Zavřít reklamu

Jestliže náš magazín sledujete pravidelně, tak vám zajisté neutekla zpráva o tom, že Google spustil svou herní streamovací službu Stadia pro iOS a iPadOS. Uživatelé jablečných telefonů a tabletů se tak po dlouhé době dočkali, jelikož se Google musel poprat s řadou překážek, které především Apple v cestě připravil. Hlavním problémem se stala omezení v App Storu, která nedovolují, aby určité aplikace mohly sloužit jakožto „rozcestníky“ a spouštět jiné aplikace (hry), jež se nenachází v App Storu. Jak tedy tušíte, tak Stadia mezi tyto rozcestníky patří, a tak se v App Storu nacházet nesmí.

Když se chce, všechno jde – tak by se dalo popsat snažení Googlu a konkurenční Nvidie. Před několika týdny totiž Nvidia přispěchala s řešením, potažmo oklikou. Svou herní službu GeForce Now totiž umístila přímo na web. V Safari tedy stačí na stránky přejít, přidat si je na plochu a je hotovo. Veškeré hraní probíhá přes mobilní prohlížeč a speciální režim, ve kterém webová aplikace běží. V den spuštění naprosto stejné řešení představil i Google se svým Stadia a očekávalo se, že během několika dalších dnů dojde ke spuštění – a dočkali jsme se. Google Stadia už pro vás několik hodin testujeme a rozhodli jsme se, že vám přineseme kratší zhodnocení.

Google Stadia
Zdroj: Google Stadia

Google Stadia vs Nvidia GeForce Now

Ještě před tím, než se pustíme do samotného zhodnocení Google Stadia, si pojďme říci, jaké jsou vlastně mezi Stadia a GeForce Now rozdíly. Vše v tomto případě funguje naprosto stejně – obě služby vám (ideálně za předplatné) poskytují výkon, který můžete využít ke hraní her. Díky tomu můžete hrát ty nejnovější herní pecky na starém počítači, Macu, iPhonu, či na čemkoliv jiném, co má displej a stabilní připojení k internetu. Je tady ale jeden zásadní rozdíl. Zatímco na GeForce Now se můžete připojit k vlastnímu účtu Steam (a dalším platformám) a hrajete hry přímo z vaší knihovny, tak u Google Stadia si musíte veškeré hry, které chcete hrát, koupit, a až poté je můžete začít hrát. Hry, které koupíte na Google Stadia, si každopádně žádným způsobem nemůžete vzít – kdybyste se náhodou rozhodli pro pořízení herní mašiny.

Jak Google Stadia zprovoznit na iPhonu či iPadu?

Co se týče samotného zprovoznění Google Stadia na přenosných jablečných zařízeních, tak se nejedná o nic složitého. Stačí, abyste se přesunuli na stránky stadia.google.com, kde proveďte registraci, anebo se přihlaste ke svému vlastnímu Google účtu. Po přihlášení už jen stačí, abyste případně aktivovali předplatné Stadia Pro, které nabízí několik výhod, viz níže. Jakmile si celým procesem projdete, tak se opět přesuňte na domovskou stránku Stadie, kterou si uložte na plochu. Stadii poté kdykoliv jednoduše spustíte tak, že klepnete na ikonu na domovské obrazovce – stejně jako v případě klasické aplikace. Google spustil Stadii pro všechny uživatele, tudíž se nemusíte nikde speciálně zapisovat pro získání předběžného přístupu. I přesto se ale hodí upozornit na to, že je hraní skrze Safari na iPhonu či iPadu v beta verzi a samozřejmě se mohou objevit nějaké chyby. V našem případě ale vše fungovalo prakticky bez problémů.

Stadia Base vs. Stadia Pro

Google u své služby Stadia nabízí dvě verze, Stadia Base a Stadia Pro. První zmíněná verze je k dispozici naprosto zdarma, za Pro pak musíte měsíčně platit 259 korun. Hned ze začátku Google nabízí měsíční předplatné Stadia Pro zdarma – je ale nutné zadat údaje k platební kartě s tím, že pokud předplatné nezrušíte, tak se vám automaticky strhnou peníze za další měsíc. Jedná se o naprosto běžnou praktiku, kterou využívají snad všichni technologičtí giganti. Dobrou zprávou je, že předplatné můžete ihned zrušit v nastavení profilu s tím, že po zrušení měsíční lhůta ještě doběhne a nedojde k okamžitému zrušení. Co se týče samotných rozdílů, tak Base nabízí hraní v 1080p, zatímco Pro ve 4K, rozdíl je pak také v kvalitě zvuku, kdy Base nabízí stereo a Pro 5.1 prostorový zvuk. V rámci Pro pak každý měsíc získáváte hry naprosto zdarma a navíc k tomu získáváte také slevy na vybrané nákupy her.

