Zavřít reklamu

Na začátku letošního roku obletěla Českou republiku fotka současného premiéra Andreje Babiše třesoucího si rukou se šéfem Applu, Timem Cookem. Tu později Babiš okomentoval slovy, že s Timem probíral možnou výstavbu Apple Storu v Praze, přičemž mu se tato myšlenka údajně líbila a okamžitě pověřil tým zodpovědný za rozšiřování maloobchodní sítě analýzou proveditelnosti. Od této chvíle se však za pražským Apple Storem zavřela voda a slyšet o něm absolutně nebylo. Tuto vodu však nyní opět rozvířil Andrej Babiš odpovědí na dotaz Novinek, jak to s Apple Storem vypadá. 

“Společnost Apple nás informovala, že konkrétní záměr expanze v Evropě bude rozhodovat v horizontu roku až dvou. Tento projekt je stále ve hře. Ministr Havlíček (ministr průmyslu a obchodu – pozn. red.) je navíc v kontaktu s evropským vedením Applu,” nechal se Andrej Babiš slyšet. Že by se mohlo pro české a slovenské jablíčkáře skutečně blýskat na lepší časy potvrdil v SMS zprávě i ministr Havlíček, který Novinkám napsal: “V tuto chvíli připravuji detailní prezentaci naší nabídky pro evropskou centrálu Applu s cílem ukázat, že Apple Store v Praze dává smysl a že jsme připraveni v projektu pomoci. Nejedná se ale o malou investici, navíc to musí být spojeno s optimální lokalitou.” Dál se nechal slyšet, že se veškeré debaty s Applem nyní točí okolo ekonomické a technologické stránky věci, potažmo turistickém ruchu. Hledání vhodných prostor tedy zatím není na pořadu dne, což naznačuje, že od realizace je stále Apple Store skutečně daleko, ne-li stejně jako na začátku letoška. 

Není lepší Polsko? 

Jedním z hlavních argumentů otevření pražského Apple Storu je právě dobrá poloha tohoto města s ohledem na jiné evropské Apple Story. Ozývají se však i hlasy, které Prahu jakožto vhodnou lokalitu nevidí a jsou přesvědčeny o tom, že Apple zabrousí ještě více na východ – například do polské Varšavy. Právě tam totiž oficiální obchody Applu zatím chybí a mnozí proto předpokládají, že kvůli zlepšení dostupnosti oficiálních služeb Applu se rozhodne kalifornský gigant otevřít další pobočku spíš v těchto končinách. Toto rozhodnutí by dávalo smysl i z hlediska kupní síly Polska ve srovnání s Českou republikou, která je vzhledem k počtu obyvatel o poznání větší. Na druhou stranu, turismus hraje suverénně ve prospěch Praze. 

Otevření Apple Storu v Praze by českým jablíčkářům přineslo celou řadu zajímavých benefitů. Užít bychom si například oficiálně mohli AppleCare+, tedy vylepšenou záruku Applu za poplatek, kterou lze uplatnit i při poškozeních zařízení, na které se běžná záruka nevztahuje. K zahození by rozhodně nebyl ani servis, který Apple zpravidla u mnoha produktů provádí přímo v obchodech a který mnohdy končí tak, že si zákazník z obchodu odnese zkrátka nový či repasovaný telefon, což v současnosti rozhodně neplatí. V Apple Storu by dále probíhaly semináře Today at Apple, skrze které by se mohli zájemci zdokonalit ve využívání Apple produktů. Ty by navíc byly v obchodě vystaveny ve všech různých konfiguracích, díky čemuž by si je mohli zákazníci dokonale prohlédnout před jejich nákupem. I tuzemští prodejci sice Apple produkty vystavují, zpravidla se však nejedná a veškeré barevné varianty či velikosti.

Související články

Dnes nejčtenější

.