Zavřít reklamu

Dnes ráno jsme vás informovali o tom, že české jablíčkáře ohrožuje nový phishingový útok, který má za cíl z nich vylákat údaje k jejich platebním kartám. Že nemá podobné útoky v žádném případě smysl podceňovat potvrzuje i příběh ze slunné Floridy. Tamní obyvatel totiž podobnému útoku naletěl a za svou chybu zaplatil 16 tisíci dolary, tedy v přepočtu 368 tisíci korunami. 

Zatímco tuzemské jablíčkáře se snaží útočníci nachytat skrze klasické textové zprávy, v případě nešťastníka z Floridy byli o poznání drzejší. Nebáli se mu totiž přímo zavolat a následně se vydávat za podporu Applu. Tuto fintu uživatel neprokoukl a dle všeho protistraně předal spoustu citlivých informací, které byly následně využity k připojení se na jeho účty u Applu, vyextrahování dat z nich a jejich následné využití k odcizení 16 tisíc dolarů. Ty už nešťastník velmi pravděpodobně nikdy neuvidí, jelikož podobné podvody jsou zpravidla dobře organizovány a po penězích se praktiky ihned po převedení na jiné účty slehne zem. 

Ačkoliv se může zdát podobný případ velmi smutný, pravdou je, že jen dokazuje neznalost uživatelů Applu. Těm se totiž kalifornský gigant snaží již dlouhé roky vštěpovat do hlav pravidla bezpečnosti, která platí při komunikaci mezi nimi a společností. To suverénně nejpoužívanější a nejznámější přitom říká, že o hesla k uživatelským účtům vás Apple nikdy v životě žádat nebude a tudíž jakýkoliv mail, zpráva či telefonát, skrze který vás bude údajný Apple žádat o poskytnutí, je zaručeně podvodný. V takovém případě je tak na místě ukončit veškerou komunikaci a Applu tyto pokusy nahlásit. 

Jak nahlásit pokusy o odcizení vašich dat Applu

  • Pokud dostanete e-mail, který je podle vás podvodný a snaží se vypadat jako od společnosti Apple, pošlete ho na adresu reportphishing@apple.com.
  • Pokud chcete nahlásit podvodné nebo jiné podezřelé e-maily, které vám přišly na vaši e-mailovou adresu iCloud.com, me.com nebo mac.com, pošlete je na adresu abuse@icloud.com.
  • Pokud chcete nahlásit podvodnou nebo jinou podezřelou zprávu, která vám přišla přes iMessage, klepněte pod ní na Nahlásit.
  • Pokud vám někdo zavolá a bude se vydávat za Apple, kontaktujte telefonicky podporu Applu ve vaší zemi

Apple na tyto maily sice zpravidla nereaguje, nicméně jejich obsah analyzuje a všemi nahlášenými hrozbami se zabývá. Vaše úsilí tak v žádném případě nepřijde vniveč. 

Související články

Dnes nejčtenější