Zavřít reklamu

iPhony 11 Pro se před dvěma týdny dočkaly dalších vyzyvatelů. Jedná se konkrétně o nové modely Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra od Samsungu, které se pyšní nejen povedeným designem, ale i skvělými technickými specifikacemi. Budou však papírově úchvatné telefony stačit na loňské iPhony, které dlouhodobě kralují z hlediska výkonnosti a odladěnosti systému mobilnímu trhu?

Hardwarová výbava obou modelů je více než dobrá. iPhone 11 Pro se chlubí procesorem Apple A13 Bionic, jehož výkon snese srovnání i se slabšími počítačovými procesory, a 4 GB RAM pamětí. Nový Samsung Galaxy S20 Ultra pak svým uživatelům zase nabízí čipset Qualcomm Snapdragon 865 a 12 či 16 GB RAM paměti v závislosti na modelu. Testovaný model měl konkrétně nižší RAM variantu, která je však i přesto třikrát vyšší než u iPhonu. Právě na RAM se nakonec i lámal chleba, o čemž se můžete přesvědčit ve videu níže. 

Jak jste mohli sami vidět, test se skládal hned ze dvou částí – konkrétně ze spouštění dříve nespuštěných aplikací a ze spouštění aplikací běžících na pozadí. V prvním kole si vedl lépe iPhone 11 Pro, když svého soka porazil o zhruba 13 sekund. Ty lze přičíst částečně i lepšímu přizpůsobení některých aplikací systému iOS, což však samozřejmě kvality iPhonu nikterak nezpochybňuje. Druhé kolo však už fanoušky Applu nepotěší. iPhone v něm totiž prohrál na celé čáře, jelikož jednoduše nedokázal na svých 4 GB RAM udržet spuštěné všechny aplikace v takové formě, aby s nimi bylo možné po obnovení prakticky ihned pracovat. Pro Galaxy S20 Ultra to však nebyl s jeho 12 GB RAM pamětí žádný problém a iPhonu v toto kole nadělil dobrou minutu. Éra, kdy iPhonům stačila na rozdrcení konkurence násobně nižší RAM paměť a výkonnější procesor je tak evidentně pryč.

Je otázkou, zda budeme v budoucnu svědky podobných proher iPhonů i nadále, či zda se je Apple rozhodne změnit navýšením RAM paměti a tedy i multitaskingového výkonu. Částečně by nám mohl na tuto otázku odpovědět už letošek, na který Apple údajně chystá iPhony 12 se 6 GB RAM pamětí, což by se mělo právě na multitaskingu výrazně podepsat. Zvěsti o výrazném navyšování RAM nicméně slýcháme takřka každý rok a realita bývá zpravidla mnohem skromnější. Místo obřích skoků se totiž dočkáváme spíše navyšování v řádu 1 GB, což v dnešní době, kdy konkurence navyšuje RAM i dvojnásobně, bohužel nestačí. 

Související články

Dnes nejčtenější

.