Zavřít reklamu

V rámci očekávaného vydání dalšího update pro iOS 14 plánuje Apple aktualizovat i pravidla pro aplikace, které sledují aktivity uživatelů i napříč ostatními aplikacemi a webovými stránkami, které navštěvují. Ty budou nově před získáním identifikátoru, který sběr těchto dat umožňuje, vždy muset nejprve požádat uživatele o svolení, řada velkých vývojářů se však pustila do kritiky této nově zavedené politiky. Podle šéfa softwarového inženýrství Applu Craiga Federighiho však nebudou mít vývojáři aplikací na výběr – pokud budou chtít, aby jejich aplikace zůstaly App Store, budou se muset novým pravidlům podřídit.

Nová politika Applu na ochranu dat majitelů jeho zařízení, jejíž implementace se očekává se začátkem příštího roku, se pod palbou kritiky od velkých vývojářů a provozovatelů online reklamy nachází již delší dobu. Ti dosud za účelem lepšího zacílení reklamy mohli sbírat data z používání ostatních aplikací a návštěv webových stránek a personalizovat tak zobrazované reklamy dle unikátního identifikátoru, který jim iOS poskytuje. Nově však bude třeba, aby uživatel nejprve použití tohoto identifikátoru pro sběr dat na pozadí odsouhlasil tak, jako odsouhlasuje například sledování své polohy. Federighi na odpůrce, mezi které se hlasitě zařadil i Facebook, reagoval v nedávném rozhovoru pro The Telegraph a zmínil, že svou novou politiku Apple plánuje vymáhat. „Jakákoli forma nebo mechanismus sledování uživatelů pro advertising nebo poskytování informací obchodníkům s daty bude muset nejprve vyžádat povolení. Jinak se jedná o porušení podmínek App Store a tím i základ pro odstranění aplikace z App Store,“ řekl v rozhovoru.

Navzdory četné kritice se však nedá očekávat, že by z App Store zmizely tolik oblíbené aplikace jako například zmíněný Facebook. I samotný Federighi v rozhovoru zdůraznil, se očekává, že se vývojáři spíše novým pravidlům přizpůsobí. „I ti největší hráči chápou, že musí hrát podle pravidel,“ dodal.

Dnes nejčtenější

.