Zavřít reklamu

Spekulace z předešlých dnů se naplnily. Dlouhodobý král žebříčku nejhodnotnějších společností světa Apple se totiž musí po vstupu saúdskoarabské ropné společnosti Saudi Aramco na veřejnou burzu spokojit “až” se druhým místem. Od prvního místa jej navíc dělí skutečně propastný rozdíl. 

Obří zájem veřejnosti o akcie Saudi Amarca se očekávaly prakticky od chvíle, kdy společnost svůj záměr vstoupit na veřejnou burzu oznámila. Ostatně, vzhledem k tomu, že se jedná o nynějšího krále ropného průmyslu, který se chlubí například 12,5 miliony vytěženými barely ropy denně, se ani velkému zájmu nelze divit. Že se však hodnota společnosti po prvním dnu na burze vyhoupne na parádních 1,88 bilionu dolarů čekal asi málokdo. To se ale skutečně povedlo, což ropné magnáty katapultovalo na místo nejhodnotnější společnosti světa se zhruba 600 miliardovým (v dolarech) náskokem právě před Applem. Navíc se očekává, že hodnota Aramca poroste strmě i v dalších dnech a zřejmě i překročí těžko uvěřitelnou hranici 2 bilionů dolarů, což se mimochodem hranice, kterou ještě žádná veřejně obchodovatelná společnost nepřekonala. 

Anketa

Podaří se Applu vrátit na trůn pro nejhodnotnější společnost světa?

Ano 45,67 %
Ne 54,33 %
Celkem hlasovalo: 289

S ohledem na výše uvedené skutečnosti je prakticky jasné, že technologičtí giganti Google, Apple, Amazon či Microsoft se budou v následujících měsících či možná letech přetahovat “jen” o pozici druhé nejhodnotnější firmy světa, potažmo první nejhodnotnější technologické firmy světa, což může působit vzhledem k tomu, jak nereálně se ještě nedávno jevilo překonání dolarové bilionové hodnoty některou z nich, vcelku úsměvně. Ale kdo ví, třeba se i ony ve svém podnikání vyšvihnou a za pár let Saudi Amarco ohrozí na jejím trůnu. 

Dnes nejčtenější

.