Zavřít reklamu

Umělá asistentka Siri, která si na iPhonech odbyla premiéru už od roku 2011, čelí v posledních měsících tvrdé kritice za svou nepropracovanost. Umělí asistenti konkurence toho totiž již dnes zvládají o poznání více, díky čemuž jablečnou asistentku ve využitelnosti doslova drtí. Podle nejnovějšího průzkumu analytické společnosti Futuresource Consulting je jim to však stejně víceméně k ničemu. Siri je totiž stále suverénně nejoblíbenější a nejvyužívanější umělá asistentka světa. 

Výsledky průzkumu jsou v mnoha ohledech překvapivé. Zatímco Siri si drží 35% podíl na pomyslném trhu využívání, Alexa od Amazonu, která je mnohými vynášena do nebes, se dostala na pouhá 4 %. Příliš dobře si nevedl ani Google se svými 9 %, která jsou též vzhledem k jeho schopnostem a dostupnosti na mnoha platformách slušným překvapením. Naopak Microsoft si na svou Cortanu stěžovat nemůže, jelikož se dostala na krásný 22% podíl, což jinými slovy znamená, že každý pátý úkol směřovaný na umělé asistenty řeší právě ona. Zbylá procenta si mezi sebou rozdělují malí umělí asistenti, kteří se do povědomí lidí zatím příliš nezapsali. Patří mezi ně třeba i Bixby od Samsungu, kterou se sice Jihokorejci snaží neustále vylepšovat, jejich zákazníci na ní však stále neslyší. 

Ačkoliv úspěch Siri potěší, je nutné jej brát s určitou rezervou. Je totiž potřeba si uvědomit, že téměř každý produkt z dílny Applu je více či méně schopný se Siri pracovat, kvůli čemuž jablíčkářům odpadá nutnost vymýšlení alternativních asistentů. Jinými slovy – když něco jablíčkáři potřebují, spoléhají se zkrátka na svého výchozího pomocníka, který těží ze své skvělé dostupnosti. Otázkou je, jak by Siri dopadla, kdyby byla ve formě nainstalovatelné aplikace z App Storu. Na “kdyby” se však samozřejmě nehraje. 

Poslední zajímavý údaj, který se analytikům podařil zjistit, mapuje trh s produkty s podporou virtuálních asistentů jako takový. Podle Futuresource Consulting se letos prodalo na 1,1 miliardy zařízení, jejichž součástí byl právě virtuální asistent. Toto číslo má v následujících letech strmě růst, přičemž v roce 2023 se má ve světě prodat na 2,5 miliardy takových produktů. S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že umělé asistenty čeká zářivá budoucnost. A co vy, jste jejich uživateli? 

Dnes nejčtenější

.