Zavřít reklamu

Není to tak dávno, co jsme vás jako jedni z prvních informovali o podvodné SMS, která z majitelů Apple zařízení láká údaje o jejich platebních kartách. Phishingový útok se začal hromadně šířit v prosinci loňského roku, kdy se účastníci pokoušeli z nezkušených uživatelů vylákat údaje k jejich platebním kartám. Podvodně získané informace byly pak zneužity například k platbám na různých eshopech.

Podvodné zprávy obsahovaly nepravdivé informace o tom, že byl adresátovi z bezpečnostních důvodů zablokován jeho iCloudový účet, a jejich součástí byl odkaz na stránku, která mohla na některé působit dojmem, že ji skutečně spravuje společnost Apple. Na tomto webu měli uživatelé vyplnit údaje o své platební kartě včetně CVV/CVC kódu a data platnosti. Většina z vás si jistě řekne, že snad neexistuje nikdo, kdo by se na takto průhledný trik mohl nachytat. Skutečnost je ale taková, že phíshingovému útoku padly v Česku za oběť desítky lidí.

Jedna z obětí – žena, která běžně prováděla platby přes mobilní telefon – přišla dokonce o 90 tisíc korun. „Neznámý pachatel si díky kompletním údajům přišel výběrem z bankomatu a platbou v internetovém obchodu za zboží na téměř 90 tisíc,“ uvedla mluvčí. Ostravská policie začala nárůst podvodných textových zpráv řešit v polovině letošního ledna, a lidé informacím v těchto zprávách uvěřili i přes to, že SMS byly psány velmi špatnou češtinou. Oběti phishingu zjevně přehlédly i to, že odkaz, který byl obsažen ve zprávě, nepoužívá protokol pro zabezpečenou komunikaci v síti.

Související články

Dnes nejčtenější

.