Při výběru Stadia Base a Stadia Pro je nutné zvážit také to, zdali budete schopni Pro naplno využít. Pro hraní skrze Stadii nepotřebujete sice herní mašinu za desítky tisíc, na druhou stranu totiž potřebujete stabilní a rychlý internet. Minimální přípustná rychlost je 10 Mb/s, kdy se hra spustí v 720p při 60 FPS a se stereo zvukem. Při 20 Mb/s se pak spouští 1080p HDR obraz při 60 FPS a s 5.1 prostorovým zvukem, pro nejlepší zážitek Google doporučuje připojení o rychlosti alespoň 35 Mb/s, kdy se spustí hra ve 4K HDR při 60 FPS a s 5.1 prostorovým zvukem. V dnešní době už jsou tyto rychlosti naprosto standardní, problém může být především se stabilitou. Je však logické, že pokud máte k dispozici připojení pouze o rychlosti 10 Mb/s, tak pro vás Stadia Pro bohužel víceméně ztrácí smysl.

Google Stadia
Zdroj: Google Stadia

Hraní přes Google Stadia na iPhone

Herní mašinu osobně už několik let nevlastním, jelikož se můj den skládá převážně z práce a o víkendech z různých aktivit. Díky tomu je Google Stadia skvělou službou, která je určená také pro uživatele jako jsem právě já. Čas od času totiž mám tu chuť si nějakou herní pecku zahrát a nevyplatí se mi herní počítač kupovat. Kdybych takový herní počítač koupil, tak navíc musím počítat s tím, že jej za pár let budu muset znova omladit – technologie a herní průmysl jdou totiž neustále kupředu. Díky streamovacím službám nemusím nic takového řešit. Pokud se spokojím, tak mohu hrát naprosto zdarma, popřípadě sáhnu po předplatném Pro a mám perfektní kvalitu, kdybych chtěl hrát třeba na Macu – samozřejmě neberu v potaz kupování her, ale službu jako takovou.

Jak tedy běží Google Stadia na iPhonu? Jednoduše řečeno, až překvapivě dobře. Pro hraní samozřejmě musíte váš iPhone otočit na šířku, problém je pouze v tom, že některé texty či detaily nemusí jít na menším displeji iPhonu vidět. V tomto případě bude požitek při hraní na iPadu zajisté o mnoho lepší. Popsaný problém každopádně přichází jen v některých hrách, které mají menší písmo. Pokud jste připojení na rychlé a stabilní síti, tak nebudete mít při hraní sebemenší problém, osobně jsem se nesetkal snad ani s jediným zásekem. Paradoxně je o něco pomalejší načítání prostředí Google Stadia, potažmo dostupných her, než načítání samotné hry. Google Stadia je jedna ze služeb, která může již nyní perfektně těžit z podpory 5G u novějších iPhonů 12, prozatím však prakticky jen v zahraničí.

Problém nebudete mít ani s připojením herního ovladače – pokud tedy máte doma například PS4 či Xbox One, můžete využít ovladače z těchto konzolí, připojit je k iPhonu, a poté využít jakožto ovladače pro Google Stadia. Dobrou zprávou je, že jsem při využívání ovladače nezaznamenal žádnou výraznou odezvu. Hrát můžete samozřejmě i bez ovladače, a to pomocí rozložení, které se promítne na displej. Ne každá hra se ale s tímto rozložením na displeji hraje dobře, takže je ovladač pro dobrý zážitek víceméně povinností. Vypíchnout mohu také perfektní kvalitu zvuku a obrazu – osobně mám k dispozici připojení okolo 150 Mb/s, takže podmínky pro maximální rozlišení splňuji. Při hraní jsem se nacházel pár metrů od routeru, kterému nic nebránilo v poskytování Wi-Fi připojení mému telefonu. I díky tomu bylo hraní nejspíše velmi příjemné a bez sekání.

Google Stadia
Zdroj: Google Stadia

Závěr

Osobně bych Google Stadia, společně s dalšími podobnými streamovacími službami, označil jakožto budoucnost hraní. Vidím to tak, že si v následujících letech ke streamování her najde cestu více a více lidí a počítače tak zůstanou určené jen pro náročné uživatele, kteří provádí programování či renderování videí. Za minimální měsíční poplatek získáte svým způsobem neomezený výkon pro hraní her, který můžete využít všude, kde je k dispozici připojení k internetu. Rozhodně bych se nedivil, kdybychom si v budoucnu výkon pro jakoukoliv činnost kupovali také například od Applu, a to třeba prostřednictvím App Storu. Možná jsem do budoucnosti zabrousil až moc, každopádně mi přijde, že k tomu všechno směřuje a streamovací služby jsou čím dál tím více populárnější. Koneckonců, měsíčně si můžete v dnešní době předplácet úplně cokoliv, třeba i kávovar. Google Stadia mohu rozhodně doporučit všem těm, kteří berou streamování her právě jakožto budoucnost, a to především z toho důvodu, že si v rámci této služby kupujete hry, které si jinde než mimo Stadii nebudete schopni spustit – i tímto si vás Google „přivlastní“ tak, že nebudete chtít odejít.

Související články

Dnes nejčtenější