Zavřít reklamu

Poslední dobou se čím dál tím více mluví o kybernetické bezpečnosti. I když je to velmi obtížné, tak i iPhone a další jablečná zařízení lze určitým způsobem zavirovat, anebo hacknout. Všechny jablečné operační systémy mají určitou formu ochrany proti hacknutí, avšak pokud uživatel nepoužívá selský rozum, odklikne cokoliv kdekoliv a zároveň si myslí, že mu někdo dá něco jen tak zadarmo, tak je to pak těžké pořízení. Přiznejme si ale, kdo z nás alespoň jednou neodkliknul nějakou hlášku bez toho, aniž by si jí přečetl – a co když taková hláška byla zrovna zjednodušeně ve formě „Povolíte nám hacknutí vašeho zařízení?“ a vy jste odpověděli kladně? Pojďme se společně v rámci tohoto článku podívat na 7 známek toho, že může být váš iPhone (či jiné jablečné zařízení) hacknuté.

Problémy s baterií

Hackeři se nejčastěji snaží o to, aby do vašeho zařízení „propašovali“ nějakou formu malwaru. Tento malware samozřejmě běží na pozadí, třeba v rámci nějaké aplikace. Díky něj poté mohou hackeři sledovat třeba vaše konverzace, anebo další citlivé údaje v podobě hesel, apod. Vzhledem k tomu, že tyto aplikace běží na pozadí prakticky neustále, tak se to může projevit na životnosti vaší baterie. Pokud vám baterie na iPhonu, iPadu, či jiném zařízení nevydrží ani půlku dne, tak můžete mít podezření na to, že je něco špatně.

Něco, co jste neudělali

V některých případech mohou hackeři nahrát do vašeho zařízení virus, který posílá různé SMS zprávy a provádí jinou aktivitu. Posílání SMS zpráv mohou hackeři využít například k zakoupení různých kreditů a dalších položek, které lze zaplatit pomocí Premium SMS. Pokud jste tedy v aplikaci Zprávy, anebo v historii hovorů našli nějaký záznam, u kterého jste si vědomi, že nepochází od vás, tak byste se měli mít na pozoru. Samozřejmě si prvně musíte vzpomenout, zdali jste to na včerejší párty nepřehnali, a zdali jste doopravdy na tato čísla nevolali či nepsali vy.

Nahodilé vypínání a restarty

Pokud klasicky používáte iPhone a z ničeho nic se vám vypne či restartuje, tak se také mějte na pozoru. Samozřejmě to může způsobit třeba nízká okolní teplota anebo špatná baterie. Pokud však máte nový iPhone či novou baterii, tak by se rozhodně nic takového stávat nemělo. V případě, že se váš iPhone často vypíná a restartuje, dost možná máte uvnitř zařízení nějaký škodlivý kód, který tohle způsobuje.

Zpomalení ve výkonu

Zpomalení výkonu se opět může pojit třeba se slabou baterií, která už plný výkon nepodporuje, anebo s nízkou okolní teplotou. V případě, že se však se zpomalením výkonu potýkáte také v teplu domova, kdy na iPhone třeba jen lustrujete Facebook či jinou sociální síť, tak byste se měli zamyslet. V případě, že je zpomalení výkonu časté a občas na iPhone nemůžete ani nic dělat, tak je opět i v tomto případě možné, že se vaše zařízení stalo terčem hackerů.

Divné zvuky při telefonování

V případě, že se někomu snažíte dovolat, ale nedaří se vám to, anebo při volání slyšíte různé divné zvuky, tak se může jednat o známku toho, že je vaše zařízení hacknuté. Hackeři mohou do vašeho iPhonu nahrát škodlivý kód pro sledování vašich hovorů, který se poté při klasickém hovoru může projevit špatnou kvalitou, anebo právě divnými pazvuky. V tomto případě byste tedy měli ihned zavěsit a situaci začít řešit, tedy pokud vám vadí, že vaše osobní hovory může slyšet ještě třetí osoba.

Odchody peněz z účtu

Většina z nás má nejspíše ke svému Apple ID zavedenou také platební kartu. Pokud se podaří hackerům zmocnit se údajům ke kartě, tak samozřejmě můžete ihned sledovat odchody peněz z účtů za kupování produktů či služeb, které jste vy sami nekoupili.  V tomto případě byste měli ihned kontaktovat banku pro zablokování karty. Pro jistotu si ještě ihned kartu z Apple ID odstraňte, a poté začněte celou situaci řešit odstraněním kódu, popřípadě novou instalací iOS.

Stažení jedné z těchto aplikací

Nedávno jsme naše čtenáře informovali o tom, že některé aplikace v App Storu byly napadeny malwarem či jiným virem. V případě, že si chcete seznam těchto aplikací zobrazit, tak tak můžete učinit pomocí odkazu níže. Pokud jste si jednu z těchto aplikací nainstalovali, tak může být vaše zařízení napadeno škodlivým kódem nebo jiným virem. Takovou aplikaci okamžitě odinstalujete a pokud se i nadále budete potýkat s potíži, bude nutné vaše zařízení uvést do továrního nastavení.

Dnes nejčtenější

.