Zavřít reklamu

Po příchodu prvních Maců s čipy Apple Silicon na konci loňského roku se další nálož strojů osazených čipy z dílny kalifornského giganta očekává již velmi brzy – konkrétně v horizontu několika málo měsíců. Jednat by se mělo konkrétně o 14” a 16” MacBooky Pro doplněné o redesignované iMacy, přičemž u obou modelových řad se počítá s odhalením do poloviny letoška. A díky úniku informací na srovnávači procesorů, kterých si všiml portál CPU-Monkey už víme relativně dost o srdcích pro ně. 

Podle dat, která má portál CPU-Monkey k dispozici, se bude nástupce čipu M1 jmenovat M1X a hlavní důraz u něj bude kladen na grafický výkon. Co se týče počtu jader pro CPU, těch má být dvanáct namísto osmi, kterými disponuje čip M1. U grafických jader si pak čip polepší dokonce dvojnásobně, jelikož jejich počet vzroste z 8 u M1 na 16. Čipset jako takový má běžet na 3,2GHz a vyráběn má být stejně jako M1 5nm technologií. TDP těchto čipů má být 35W namísto nynějších 15W u M1. 

V tuto chvíli je otázkou, jaké možnosti přizpůsobení Apple u svých chystaných strojů povolí – tedy zda budou všechny osazeny stejným čipem a lišit se budou jen v RAM paměti a úložiště, či zda u nich bude Apple zamykat jádra CPU a GPU, jak částečně učinil u MacBooků Air s M1. Vyloučit se pak samozřejmě nedá ani to, že základní modely osadí čipy M1 a vyšší konfigurace pak osadí čipy M1X coby vyššími verzemi dříve představených, avšak výkonnostně skvělých čipů. Vše však v tomto směru ukáže až čas. 

Související články

Dnes nejčtenější

.