Zavřít reklamu

Před pár dny jsme informovali o pozoruhodném experimentu, který provedl jeden z fanoušků Applu a pomocí UTM emulátoru na iPadu virtualizoval operační systém macOS X Leopard 10.5. Test se ukázal jako úspěšný, a opět tak naboural iluzi jablečného ekosystému, který se mnohdy může zdát takřka neprolomitelný. Podobné pokusy se ale v poslední době začaly množit a jako by toho málo, se svým vlastním experimentem přispěchal i vývojář Raffaele, jemuž se podařilo na iPhonu 8 nainstalovat dvě verze operačního systému iOS současně.

Jablečná společnost si na svém uzavřeném ekosystému zakládá a tak nějak spoléhá na to, že se zvídaví a technicky zruční fanoušci nebudou v operačním systému příliš hrabat. Příznivci ale Applu ukázali pravý opak a po několika pokusech, kdy se podařilo na iPadu rozjet například macOS X Leopard nebo Windows 10, tu máme dalšího odvážlivce. Vývojář jménem Raffaele totiž využil jailbreaku a svůj iPhonu 8 modifikoval tak, aby na něm mohl spustit jak iOS 13.3, tak iOS 13.3.1, který běží na speciálním kernelu. Jedná se o opravdu zajímavé řešení, které mohlo v minulosti vyřešit například nepodporu 32bitových aplikací u novějších systémů. Stačilo by totiž jen nainstalovat dvě verze iOS – jednu s podporou 32bit a druhou bez podpory – a bylo by po problému.

Jedná se o skutečně velmi zajímavý počin, který částečně bortí mýty o uživatelské nepřizpůsobitelnosti iPhonů. Nicméně už v tuto chvíli se dá s jistotou říci, že jakékoliv větší využití mít tento pokus nebude, jelikož je prováděn skrze Applem zakázanou metodu – tedy jailbreak. Je nicméně zajímavé vidět, co vše přes něj vůbec jde udělat, pokud je uživatel programátorsky zručný.

Dnes nejčtenější

.