Zavřít reklamu

V uplynulých měsících jsme mohli slyšet od bezpečnostních expertů hned několikrát výstrahy týkající se možných hackerských útoků zaměřených na Českou republiku, ke kterým se měli chystat hackeři ve světě kvůli špatné koronavirové situaci. Tyto předpovědi se pak včera staly bohužel na několika místech skutečností. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (za ČSSD) včera potvrdila, že jeden ze čtvrtečních útoků cílil právě na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jaké škody napáchal a potažmo, čeho se vlastně dotknul sice neprozradila, podle serveru Seznam Zprávy se však měl dotknout softwarových řešení s covidovými daty obyvatel. Další zasaženou institucí je pak Česká správa sociálního zabezpečení nebo Magistrát hlavního města Prahy. Ten však alespoň podle slov primátora Hřiba (za Piráty) dle všeho žádné větší škody neutrpěl. 

Kdo za útokem stojí je samozřejmě v tuto chvíli zcela nejasné, byť se dá očekávat, že se v následujících hodinách či dnech první názory bezpečnostních expertů na původ útoku objeví. Pravděpodobné je nicméně to, že byla k útoku využita mezera v zabezpečení Microsoft Exchange serveru, jelikož právě na jeho možnou zranitelnost upozorňoval ve středu Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. 

Související články

Dnes nejčtenější

.