Zavřít reklamu

Přestože se Apple v posledních letech z hlediska možnosti odinstalace předinstalovaných aplikací v iOS zlepšil, stále jeho mobilní systém obsahuje řadu aplikací, které zkrátka odstranit nejdou. To se však v dohledné době minimálně v jedné zemi změní. Konkrétně Indie ho chce do budoucna skrze jeden ze svých nových zákonů přimět k tomu, aby bylo možné veškeré aplikace z iPhonů odinstalovat.

Zákon, na který upozornila jako první agentura Reuters, se nemá dotknout jen Applu, ale i všech ostatních společností vyrábějících elektroniku poháněnou operačním systémem s aplikacemi. Kromě možnosti jejich úplné odinstalace pak počítají indické úřady třeba i s tím, že každá předinstalovaná aplikace bude muset odpovídat připravovaným vládním bezpečnostním předpisům, což budou tamní úřady samozřejmě kontrolovat. Důvodem jsou obavy ze špionáže ze strany Číny, jejíž softwarové schopnosti se stávají ve světě čím dál tím větším strašákem. Applu pak samozřejmě nezbude nic jiného než nařízení Indie vyslyšet, jelikož v opačném případě by si zkomplikoval na tamním trhu podnikání. 

Přestože se může na první pohled zdát, že je zpráva zajímavá jen pro Indy, opak je pravdou. Pokud totiž Apple softwarově něco podobného umožní, je poměrně pravděpodobné, že bude tato možnost využitelná i pro uživatele žijící v jiných zemích, byť samozřejmě například po změně regionu iPhonu a tak podobně. Ve výsledku se tak stanou jablečné telefony zase o něco více přizpůsobivé, o což mnoha jablíčkářům dlouhodobě jde. 

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)

Dnes nejčtenější

.