fotoaparát teraz vyčnieva celý milimeter von z tela zariadenia, na pochybnostiach ešte pridáva. Apple sa snažil priniesť čo najtenší iPod touch, až to nakoniec dopadlo s hlavným lákadlom, kamerou iSight tak, že máte obavy z jej vylomenia pri páde iPodu na zem.

overview_hero

iPod touch – iPhoto?

Samotná kamera iSight je však veľmi kvalitná, fotografie s rozlíšením 5 megapixelov sa kvalitou vyrovnajú fotoaparátu iPhone 4S. Rovnako je možné zachytávať fotografie v skvelom a inteligentnom 180° panoramatickom režime, ktorý teraz zachytáva fotografie s maximálnym rozlíšením až 25 megapixelov, pričom si zachováva vysokú kvalitu fotografie a nezachytáva žiadnych „duchov“. Video nahrávané za pomoci zadnej kamery má rozlíšenie 1080p a zachováva si starú známu plynulosť známu už od iPhone 3GS – 30 snímkov za sekundu. Čo však celkom nepochopím, je zachytávanie fotografii prostredníctvom tlačidiel na zmenu hlasitosti, keďže v takomto prípade je fotku možné zachytiť jedine v portrétovej polohe, keďže tlačítka sa nachádzajú na ľavom boku zariadenia. Pokiaľ by ste sa teda rozhodli takýmto spôsobom zachytávať fotografie v Landscape režime, na výslednej fotografii či videu by ste s najväčšou pravdepodobnosťou videli svoju dlaň.

apple-iPod-touch

Doplnkom k novej digitálnej kamere je i pútko iPod touch The Loop, ktoré je možné uchytiť k prístroju za pomoci úchytky alokovanej v ľavom spodnom rohu zariadenia. Táto vychytávka sa mi skutočne páči a rozhodne by ma potešila, keby bola dostupná i na telefóne iPhone, prípadne dostupná aj pre staršie zariadenia ako doplnok za niekoľko (zrejme desiatok) euro. Práve toto dodáva pri používaní zariadenia pocit, že už v rukách nedržíte starý známy MP4 prehrávač, ale digitálny fotoaparát s vlastným operačným systémom a výkonným procesorom.

Audio, video
Práve táto premena zariadenia na kvalitný fotoaparát sa ale podpísala na reproduktore, ktorý teraz hrá asi o 25 – 30% slabšie v porovnaní s iPhone 5 či iPhone 4S. Problém však môže byť i v samotných pesničkách a ich hlasitosti, keďže sa často stáva, že hudba zakúpená z iTunes má rozličnú kvalitu. Cover Flow je späť a tentoraz vďaka väčšiemu displeju prinesie i viac priestoru pre väčšie množstvo albumov a teda vašu knižnicu i prejdete v prípade prítomnosti desiatok rôznych albumov omnoho rýchlejšie. Prostredie je teraz plne prispôsobené pre väčšiu obrazovku a tak vidíme na obrazovke všetky potrebné prvky, ktoré teraz už nemusia zakrývať obal albumu, tak ako tomu je na starších revíziach iPhone, iPod touch a súčasnom iPod nano. Širokouhlé video a filmy sa na novom displeji s rozlíšením 1136×640 a pomerom strán 16:9 sledujú vynikajúco, pretože teraz už zaplní celý obsah displeju a nebudú ho kaziť tmavé rohy.

display_hero_parallax

Prítomnosť procesoru Apple A5 sa tentoraz naozaj prejavuje a načítavanie aplikácii, ako aj ich beh, je značne rýchlejší v porovnaní so 4. generáciou zariadenia, ktoré využívalo jednojadrový procesor A4 s frekvenciou 800MHz a 256MB RAM, čo je o polovicu menej ako nájdeme v iPhone 4, 4S a novom iPodu touch. Zároveň však nepochopím, prečo spoločnosť Apple neosadila tento prístroj najnovším A6 procesorom, ktorý nájdeme v iPhone 5 a štvrtej generácii tabletu iPad.

Resumé
Keď spoločnosť Apple predstavila v roku 2007 prehrávač iPod touch, očakávalo sa, že toto zariadenie nebude mať kvôli iPhone veľmi dlhý životný cyklus. Tieto tvrdenia sa v septembri preukázali ako pravdivé, keď kalifornský gigant predstavil namiesto klasického iPod touch nový digitálny fotoaparát. Pre vysoké sústredenie sa spoločnosti na túto funkciu však zariadenie prišlo o kvalitnejší reproduktor, čoho výsledkom je o niečo slabší a aj naďalej len mono reproduktor. Ani fotoaparát iSight však nedopadol zrovna najlepšie. Ten pre tenkosť zariadenia doplatil svojim bezpečím, keďže vyčnieva z tela zariadenia o celý milimeter, vďaka čomu máte neustále obavy o jeho rýchle, nenávratné poškodenie. Obrovskou štýlovou výhodou nového iPod touch je úchytka pre remienok Loop, dostupný v balení zariadenia a identický s jeho farbou. Ďalším problémom je i cena – Nikdy nepochopím, prečo Apple namiesto 16GB 4. generácie nepredáva 16 alebo 8GB variant súčasného modelu, ale v predaji nechala len 32 a 64GB verziu za cenu, za ktorú môžete mať v súčasnosti 16 alebo 32GB WiFi model iPad mini. Nový iPod touch, alebo „iSight“, je tak v súčasnosti aj vzhľadom k cene a dostupnosti celkom nepochopeným zariadením, ktoré sa však orientuje na trh digitálnych fotoaparátov.

Dnes nejčtenější

.