Zavřít reklamu

Ke konci minulého měsíce přišel premiér Andrej Babiš s poněkud nečekanou zprávou. Během Světového ekonomického fóra v Davosu se totiž sešel přímo s Timem Cookem, se kterým kromě jiného probíral také případnou výstavbu Apple Storu v Praze. Současného ředitele Applu nápad údajně zaujal natolik, že hned na místě vznikla koordinační skupina, jež se má novou kamennou prodejnou v naší metropoli zabývat. Byl by ale Apple Store pro Českou republiku skutečně přínosný? A jaký je vlastní rozdíl mezi oficiálním obchodem Applu a Apple Premium Resellery jako je například iWant? Pojďme si vše shrnout.

„Díky Apple Storu budeme u nás mít nový iPhone mezi prvními.“ Právě takovou větu jsem po ohlášení příchodu Apple Storu do Prahy často slýchával nejenom od svých známých. Jedná se však pravděpodobně o nejčastější mylnou domněnku. Apple Store v zemi ještě nutně neznamená, že se nejnovější produkty začnou v dané lokalitě prodávat v rámci první vlny. Dokonalým příkladem je Rakousko, které muselo čekat na nový iPhone XS a Apple Watch Series 4 stejně dlouhou dobu jako my. Přitom jablečný obchod je ve Vídni už bezmála rok. Na dřívější prodej novinek tedy můžeme v podstatě zapomenout, zde totiž pro Apple hrají roli jiné klíčové faktory.

Apple Store

Hlavní přidanou hodnotou Apple Storu by byl jednoznačně kvalitnější servis. V první řadě by u nás byla oficiálně dostupná služba Apple Care+, tedy rozšířené záruční krytí, které přináší spoustu výhod. Mezi ty nejzajímavější patří například výměna poškozeného iPhonu za nový kus (za poplatek pouhých 99 €), výměna displeje jen za 29 €, bezplatná výměna baterie nebo třeba výměna či oprava poškozeného příslušenství.

Zlepšil by se ale také servis v rámci klasické dvouleté záruky. Většina oprav by se prováděla přímo v Apple Storu, někdy dokonce na počkání. Navíc Apple často vyměňuje vadný kus okamžitě za nový či repasovaný, což je autorizovaných servisů spíše sporadické řešení. Donést do obchodu iPhone například s nefunkčním reproduktorem a po chvilce si odnést zcela nový kousek by jistě uvítal každý.

V řadě druhé by pak byl Apple Store vybaven Genius Barem, tedy speciálním místem v prodejně, kde je možné s odborně vyškolenými a certifikovanými zaměstnanci řešit v podstatě jakýkoli technický problém týkající se produktů od Applu a jeho služeb. Omezovat se nemusíte pouze na hardware, ale řešit zde lze i jakoukoli softwarovou záležitost.

Za zmínku rozhodně stojí také přímo Applem školený personál, který by byl jistě zastoupen ve vyšším počtu. Opomenout určitě nesmíme ani řadu zajímavých a užitečných seminářů Today at Apple v češtině, jež se zaměřují na programování, fotografování, tvorbu hudby či videa a spoustu dalších činností spojených s Apple produkty. Určitým benefitem by byla také výrazně širší nabídka vystavených produktů, které je možné si bez problému vyzkoušet, a to ať už jde o originální obaly, řemínky a další příslušenství nebo přímo konkrétní produkty ve všech barvách a většiny hlavních konfigurací.

Ve všech Apple Storech naleznete velmi podobný interiér. Zřejmě nejikoničtějším znakem jsou dřevěný nábytek a velké prosvětlené prostory: 

Apple Premium Reseller

Zatímco Apple Store je kamenný obchod patřící přímo společnosti Apple, tak Apple Premium Reseller (APR) je obecné označení pro soukromé prodejce (v případě iWantu například společnost Smarty), kteří s Applem přímo spolupracují, prodávají jeho produkty, mají v nabídce i produkty vlastní, mohou čerpat řady výhod, ale zároveň musí dodržovat několik striktních pravidel. Apple Premium Reselleři jsou tak zárukou kvality, zcela originálních produktů a kvalitních služeb.

Samozřejmě i řada českých APR nabízí obdobné služby jako Apple Story a rozhodně bychom neradi jejich snahu o zkvalitňování nabídky opomíjeli. Například několik prodejen iWantu disponuje speciálními koutky, kde je možné řešit servisní záležitosti. Řadu z oprav navíc speciálně vyškolení zaměstnanci zvládají provádět přímo na prodejnách, avšak kvůli těm složitějším musí zařízení putovat do autorizovaných servisu, což dobu servisu prodlouží a ne vždy to znamená kýžený výsledek.

Ani semináře nejsou českým Apple Premium Resellerům cizí, nelze je však porovnávat s Today at Apple. Místní prodejci se totiž mnohdy zaměřují jen na základní úkony a seznámení s produktem. Témata seminářů se navíc nijak zvlášť často neobměňují. Na druhou stranu pro uživatele, kteří si pořídili první iPhone nebo MacBook, může být ukázka základních nastavení v iOS nebo macOS více než přínosná.

Řada produktů a příslušenství je v prodejnách APR vystavená, nikoli však v tak hojném počtu jako v Apple Storech. Většinu iPhonů, iPadů, Maců a Apple Watch je možné si vyzkoušet, s příslušenstvím například v podobě originálních obalů ale už bývá někdy problém. Jindy naopak chybí některé produkty jiných značek, jež Apple nabízí přímo na svých stránkách, ale naopak mají Reselleři v nabídce spoustu vlastního příslušenství mnohdy za příznivější ceny.

Interiér obchodů APR se klasickým Apple Storům velmi přibližuje. Takto to například vypadá v prodejnách iWant:

Související články

Dnes nejčtenější