Zavřít reklamu

Jen těžko byste hledali v české jablíčkářské komunitě téma, o kterém se v posledních hodinách mluví více, než o pražském Apple Storu, jehož realizaci se pokusil včera ve Švýcarsku domluvit český premiér Andrej Babiš se šéfem Applu Timem Cookem. Výstavba jablečného svatostánku by totiž byla skutečně zajímavá a nejednoho uživatele Applu by velmi potěšila. Lze však vůbec z Babišova a Cookova vyjádření vyvozovat, že se Apple Storu v brzké době dočkáme? Přesně tuto otázku jsme si celý dnešní den pokládali v redakci a náš pohled na věc se vám pokusím v následujících řádcích shrnout.

Cook podle Babiše okamžitě po jejich schůzce založil koordinační tým pro přípravu nového Apple Storu. Přestože vlévá toto tvrzení mnohým krev do žil a vyvolává v nás pocit, že bychom se mohli dočkat již poměrně brzy, je potřeba si uvědomit, co má vlastně obecně koordinační tým čehokoliv na starost. Dalo by se totiž říci, že náplní jeho práce je zpravidla zjistit proveditelnost a zodpovědět na otázku, zda a za jakých podmínek má výstavba Apple Storu smysl, nikoliv přímo přichystat jeho realizaci. Skvělým příkladem je třeba Národní koordinační skupina pro zavedení eura v České republice, která vznikla už 23. listopadu 2005. Od jejího založení tak uplynulo už třináct let a v naší zemi eury stále neplatíme. Proč? Protože velmi zjednodušeně řečeno její úkol dostat do našich luhů a hájů euro není, ale spíše naši zemi na tento krok připravit. Zřízení koordinační skupiny pro pražský Apple Store tak skutečně nemusí znamenat, že se do Prahy Apple chystá. Stejnou skupinu totiž mohl vytvořit i pro Brno, Bratislavu či Hodonín, aby si tato města určitým způsobem “proklepl”. 

Apple Story po celém světě jsou hotovými architektonickými skvosty: 

Na druhou stranu, je skoro veřejným tajemstvím, že Apple o Apple Storu v Praze již nějaký ten pátek uvažuje, čemuž se nelze absolutně divit. Praha je totiž prakticky neustále zavalená turisty z celého světa, kteří by mohli Apple Store hojně využívat pro řešení svých problémů. S trochou nadsázky by se dokonce dalo říci, že by Apple v Česku svůj obchod stavěl nikoliv primárně pro Čechy, ale pro turisty. Zároveň jej taky nebude stavět kvůli Andreji Babišovi, ale zkrátka proto, že má Prahu vytipovanou již několik let a nyní dozrál čas na její využití. Není totiž pochyb o tom strategii pro rozšiřování maloobchodů po světě promyšlenou měsíce až roky dopředu a je skutečně velmi nepravděpodobné, že by si do ní nechal kýmkoliv mluvit. Andrej Babiš je sice jedna z nejdůležitějších osob české politické scény a jeho přízeň by se Applu mohla hodit, na druhou stranu je však skutečně nepravděpodobné, že by “jen” jeho slovo Apple přimělo k neplánované výstavbě Apple Storu v Praze.

Podtrženo, sečteno – včerejší Babišovo vyjádření bychom měli brát s patřičným nadhledem a nevyvozovat z něj, že je Apple Store za dveřmi. Jen samotný Apple totiž ví, jak daleko je (ne)realizace pražského obchodu.

andrej-babis-tim-cook

Dnes nejčtenější

.