Zavřít reklamu

Pamatujete si na nadšení, které mezi jablíčkáři vyvolal na konci ledna premiér České republika Andrej Babiš, když na svém Twitteru zveřejnil fotky s šéfem Applu Timem Cookem a slovy, že do Prahy dostane Apple Store? Vsadím se, že určitě ano. Babišův příslib byl totiž pěkných pár dní středem pozornosti médií prakticky z celého Česka. Nyní, po zhruba půl roce, je však stále ticho po pěšině a nezdá se, že by tomu mělo být v brzké době jinak. Tedy alespoň co se Apple Storu týče. Jinak však Česko Apple nepřehlíží. 

Českému Forbesu se podařily získat velmi zajímavé informace o působení Applu v Praze. V obsáhlém článku se věnuje zprvu šancím na výstavbu českého Apple Storu, které však dle něj moc velké nejsou. Přestože je Praha turisticky atraktivní destinací, kupní síla obyvatelstva a potažmo návštěvníků spolu se strategickým umístěním příliš do karet oficiální prodejně Applu nehraje. Problémem může být navíc i to, že nedaleko českých hranic naleznete hned dva Apple Story – konkrétně v Drážďanech a ve Vídni. Obě prodejny jsou tedy pro Čechy relativně dobře dostupné a tudíž by bylo vcelku překvapivé, kdyby mezi ně Apple “vklínil” další oficiální pobočku. Daleko větší šance má podle Forbesu třeba Polsko, které má Apple Story lidově řečeno z ruky, kupní síla země je však velká a obliba Apple produktů jakbysmet. 

Na Česko nicméně Apple rozhodně nezanevřel, jelikož si podle Forbesu pronajal 5000 metrů čtverečních v budově Flow Building, která roste na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Právě tato budova je v posledních měsících vcelku sledovaná, jelikož o její využití projevují zájem i další světoznámé firmy, které by v ní chtěli založit své české pobočky. Apple tu však nehodlá otevřít pobočku, nýbrž kanceláře pro svůj pražský vývojový tým pracující podle webů věnovaných náboru pracovníků třeba na Touch ID či Face ID. Ten by se mohl díky novým prostorům rozšířit o nové členy, či by teoreticky mohl “zhltnout” některý z vývojových týmů Applu z blízkého zahraničí. Jasno v tomto ohledu bude ale až po dokončení výstavby a přestěhování. 

Nezbývá tedy než doufat v to, že se předpovědi Forbesu nevyplní a Apple si pronájmem prostor jen pozvolna připravuje půdu pro větší expanzi do Prahy, kterou by mohl zakončit právě otevřením Apple Storu. Zda to bude za rok, dva, pět či deset však ukáže až čas. Na druhou stranu, tuzemští autorizovaní prodejci Apple produktů jsou velmi kvalitní a oficiální pobočky Applu tu tak zastupují velmi dobře. 

Zdroj obrázků: tvarchitect

Dnes nejčtenější

.