Zavřít reklamu

Když se řekne Apple Music, jistě se vám vybaví nekonečný rival oblíbeného Spotify – tedyslužby, která si stále drží první příčku v žebříčku nejoblíbenějších hudebních platforem. Skoro by se až mohlo zdát, že jablečná služba v tomto ohledu poměrně strádá a na švédskou společnost jen tak nedosáhne. Opak je však pravdou, a ač mezi těmito dvěma platformami stále panuje velká propast v tržním podílu, Apple Music postupně roste a loni si obhájilo pozici druhé největší hudební streamovací aplikace.

Hudební streamovací platformy nabírají na popularitě, alespoň soudě dle analýzy společnosti Counterpoint Research, podle níž se celosvětový počet předplatitelů loni zvýšil meziročně o 32% na 358 milionů uživatelů. Dosud bylo neotřesitelným králem Spotify, které se může pyšnit 31% podílem na obratu a 35% tržním podílem, což rozhodně nejsou nízké cifry. Apple Music však nechce být příliš pozadu a také se chlubí s úctyhodnými čísly. Tato jablečná platforma si v loňském roce právoplatně vysloužila pozici druhé nejoblíbenější hudební streamovací služby, a to díky 24% podílu na celkovém výdělku a 19% tržním podílu. A není divu, meziročně se počet uživatelů zvýšil rovnou o 36%, což překonalo dokonce i nejdivočejší prognózy analytiků. Nutno však zmínit, že 80% obratu pochází z předplatného, zatímco reklamy a partnerství s různorodými značkami tvoří pouze 20% příjmu.

Streaming Stats
Zdroj: Counterpoint

„Spotify si opět zajistilo první místo, a to především díky vynikající marketingové kampani a propagačním aktivitám či akcím jako je předplatné zdarma na 3 měsíce. K celkovému růstu přispěly také slevy, unikátní obsah a především nové funkce. Ostatní technologičtí giganti v čele s Amazonem, Applem a Googlem této platformě ale pořádně zatápí pod kotlem, jelikož se vydávají do nezmapovaných vod streamování hudby a mají dostatek kapitálu na to, aby mohli experimentovat. Stačí se podívat na Apple Music, které bylo obohaceno o tmavý režim, personalizované seznamy skladeb a další příjemné novinky. Podobně je na tom Amazon, který naopak zajišťuje streamování hudby bez ztráty kvality a chlubí se dalšími výhodami oproti konkurenci,“ vyjádřila se společnost Counterpoint Research na adresu streamovacích služeb. Uvidíme, jak se vyvine letošní rok, ale již nyní analytici předpovídají 25% růst na neuvěřitelných 450 milionů předplatitelů celosvětově.

Související články

Dnes nejčtenější

.