Zavřít reklamu

3052006_1_fJistě jste si už všichni všimli toho, že v našich jablečných telefonech máme procesor typu ARM. Mnoho lidí to neřeší a říká hlavně, že to funguje. Pak je zde skupina která říká já mam lepší mobil má 800Mhz a ty máš jen 600Mhz a pak jsou lidé, kteří tomu rádi porozumí a trochu se ponoří do tajů elektroniky. Chtěl bych vám trochu přiblížit co to vlastně znamená ARM a jaký typ využíváme v iPhonu a také ukázat kam se snad bude vyvíjet budoucnost.

ARM (dříve Advanced RISC Machine a ještě předtím Acorn RISC Machine) je v informačních technologiích 32bitová mikroprocesorová architektura typu RISC vyvinutá firmou ARM Limited, která se využívá v mnoha vestavěných systémech. Díky svým energeticky úsporným vlastnostem se procesory ARM používají hlavně v mobilním odvětví spotřební elektroniky, kde je malá spotřeba energie velmi důležitá. První mikroprocesor s architekturou ARM byl navržen firmou ARM Limited v roce 1984.

Dnes tvoří rodina procesorů ARM 75 % všech 32bitových RISC procesorů ve vestavěných zařízeních, což z ní dělá nejpoužívanější architekturu na světě. Procesory ARM je možné najít ve všech odvětvích spotřební elektroniky od PDA, mobilních telefonů, multimediálních přehrávačů, přenosných herních konzolí, kalkulaček až po počítačové periferie( pevné disky, routery apod. ). Důležité větve této rodiny jsou zejména Marvell XScale a OMAP od Texas Instruments.

2009-31-fujitsu

Samsung

Samsung Electronics Co Ltd je světová jednička v oblasti polovodičů, telekomunikačních zařízení, digitální. V roce 2008 dosáhla obrat ve výši US $ 96 miliard. Společnost zaměstnává zhruba 164.600 lidí ve 179 kancelářích v 61 zemích, firma se skládá ze dvou obchodních jednotek: Digital Media & Communications and Device Solutions. Uznávaná jako jeden z nejdynamičtěji rostoucích globálních značek, Samsung Electronics je předním výrobcem digitálních televizorů, paměťových čipů, mobilních telefonů a TFT-LCD displejů. Společnost Samsung je obrovská firma s mnoho divizemi. Její výrobky najdeme všude kam jen se podíváme, ale jejich největší působiště je spotřební elektronika.

Ale pro nás je důležité, že vyrábí čipy pro iPhone a iPod.

Samsung S5L8900 – iPhone první generace a iPhone 3G

Platforma je základem prvního iPhonu, který byl představen v lednu roku 2007. Před třemi roky tak byla vyrobena 90nm technologií a obsahuje starší ARM11-v6KZ, který sice dokáže pracovat až na frekvenci 620 MHz, v případě iPhone a iPhone 3G byla však frekvence snížena na 412 MHz, především z důvodu efektivity výkonu a spotřeby. Jako grafický čip je nasazený výkonný PowerVR MBX Lite+ VGP Lite s podporou OpenGL ES 1.1 .

Výkon tohoto grafického čipu je 1,7 milionů trojúhelníků/s a 135 MPix/s.

Zarážející je porovnání s nejnovější Qualcomm Snapdragon ATI Z430, který používá HTC HD2 nebo Nexus One a další HTC v brzké budoucnosti sice nabízí větší výkon počtu trojúhelníků za sekundu, u pixelů za sekundu se však jedná takřka o stejný výkon jako u této tři roky staré platformy.

Samsung S5PC100 – iPhone 3GS

Tento model používá novější platformu Samsung S5PC100, která je vyráběna 65nm technologií a obsahuje procesor ARM Cortex-A8), který sice dokáže pracovat až na frekvenci 833 MHz, ale ze stejného důvodu jako u předchozích modelů iPhonu, i zde byla snížena frekvence a to přesně na 600 MHz. Hlavní výpočetní procesor je kombinován s výkonným grafickým čipem PowerVR SGX 535. Podporována je technologie OpenGL ES 2.0 i OpenVG a akcelerace 720p videa.

Výkon tohoto grafického čipu je 28 milionů trojúhelníků/s a 400 MPix/s.

Když se podíváme na rozdíl v číslech, tak je mi záhadou proč toho vývojáři nevyužívají.

Samsung S5PC110 – iPhone 4.Generace?

Na konci roku 2009 společnost Samsung představila nástupce předchozí platformy s názvem S5PC110, který je vyráběn 45nm technologií. Uvnitř čipu se ukrývá upravený procesor ARM Cortex-A8 s maximální frekvencí 1 GHz. Kombinován je s grafickým čipem PowerVR SGX. Další libůstkou je podpora nahrávání a akcelerace videa 1080p(full HD)

Výkon tohoto grafického čipu je 35 milionů trojúhelníků/s a 1 GPix/s.

rumeursiphone4g

Model: iPhone,iPhone 3G iPhone 3GS iPhone 4G?
Pixel/sekunda 135MPix/s 400MPix/s 1GPix/s
Počet Trojúhelníků 1,7milionů 28milionů 35milionů

Aby toho nebylo málo Samsung představil miniaturní 5MPix CMOS čip s ISP, který zvládá nahrávat 1080p video při 30 snímcích za sekundu. Tento čip chce dodávat pro chytré mobily. Samsung přináší 1,4-mikronů  pixel technologii na tento snímač.  Snímač má regionálně adaptivní dynamický rozsah expanze na zesvětlení stínu v oblasti obrazu a posílení jasnosti. Kromě toho také zvládá eliminaci chvění ruky, tzv. stabilizátor obrazu. Pokročilé odstranění šumu se používá také k dalšímu zlepšení obrazového výkon.

Já doufám, že Steve Jobs dodrží své slovo o tom, že další iPhone uteče své konkurenci a opravdu ho osadí, tak výkonným procesorem a grafickým čipem. To by jistě znamenalo revoluci u mobilních telefonů.

Související články

Dnes nejčtenější

.