Zavřít reklamu

Apple Pay nebude zřejmě již brzy v některých evropských zemích jedinou možností, jak platit přes Apple Pay u platebníchh terminálů. V sousedním Německu totiž schválili na konci týdne zákon, který nařizuje, aby technologické společnosti umožnily využívat NFC čipy v jejich produktech i pro digitální peněženky konkurenčních firem. Applu tak nezbude nic jiného, než přístup k NFC, které pro platby doposud využívalo jen Apple Pay, povolit a do německých iPhonů tak vpustit konkurenční služby.

Přestože není Apple v nově přijatém zákoně přímo jmenován, je jasné, že cílí primárně na něj, jelikož konkurence přístup k NFC čipům pro platby poskytuje již řadu let. Právě za absenci této možnosti byl kalifornský gigant v minulosti již mnohokrát ze stran bank kritizován a dokonce i vyšetřován příslušnými úřady, přičemž jedno šetření probíhá pod hlavičkou Evropské unie i nyní. Jeden z největších honů na Apple kvůli Apple Pay započal v roce 2016, kdy se do něj kvůli nemožnosti využívat NFC čip pustily tři největší australské banky, dle kterých byla tato věc nelegální. Soud jim však za pravdu nedal a ty tak musely nakonec přeci jen přejít na Apple Pay. Nicméně v Německu je nyní situace zcela jiná, jelikož tam už je vše “odklepnuto”. Apple tak může těšit alespoň to, že za přístup k NFC může vyžadovat “přiměřený poplatek”. 

Anketa

Využívali byste k placení radši Apple Pay nebo aplikaci 3. strany?

Apple Pay 91,81 %
Aplikaci 3. strany 8,19 %
Celkem hlasovalo: 525

Schválení zákona proběhlo tak rychle, že jeho přípravu prakticky ani nestihla média zaznamenat. Překvapený je z této skutečnosti i samotný Apple, který se k němu vyjádřil slovy: “Jsme překvapeni, jak náhle byla tato legislativa zavedena. Obáváme se, že by návrh zákona mohl být škodlivý pro uživatelský komfort, ochranu osobních údajů a bezpečnost finančních informací.” Dle jeho slov se tak zdá, že se proti zákonu nebude snažit jakkoliv bojovat a zkrátka se mu podvolí. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, jaké problémy v této zemi v minulosti měl (například loňský několikaměsíční zákaz prodeje vybraných iPhonů v Online Storu), je jeho strach pochopitelný.

Mnozí odborníci již vyjádřili přesvědčení, že podobné zákony zavede po vzoru Německa i spousta dalších evropských zemí. Ve výsledku by se tak mohla z Apple Pay stát spíše doplňková platební služba, což by Apple zřejmě nepěkně pocítil na příjmech z něj. Jak se celá situace vyvine však ukáže až čas a vývoj situace v Německu. 

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější