Zavřít reklamu

Je samozřejmě jasné, že ceny iPhonů jsou ve světě různé. Zatímco ve Spojených státech iPhony příliš drahé nejsou, v takové Brazílii musí lidé sáhnout do kapsy opravdu hluboko. V této jihoamerické zemi Apple rovněž spustil předprodeje nových iPhonů 12 Pro Max a 12 mini. Pokud pohlédneme na ceny, ty předčily i Indii.

Pojďme se na to podívat od nejmenšího. Bez smlouvy stojí iPhone 12 mini v 64 GB variantě ve Spojených státech 729 dolarů. V Japonsku pak 795 dolarů, v Indii 944 dolarů, v Portugalsku 984 dolarů a v Itálii 996 dolarů. Brazílie je v této kategorii rekordmanem, neboť tento model zákazníci pořídí za 1268 dolarů, tedy téměř 28 500 korun. Podíváme-li se na iPhone 12 Pro Max ve verzi 512 GB, cena je pochopitelně daleko vyšší. Ve Spojených státech lze pořídit za 1399 dolarů. V Japonsku za 1602 dolarů, v Německu za 1851 dolarů, v Itálii za 1946 dolarů a v Indii za 2159 dolarů. Brazílie je i zde „na špici“, neboť iPhone 12 Pro Max ve verzi s 512 GB úložného prostoru bude zákazníka stát 2535 dolarů, což je zhruba 57 tisíc korun. Brazílie ale nemusí být v tomto žebříčku na vrcholu neustále, jelikož nové modely ještě nebyly uvedeny na trh v Argentině, kde jsou ceny obecně ještě vyšší.

Ceny jsou různé samozřejmě kvůli daním a ostatním poplatkům. Například brazilská a indická vláda stanovuje extrémně vysoké daně pro zařízení, která se zde nevyrábí. Byť Apple v těchto dvou zemích iPhony sestavuje, ani tak se nevyhne dalším daním a vysokým poplatkům, které cenu těchto produktů neblaze ovlivňují. V Brazílii je cena takto nastavená také proto, že měna má tendenci často výrazně měnit svou hodnotu. Apple si tak jednoduše pojišťuje, že na prodeji nebude ztrácet.

Související články

Dnes nejčtenější