Zavřít reklamu

Prakticky ihned poté, co Apple představil svůj první lokalizátor AirTag, začaly svět plnit příběhy o tom, jak jej někteří uživatelé využili k na první pohled neuvěřitelným věcem. Pokud jste si však mysleli, že už jsou všechny možnosti využití AirTagu vyčerpány, jste na omylu. Nyní totiž perfektně posloužil při investigativní reportáži agentury Reuters, která se vydala po stopách recyklační iniciativy jednoho z největších výrobců chemikálií na světě, společnosti Dow. 

Chemikálie společnosti Dow jsou ve velkém využívány zejména pro výrobu plastů a dalších syntetických materiálů, které však lze vnímat nejen pozitivně, ale vzhledem k ekologii taktéž negativně. Společnost se proto začala zapojovat do celé řady nejrůznějších recyklačních iniciativ, kterými se snaží ekologickou situaci ve světě zlepšit. Jednou z těchto iniciativ je pak „přeměna“ starých bot na dětská hřiště a atletické ovály v Singapuru. Princip iniciativy je na první pohled naprosto jednoduchý – na odběrných místech stačí společnosti Dow odevzdat staré boty a ta je následně dle svých slov použije právě coby materiál pro dětská hřiště či atletické ovály. Jak se však nyní ukázalo, realita je trochu jiná. Reportéři Reuters se totiž rozhodlo darovat 11 párů obnošených bot, do kterých vložili AirTagy, aby následně mohli sledovat jejich polohu. A výsledek? Naprosto neuvěřitelný. 

Pokud byste čekali, že se všechny odevzdané boty „vydaly“ do recyklačních center, ve kterých by měly být rozebrány a materiál z nich následně zpracován, aby z něj mohla být vyrobena hřiště a ovály, jste na omylu. Všechny páry bot totiž skončily na různých místech v Indonésii, kde se prodávaly na bleších trzích. Zdá se tedy, že je Dow, nebo minimálně někdo, kdo má u něj na starost celou iniciativu, na vlastní pěst prodává, přestože záměr lidí darujících boty byl pomoci s dobrou věcí. Společnost se nicméně k celé záležitosti zatím nevyjádřila a proto nemá smysl dělat jakékoliv větší závěry, byť je zcela upřímně zarážející, že všechny odevzdané boty dopadly stejně. Jen stěží si tedy lze představit až takto velkou náhodu. 

AirTag lze zakoupit například zde

Dnes nejčtenější

.