Zavřít reklamu

Pomalý internet v macOS 12 Monterey je problém, se kterým se beta testeři tohoto operačního systému setkávají čím dál tím častěji, a to nejen na jablečných počítačích, ale i na iPhonech. Představení macOS 12 Monterey, společně s iOS a iPadOS 15, watchOS 8 a tvOS 15 jsme se dočkali letos na začátku června, a to v rámci vývojářské konference WWDC, kterou Apple pořádá každý rok a představuje na ní nové systémy. V současné chvíli jsou k dispozici již třetí vývojářské beta verze zmíněných systémů, společně se druhými veřejnými beta verzemi. Nové systémy si tak s předstihem může vyzkoušet již každý z nás – je ale nutné počítat s problémy.

macOS 12: Co dělat, když máte pomalý internet

Jak už jsem nakousl výše, tak při využívání beta verzí je nutné počítat s tím, že se mohou objevit nějaké chyby. Často jsou tyto chyby menší a nevýznamné, čas od času se ale objeví velká chyba, která může váš iPhone (či jiný jablečný produkt) učinit nepoužitelným. Ne nadarmo se tak říká, že byste beta verze systémů měli instalovat pouze na sekundární zařízení, nikoliv na ta primární, která využíváte každý den. V rámci macOS 12 Monterey se nedávno objevila chyba, která má co dočinění se špatně fungujícím internetem. Konkrétně může dojít k tomu, že se internet na Macu výrazně zpomalí, popřípadě že nebude fungovat vůbec. Za to může funkce Private Relay, která je nově součástí systémů, a která vás chrání na internetu. Deaktivaci lze provést takto:

  • Prvně je nutné, abyste na Macu s macOS 12 Monterey klepnuli v levém horním rohu na ikonu .
  • Jakmile tak učiníte, tak z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Předvolby systému…
  • Tímto se otevře nové okno se všemi dostupnými sekcemi pro úpravu předvoleb systému.
  • V rámci tohoto okna lokalizujte a rozklikněte sekci Apple ID.
  • Nyní v levé části okna v bočním panelu otevřete kolonku iCloud.
  • Zde pak v pravé horní části okna klepněte na tlačítko Volby v řádku Private Relay.
  • Dále se otevře další menší okno, kde v jeho pravé horní části klepněte na Vypnout…
  • Nakonec se zobrazí poslední okno, ve kterém už jen stiskněte Vypnout Private Relay.

Funkce Private Relay slouží k tomu, aby vás ochránila na internetu. Je součástí nové služby iCloud+, která je dostupná pro všechny uživatele, kteří si předplácí iCloud a nevyužívají bezplatný tarif. Private Relay konkrétně dokáže skrýt vaši IP adresu a informace o vašem prohlížení internetu v Safari před poskytovateli sítí a webovými stránkami. To jednoduše řečeno znamená, že nikdo nemůže zjistit, jaké stránky navštěvujete a jaký obsah vás zajímá. Kromě toho Private Relay provádí i změnu vaší polohy, takže se dá říci, že jste kompletně neidentifikovatelní. Abyste mohli být chráněni pomocí Private Relay, tak je nutné internetové připojení směřovat přes proxy servery zmíněné funkce, které zajistí anonymizaci. Beta testerů však neustále přibývá, a tak tyto servery přestávají stíhat, což má za následek pomalé připojení k internetu. Je ale samozřejmé, že Apple své Private Relay servery do veřejného vydání posílí, aby se uživatelé nemuseli s těmito nepříjemnostmi potýkat.

Související články

Dnes nejčtenější