Zavřít reklamu

Minulý týden v pátek jste si na našem magazínu mohli přečíst omluvu Applu směřovanou zákazníkům za obří bezpečnostní chybu ve skupinových hovorech FaceTime. Povědomí o tomto bugu se rozšířilo napříč jablečnou komunitou téměř raketovou rychlostí na začátku minulého týdne a jen stěží byste hledali někoho, kdo o něm dosud nezaslechl. Problém spočíval v tom, že uživatel na jedné straně byl schopen odposlouchávat volaného, a to aniž by došlo k zvednutí hovoru. Apple sice na objevení problému uživateli reagoval svižně vypnutím serverů zajišťujících funkčnost této služby, přesto však čelí obří kritice. Na chybu jej totiž upozorňovali jeho uživatelé už pěkných pár dní před jejím „coming outu“ na sociálních sítích. Přesně na toto téma se rozpovídal i čtrnáctiletý mladík Grant, který byl jedním z prvních, kdo chybu objevil.

Podle jeho slov bylo nejtěžší kontaktovat samotný Apple, v čemž mu musela pomoct jeho matka. Přestože po dobu devíti dní denně telefonovala a psala emaily, na jejich urgování nebral dle něj nikdo ve společnosti zřetel a tím pádem chybu neřešili, čímž de facto ohrozili bezpečnost uživatelů. Grant chybu objevil během hraní hry Fortnite. Mladík chtěl do již probíhajícího hovoru přidat druhého kamaráda Diega, kterého se chtěl zeptat, zdali se nebude chtít přidat. A právě v tu chvíli na chybu narazil, což si později ověřil zopakováním úkonů, kterými ji zaktivoval poprvé.

Skupinový FaceTime vyvolal při svém představení obrovské nadšení. Po objevení obří chyby v něm však spíš čelí kritice:

Největší problém dle Grantovy matky byl v samotném kontaktování Applu. Ten by podle ní měl disponovat lepší možností v procesu nahlašování chyb, který je v současné situaci doslova mizerný. Dokonce si musela registrovat vývojářský účet a využít aplikace Radar, která si využívá k nahlašování chyb napříč vývojáři. Ani to však nakonec prakticky ničemu nepomohlo. Je ale možné, že právě složité nahlašování chyb mohlo být příčinou toho, že se Apple nezačal chybou zabývat dříve. Proč? Protože jej zkrátka neurgovalo tolik lidí, kolik mohlo v případě, že by bylo nahlášení jednoduché. Je totiž možné, že kdyby šlo problém nahlásit daleko jednodušeji, Applu o něm „poví“ daleko více jeho objevitelů a tudíž by se zvýšila pravděpodobnost toho, že si jí Apple všimne brzy a brzy jí tím pádem vyřeší.

Situace okolo chyby ve FaceTime je celkově poměrně zvláštní. Několikadenní nereagování na hlášení takto závažné chyby hned několika uživateli je totiž skutečně alarmující, takže se nemůžeme divit, že za toto chování čelí Apple tvrdé kritice. Ta se ještě zintenzivnila po pátečním oznámením Applu, že update, který skupinový FaceTime znovu zprovozní, zveřejní až v průběhu prvního únorového týdne, přestože nejprve slíbil, že dorazí už do konce týdne minulého . Uvidíme, jak se tedy bude celá zápletka vyvíjet i nadále.

Související články

Dnes nejčtenější