Zavřít reklamu

Možná vás překvapí, že tlačítka hlasitosti na vašem iPhonu toho umí mnohem víc, než jen ovládat zvuk. Ve skutečnosti jsou nabitá funkcemi, které vám mohou usnadnit pořizování fotografií nebo třeba rychle zabezpečit váš iPhone. Pojďme se na tyto funkce nyní společně podívat. Pokud jste tlačítka hlasitosti na svém iPhonu používali pouze k tomu, abyste zvuk zesílili nebo zeslabili, přicházíte o spoustu užitečných zkratek. Nevíte, kde začít? Tady jsou nejlepší způsoby, jak využít tlačítka hlasitosti k něčemu jinému, než jen ovládání hudby.

Pořizování fotografií

Pokud potřebujete při focení pomocnou ruku, tento praktický tip se vám bude hodit. Funguje v režimu Portrét, klasické fotografie a panoramatu při focení zadním fotoaparátem a v režimu Portrét a klasické fotografie u předního fotoaparátu. Stačí pouze spustit aplikaci Fotoaparát a stisknout libovolné tlačítko hlasitosti pro pořízení fotografie nebo zahájení snímání panoramatu. Snímání ukončíte dalším stisknutím tlačítka, nebo můžete celou dobu nahrávat podržením tlačítka.

Nahrávání videa

Stejným trikem můžete také nahrávat video. V aplikaci Fotoaparát přepněte na video režim a poté stiskněte kterékoli z tlačítek hlasitosti pro zahájení nahrávání videa. Opětovným stisknutím nahrávání zastavíte, nebo můžete video nahrávat celou dobu podržením tlačítka – nahrávání se ukončí po jeho puštění.

Snímání dokumentů

Vestavěný skener dokumentů v iPhonu funguje v nativních aplikacích jako Soubory, Mail, Poznámky a Připomínky. Protože tato funkce využívá aplikaci Fotoaparát, můžete i v tomto případě pro naskenování požadovaného dokumentu stisknout kterékoli tlačítko hlasitosti namísto stisknutí spouštěcího tlačítka na obrazovce.

Odložení a vypnutí budíku

Pro ty, kteří místo klasického budíku používají iPhone, se jedná o užitečný trik, který se vyplatí znát. Pokud ráno nemůžete trefit tlačítko pro odložení buzení na displeji telefonu, protože ještě pořád napůl spíte, stačí stisknout libovolné tlačítko hlasitosti pro odložení budíku. Jen se ujistěte, že máte pro daný budík povolenou funkci odložení buzení. Pokud jste pro budík funkci odložení vypnuli, kliknutím na kterékoli tlačítko hlasitosti budík vypnete.

Volání záchranných služeb

Pokud jste v opravdové nouzi a nemáte čas na odemčení iPhonu pro zavolání na linku 112, společnost Apple pro vás vše zjednodušila. Pro rychlé spojení se záchrannými službami podržte současně boční tlačítko a obě tlačítka hlasitosti (nebo všechna tři tlačítka), dokud se nezobrazí posuvník pro aktivaci tísňového volání. Posunutím ikony SOS tlačítka směrem doprava hovor zahájíte.

Rychlé vypnutí Face ID nebo Touch ID

Tlačítka pro ovládání hlasitosti můžete využít i k dočasné deaktivaci Face ID nebo Touch ID. Po dobu dvou sekund podržte stisknuté boční tlačítko a libovolné tlačítko hlasitosti. Zobrazí se stejná obrazovka jako při volání záchranných služeb. Po zobrazení posuvníků stiskněte boční tlačítko pro okamžité uzamčení iPhonu, které se automaticky uzamkne, pokud se obrazovky nedotknete asi minutu.

face id iphone

Ztlumení příchozího hovoru

Chcete rychle utišit hovor, když máte zrovna plné ruce práce? Stisknutím libovolného tlačítka hlasitosti ztlumíte jak běžné příchozí hovory, tak FaceTime hovory, a také zastavíte vibrace, pokud je váš telefon v režimu vibrací.

Dnes nejčtenější

.